Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Uyurken Ağızdan Salya Neden Akar? Tedavisi Nedir?

22.02.2021
597
Uyurken Ağızdan Salya Neden Akar? Tedavisi Nedir?

Uyurken ağızdan salya akması birkaç nedenden kaynaklen temelbilir. Salya akması sıkça rastlen temeln bir durum olsa da, kimi zaman ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Salya ağızdan sızan tükürüğü tanımlamak için kullanılır. Salya normalde ağız içerisindeki bakterileri öldürmek ve sindirimi başlatmak için üretilen bir sıvıdır.

 

Uyurken Ağızdan Salya Neden Akar? Tedavisi Nedir? 1

Uyurken Ağızdan Salya Akması Neden Olur?
Yan Tarafa Doğru Uyumak

Siz de yan tarafınıza uyuyanlardan mısınız? Yan olarak uyuduğunuz zaman, yer çekimi ağzınızın açılmasına sebebiyet verir ve salyalarınızı yutmak yerine yastığınıza akıtır. Bu, uyurken salya akmasının en çok karşılaşılan nedenidir.

 

 

Uyurken Ağızdan Salya Neden Akar? Tedavisi Nedir? 3

SİNÜS ENFEKSİYONU:
Yutkunma ve nefes alma sorunlarınizin nedeni sinüs enfeksiyonu olabilir. Bu, uyurken salya akmasının sebebi de olabilir. Ayrıca grip olduğunuzda durumunuzun daha kötü olduğunun farkına varabilirsiniz. Geniz yolunuzun tıkanmasının, ağzınızdan nefes almanızın ve ağzınızdan salya akmasının sebebi bu tıkanıklıklardır.

MİDE EKŞİMESİ YA DA REFLÜ (GERD)
Haddinden fazla salya akıtma nedenlerinden birisi de mide ekşimesi veya reflü olabilir. Ekşime, mide asitinin yemek borusunu uyarmasına neden olur. Bu hemde aşırı salya üretiminin de nedenidir.

ALERJİLER YA DA ZEHİRLENME:
İç burun iltihabı, besin alerjisi, zehirlenme ve özellikle de böcek ilaçları ve böcek zehrine karşı reaksiyondan dolayı vücudunuz aşırı salya üretebilir. Ciddi alerjiler veya zehirlenmeler kimi zaman hayati tehlike içeren durumlar içerebilir. Bu yüzden alerji veya zehirlenme durumları meyden temel geldiğinde bir sağlık kuruluşundan anında yardım istemek önemlidir.

BADEMCİK İLTİHABI:
Bademcikler boğazınızın arka kısmında bulunan bezlerdir. Bu bezler kimi zaman iltihaplanır ve boğazınızda birikmiş olan salyaları yutmanızı engeller. Bu iltihaplanma salya akmasına sebep olan bademcik iltihabı olarak adlandırılır.

 

 

BELİRLİ İLAÇLARI KULLANMAK:
Bazı özel ilaçların yan etkilerinden biri aşırı derecede salya akıtmasıdır. Bu ilaçlar merkezi sinir sistemi yatıştırıcıları, antidepresanlar, morfin ve ağız kuruluğunu giderici gibi ilaçlardır.

AĞIZ YAPISI:
Ağız yapınız da salya akmasına sebep olabilir. Bazı insanlar, uyurken dudaklarını kapatmakta zorlanır. Bu güçlük geniş bir dile sahip olmaktan, genişlemiş bademcikten, çapraşık dişlerden veya şişmiş geniz etinden olabilir.

 

Diğer Sebepler:
Hamileliğin zararlı etkisiyle oluşan reflü ve mide bulantısı

Yüksek asit içeren diyetler

 

 

Mononükleoz

MS Hastalığı

Parkinson Hastalığı

Ruh ve sinir hastalıkları

Diş ile alakalı problemler

 

Uyurken Salya Akması Nasıl Önlenir?
Uykudayken ağzınızdan salya akması bilinmeyen bir sağlık probleminden olabilir. En iyi tedavi yöntemini bulmak için evvela sorunu belirlemelisiniz. Zaman kaybetmeden alerji, zehirlenme, sinüs enfeksiyonu, bademcikler, diş sorunları veya ruh ve sinir hastalıkları gibi hastalıkların tedavisi için doktora görünmeniz önemlidir. Aşağıda uyurken salya akmasının önüne geçmek için bazı basamaklar bulunuyor.

SIRTÜSTÜ UYUMAK:
Sırtüstü uyumak güzel bir fikir çünkü sırtüstü uyumak salyanın, boğazınızdan gitmesi gerekli olan yer olan aşağıya doğru akmasını sağlar. Kendinizi sıkıştırmak güzel bir fikir, bu şekilde uyurken yön değiştiremezsiniz. Sırtüstü uyumaya başlayın ve durumunuzda önemli bir gelişme olduğunu fark edeceksiniz.

BAŞINIZI DESTEKLEYİN:
Gece uyurken başınızı destekleme size yardımcı olabilir. Vücudunuzu dikey olarak desteklemek salya akıtacak olan ağzınızın kapalı tutmaya yardım edecektir.

İLAÇLARI DOKTORUNUZA DANIŞIN:
Aldığınız ilaçların zararlı etkisi olarak vücudunuz aşırı derecede salya üretebilir. Şüpheli ilaçları kullandığınızda vücudunuzda bir değişiklik meyden temel getiriyorsa doktorunuza anlatın ve ona görünün.

BURNUNUZDAN NEFES ALIN:
Uyurken salya akmasının en temel nedenlerinden biri ağızdan nefes almaktır. Devamını da yap

DERİN NEFES ALMA EGZERSİZLERİ YAPIN:
Ağızdan nefes almak için belli bir sebebiniz yoksa günlük rutin işlerinizin arasına derin nefes alma egzersizlerini eklemek de güzel bir fikir olabilir. Bu egzersizler doğru nefes alma alışkanlığı kazanmanıza ve stresinizi çok daha iyi kontrol altına almaya yardım eder.

ALERJİLER İÇİN:
Eğer alerjileriniz sizi burnunuzdan nefes almaya zorluyorsa OTC alerji ilaçları alın. Burun yolunuzu temiz tutmak içinen iyi yöntemi öğrenmek amacı ile bir alerji uzmanına başvuru yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.