Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu 13 Belirti Sizde de Varsa Vücudunuzun Çok Acil Magnezyuma İhtiyacı Var Demektir

22.02.2021
438
Bu 13 Belirti Sizde de Varsa Vücudunuzun Çok Acil Magnezyuma İhtiyacı Var Demektir

Magnezyum eksikliği sebebiyle ortaya çıkan rahatsızlar pek çok bireyde görülür. Magnezyum ve eksikliği durumunda oluşan rahatsızlıklar hakkında bilgilenmek için okumaya devam edin.

 

 

NEDEN MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNE MARUZ KALIYORUZ?
Eskiden günlük ihtiyaç duyduğumuz magnezyumu yediğimiz besinlerden rahatlıkla alıyorduk.Fizlyoloji uzmanı Rune Eliasson, endüstriyel çiftçilik sebebiyle yediğimiz besinlerdeki magnezyum oranının ciddi şekilde düştüğünü ifade ediyor.

Eliasson, Amerika’de yapmış olduğu çalışmada 1914 ile 1992 seneleri arasında bir elmanın besleyiciliğinin %82 oranında azaldığını söylüyor. Magnezyum eksikliğinin bir diğer sebebi de insanların beslenme şekillerini değiştiriyor olmaları. İnsanlar artık nadiren fasulye, balık, ceviz vb. Gibi besleyici ürünler tüketiyorlar.

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNİN 13 İŞARETİ
1- Kas tutulması

Magnezyum eksikliğinin 13 işareti

 

Eğer bacağınızda yer alan kasların olduğu bölgede tutulmalar yaşamaktaysanız, vücudunuz magnezyum eksikliğinden dolayı sizi uyarıyor demektir.Uyumadan önce magnezyum içeren şeyler yemeyi ya da içmeyi deneyin. Hem rahat uyursunuz hem de kasılma yaşamazsınız.

2- Astım

Astım hastalığı nedir? Astım hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemleri…  - Sağlık son dakika haberler

Yapılan araştırmalara göre kanınızdaki magnezyum oranı arttığında daha rahat nefes alındığı görüldü Ünlü tıp dergisi The Lancet’ta yayınlanan metinlerde de vücuda giren magnezyum arttığında astım belirtilerinin gözlü görülür şekilde azaldığı yazıldı.

3- Uyuşukluk

Uyuşukluk hissine bu yiyeceklerle veda edin - Özgür Kocaeli Gazetesi

 

Vikipedi’de belirtilenlere göre uyuşukluğun en büyük sebebi magnezyum eksikliğiymiş. Vücudunuzda sık sık uyuşma hissediyorsanız magnezyum içeren besinler tüketmeniz önerilir.

4- Migren

Magnezyum eksikliği nedeniyle kaslarınız gerilmeler neden olur ve bu da migrene dolaylı olarak sebebiyet verir. Fazladan magnezyum takviyesinin ise bulantı ve ışığa karşı hassaslık gibi migren belirtilerini ortadan kaldırdığı biliniyor.

5- Kabızlık

Bağırsaklarınızın işlevlerini yerine getirebilmesi için magnezyuma ihtiyacı vardır. Magnezyum eksikliği kabızlığa neden olur. Magnezyum dışkıyı yumuşattığından eksikliği halinde kabız olmak olasıdır.

 

 

6- Kalp ritim bozukluğu

Magnezyum eksikliği sebebiyle kalp ritim bozuklukları görülebilir.Magnezyum, damarları koruduğundan eksikliği halinde bu tür rahatsızlıklar görülmesi olasıdır.

7- Depresyon

 

MagnezDepresyon türleri nelerdir? Belirtileri ve tedavisi… - Sağlık son dakika  haberler

yumun, beyninizin işlevselliği ve ruh halinizi doğrudan etkilediği biliniyor. Bazı uzmanlar, çağımızdaki besleyici olmayan ve az magnezyum bulunan yiyeceklerin insanları depresyona soktuğunu iddia ediyor. 2015 senesinde 8.800 kişinin yer aldığı bir araştırmada, 65 yaşından küçük ve yeteri kadar magnezyum içeren yiyecekler tüketmeyen fertlerin depresyona girme riskinin %22 daha yoğun olduğu kanıtlandı.

8- Uyku sorunu

Uyumakta zorluk çekiyor ve uyuyunca da en küçük seste uyanıyor musunuz? Bunun sebebi de magnezyum eksikliği olabilir. Daha iyi bir uyku için daha fazla magnezyum içeren yiyecek tüketmeniz gerekmektedir. Amerika’de yapılan bir araştırmada magnezyum alımı yüksek olan fertlerin rahatça uykuya daldıkları kanıtlandı.

9- Tatlıya düşkünlük

Vücudunuzda yeteri kadar magnezyum yoksa ve vücudunuz sizi uyarmaya çalışıyorsa, bunu şekerinizin düşmüş olabileceği yanılgısıyla karıştırmanız mümkün. ‘Tatlı krizim tuttu’ dediğiniz anlarda ceviz, fındık ya da meyve yemeyi deneyin. Yanıldığınızı anlayacaksınız.

10- Yüksek tansiyon

Yüksek tansiyon çağımızda hemen herkezin karşılaştığı yaygın bir sorun.Magnezyum, doğal bir kalsiyum kanal blokeri gibi davranarak tansiyonunuzu dengelemeye yardımcı olur. Britanya’da 2013 senesinde yapılan bir araştırmada, magnezyum alımının arttırılması halinde tansiyonun dengelendiği kanıtlandı.

11- Eklem ağrısı

Bazıları, diğerlerinden daha fazla ve anormal bir biçimde eklem ağrısı çeker. Magnezyum alımını arttıran ve eskiden eklem ağrısı sorunu yaşayanlar, magnezyum alımından sonra eklem ağrılarının geçtiklerini belirtiyorlar. Fazladan magnezyum alımının yok denecek kadar az zararlı etkisi olduğundan ve zararsız olduğundan dolayı, ekstra magnezyum tüketimi denemeye değerdir.

12- Kronik yorgunluk

 

Kronik yoKronik yorgunluk sendromu nedir? Kronik yorgunluk belirtileri ve tedavisi!  | Sağlık Haberlerirgunluk sendromu olanlara doktorlar tarafından magnezyum içeren yiyecekler tüketmeleri öneri edilir. Brezilya’da yapılan bir araştırmada, fazladan magnezyum tüketiminin koşucuların performansını arttırdığı ve yaşlılardaki yorgunluk hissini azalttığı görüldü.

13- Kalsiyum eksikliği

Magnezyum eksikliği hemde kalsiyum eksikliğine neden olur. Çünkü vücudun kalsiyumu emmesi için magnezyuma ihtiyacı vardır. Magnezyum alımını arttırma yolları Magnezyum takviyesi, doktorunuzun reçetesi dahilinde eczanelerden temin edilebilir. Magnezyum klorür (Tadı acıdır ancak çok etkilidir), magnezyum sitrat (Kalp çarpıntınız var ise bunu kullanmak daha sağlıklıdır) ve magnezyum sülfat (Küvetinize döküp rahatlamak için uygundur) eczanelerde bulabileceğiniz takviyelerdendir.

Kadınların günde en fazla 280 mg, erkeklerin ise 350 mg magnezyum alımı yapması gerekir. Tabii ki önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir!

Magnezyum açısından zengin besinler:
Kakao: Bitter çikolataların her 100 gramında 100 miligram magnezyum bulunmaktadır.

Koyu yapraklı sebzeler: Pazı, marul, ıspanak

Meyve: Muz, kayısı, avokado, şeftali ve erik

Badem, kaju, ceviz

Baklagiller: Fasulye ve mercimek

Esmer pirinç, darı, yulaf

Patates

Kabak

Magnezyumun vücudumuza olan katkısı ve eksikliği halinde karşılaşabileceğimiz hastalıklar hakkında derlediğimiz eğitici haberi arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.