Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bayanlarda Kanser Uyarısı Veren 12 İşaret

22.02.2021
329
Bayanlarda Kanser Uyarısı Veren 12 İşaret

Açıklanamayan Kilo Kaybı:
Birçok kadın kilogram vermeye çalışmadan kilogram kaybını memnuniyet verici olarak düşünse de esasında diyetine dikkat etmediği halde açıklanamayan kilogram kaybı kanser olmasa da tiroid gibi hastalıkların habercisi olabilir.

 

 

Şişkinlik:

Bayanlarda Kanser Uyarısı Veren 12 İşaret 1

Birçok bayanın ortak sorunu olan şişkinliğe karın Ağrısı ya da pelvik ağrı da eşlik ediyorsa yumurtalık kanserinin habercisi olabilir. Şişkinlik problemini nerdeyse hergün yaşamaya başladıysanız ve birkaç haftadan fazla sürüyorsa muhakkak hekiminize danışın.

 

 

Memede Değişiklikler

Meme muayenesi her bayanın aylık periyotta yapması gerekli olan bir sağlık kontrolüdür. Özellikle meme bölgesinde kızarıklık, derinin kalınlaşması gibi meme kanserinin çok nadir görülen agresif belirtilerinin dışında meme dokusunda meydana gelen ve bir haftadan fazla süren şişliğin muhakkak dikkate alınması ve hekime başvurulması gerekir. Aynı şekilde meme görünümünüzdeki değişiklik veya akıntı da hastalık habercisi olabilir. Bu durumda hekiminize başvurarak muayene olmalı ve mamografi, ultrason, MR ve gerekli görüldüğü takdirde biyopsi yaptırmalısınız.

Adet Dönemi Dışında Kanama:

Menopoz dönemi öncesi bayanlar arasında adet dönemi düzensizlikleri görmezden gelme eğilimi ne yazık ki yaygındır. Ancak bu dönemde gerçekleşen kanamalar kolorektal kanserlerin belirtisi olan gastrointestinal kanamalar da olabilir. Özellikle adet dönemi içinde veya dışında görülen anormal kanamalar bayanlarda en sık görülen jinekolojik kanser olan rahim kanserinin belirtisi olabilir.

 

 

Cilt Değişiklikleri:

Bayanlarda Kanser Uyarısı Veren 12 İşaret 3

Ciltte görülen ani değişiklikler kimi zaman fark edilemeyebilir. Ancak ciltte görülen renk değişikliklerini muhakkak takip etmek gerekir. Eğer aniden deride kanama ortaya çıkarsa, o da kontrol yapılmalıdır.

Yutma Zorluğu ve Hazımsızlık:

Uzun süredir devam etmekte olan hazımsızlık mide veya yemek borusu kanserinin habercisi olabilir. Bu sebeple diyetinize dikkat ettiğiniz halde geçmeyen bir hazımsızlık problemi yaşamaktaysanız muhakkak hekiminize başvurun. Son dönemlerde ortaya çıkan yutma güçlüğü sorunları yemek borusu ile alakalı sorunların veya akciğer kanserinin belirtisi olabilir.

 

 

İdrar ya da Dışkıda Kan:

Eğer idrar ya da dışkıda kan fark ederseniz hemoroid diyerek geçmeyin. Özellikle dışkıda şekil ve renk değişiklikleri söz konusuysa muhakkak hekiminize başvurun. Muayenenin ardından gerekli görüldüğünde kolonoskopi testi ile probleminizin sebebi ortaya çıkarılabilir.

Ağız İçinde Değişiklikler:

Özellikle sigara içiyorsanız ağzınızdaki değişiklikleri takip edin ve muhakkak diş hekiminize başvurun. Ağız içi ya da dil üstünde oluşan beyaz lekeler ağız kanserinin belirtisi olabilir.

Lenf Nodlarındaki Değişiklikler:

Koltuk altı veya boyun bölgesinde bulunan lenf nodlarında meydana gelen şişlikleri dikkate alın ve muhakkak hekiminize başvurun. Lenf nodlarındaki değişiklikler herhangi bir enfeksiyon kaynaklı olabileceği gibi kanserin de habercisi olabilir.

Ateş:

Açıklanamayan ateş grip, enfeksiyon veya kanserin habercisi olabilir. Özellikle kan kanserlerinin en önemli ve erken işaretlerinden birisi de ateştir.

Yorgunluk:

Bayanlarda Kanser Uyarısı Veren 12 İşaret 5

Pek çok hastalığa ev sahipliği yapan yorgunluk kanserin de belirsiz olan belirtilerinden birisidir. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, yorgunluk lösemi, kolon veya mide kanserinin erken belirtisi olabilir.

Kalıcı Öksürük:

Bayanlarda Kanser Uyarısı Veren 12 İşaret 7

Grip, alerji ve bazı ilaçların zararlı etkisi öksürüğe neden olabilir. Ancak üç veya dört hafta gibi uzun vadeli devam etmekte olan öksürük göz ardı edilmemelidir. Özellikle sigara içiyorsanız ve uzun zamandan beri devam etmekte olan bir öksürüğünüz var ise muhakkak hekiminize başvurun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.