Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Ünü Dünyaya Yayıldı, Elinde Olan Sakın Satmasın

20.02.2021
440
Ünü Dünyaya Yayıldı, Elinde Olan Sakın Satmasın

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yetişen, kokusu ve aromasıyla dünya genelinde ün kazanan “Bodrum mandalinası”, meyvesinin yanında gazoz, reçel, cips, lokum gibi pek çok alternatif ürünüyle de dikkati çekiyor.

 

 

Bodrum Yarımadası’nın farklı bölgelerinde bulunan 5 000 dönümlük mandalina bahçelerinden senede 3 000 tona yakın rekolte elde ediliyor. Bodrum’da rengi, kokusu, aroması ve çekirdeğiyle ünlü mandalinanın yanında satsuma, klemantin çeşidi ile Washington portakalı da yetişiyor.

Bitez ve Ortakent-Yahşi mahallelerinde eski Bodrum evleri arasında bulunan mandalina bahçeleri ise kış mevsiminde görsel bir şölen sunuyor

Bodrum Turunçgil Üreticileri Birliği Başkan Vekili ve 60 senelik mandalina üreticisi İsmail Akpınar, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, Bodrum mandalinasının çeşidi olan “satsuma” ve “klemantin” hasadına 10 gün önce başladıklarını söyledi.

 

 

“MANDALİNA BAHÇELERİNİ SATMAYIN”

Ünü Dünyaya Yayıldı, Elinde Olan Sakın Satmasın 1
Bodrum mandalinasının rekoltesinde önceki yıla oranla % 30’a yakın düşüş olduğunu belirten Akpınar, bunun nedeninin iklim ve hava koşullarından kaynaklandığını vurguladı.

Kendine has kokusu ve rengi ile Bodrum mandalinasının dünya genelinde bilinir hale geldiğini belirten Akpınar, “Mandalina bahçelerinin çoğunun satılmış olduğunu görüyoruz. Bunlar bizi çok üzüyor. Ben üreticilere burdan sesleniyorum, Bodrum’da mandalina bahçeleri olan üreticiler bizi arayabilir.” dedi.

Mandalina bahçelerinin önemli olduğuna işaret eden Akpınar, coğrafi işaretli ürün olan mandalinanın Bodrum için oksijen kaynağı olduğuna dikkati çekti.

 

 

“BİZ MANDALİNAYLA BÜYÜDÜK”
Mandalina tarlalarının satılıp inşaata açılmaması gerektiğine değinen Akpınar, şöyle konuştu:

Ünü Dünyaya Yayıldı, Elinde Olan Sakın Satmasın 3

“Çocuklarımıza bırakmak istediğimiz mandalina tarlaları ne yazık ki ağır ağır bakımsızlıktan ya da inşaata kurban gidiyor. Ama yöneticilerimiz ve biz elimizden geldiğince buraları muhafaza etmeye çalışmaktayız. Çünkü onlar da bu bahçelerde büyüdüğü için bunlara önemsiyor. Ben 60 senedir mandalinayla uğraşıyorum. Mandalina sayesinde okudum, evlendim. Ama yeni nesil bahçeye bakmayı bırakın, bahçeye bile girmiyor.”

Mandalina bahçelerine ekonomik durumları iyi olanların bakabildiğini söyleyen Akpınar, “Bu kadar ranta rağmen bu bahçelerin hala duruyor olması mutluluk verici. Biz mandalinayla büyüdük, onunla yaşadık. Bizim mandalinaya vefa borcumuz var. Mandalina Bodrum’da bir iz bıraktı. Bodrum mandalinası literatüre geçen bir ürün oldu. Bu kaybedilecek bir ürün değil. Toprak verirken bunlardan faydalanalım.” dedi.

Bodrum mandalinasından çok sayıda ürün elde ettiklerini de anlatan Akpınar, insanların mandalinadan farklı ürün yapabilmek için çalışmalar yapmış olduğunı, bunun da kendilerine mutluluk verdiğini ifade etti.

 

 

Mandalinadan üretilen ürünleri ülke dışına pazarlamak için çalışma içerisinde olduklarını da belirten Akpınar, “Gazoz, reçel, lokum gibi mandalinalı ürünlerden ülke dışına göndermek istiyoruz. Bu ürünleri Avrupa ülkeleri çok beğeniyor.” dedi.

MANDALİNA SERÜVENİ 300 YIL ÖNCE BAŞLAMIŞ

Ünü Dünyaya Yayıldı, Elinde Olan Sakın Satmasın 5


Mandalina üreticisi ve turizmci Erman Aras da Bodrum’un mandalinayla tanışmasının, 300 yıl öncesine dayandığını anlattı.

Çin’den başlayan serüvenin Afrika üzerinden adalardan Bodrum’a ulaştığına dikkat çeken Aras, “Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı, bergamut ilk sırada olmak üzere pek çok narenciye ürününü ilçeye getirmiş. Bodrum mandalinası ticari olarak 1950’li senelerde kullanılmaya başlamış.” ifadelerini kullandı.

Bodrum mandalinasının bol çekirdekli ve aromalı bir ürün olduğunu dile getiren Aras, şunları söyledi:

“Denizin ve meltem rüzgarlarının da etkisiyle çok kıymetli bir ürün haline gelmiş. Yıllarca bir marka haline gelmiş, Bodrum’dan Avrupa’nın doğu blokuna senelerce ihracatı yapılmış. Ancak Yugoslavya savaşından sonra kaderi değişmiş, tırların geçişi yasaklanınca Bodrum’daki tesiste kapanınca Bodrum mandalinası kaderine terk edilmiş. Turizmin özellikle ilerlediği seneler olan 90’lı senelerde mandalina bahçeleri artık ağır ağır terk edilip yerlerini inşaata bırakmış. Biz bu sebepten dolayı çok üzgünüz. Böyle kıymetli bir ürünün kesinlikle kaybolmaması gerekir. Bahçelerimizin korunması gerekir. Ürünlerin pazardaki yerini bulması gerekir.”

ŞEKER YERİNE ELMA VE HURMA KULLANILIYOR

Ünü Dünyaya Yayıldı, Elinde Olan Sakın Satmasın 7


Mandalina üretimi işinin kendine babadan geçtiğini anlatan Aras, 1950’li senelerde başlayan mandalina üreticiliğini kendinin sürdürdüğünü vurguladı.

Türkiye genelinde mandalina sevenlere kargoyla ürün siparişi yapmış olduklarını dile getiren Aras, “Türkiye’nin her bölgesine çekirdekli mandalina ve mandalinadan elde ettiğimiz reçel, lokum, gazoz ve buna benzer ürünleri kargoyla gönderiyoruz. Bu ürünlerin tamamı şekersiz, şeker yerine tatlandırıcı olarak elma ve hurma kullanıyoruz. İnternet üzerinden siparişler alıyoruz. Yurt dışında da bir pazar arayışı içerisindeyiz. Hedefimiz bu güzel ürünleri ülke dışına da göndermek.” ifadelerini kullandı.

MANDALİNADAN UN

Ünü Dünyaya Yayıldı, Elinde Olan Sakın Satmasın 9
Aras, mandalinadan yapmış oldukları un ile kek yapılabileceğini ve balık kızartılabileceğini belirterek, mandalinanın her şeyini değerlendirdiklerine dikkati çekti.

Bodrum’daki tarlalarda Washington portakalı da yetiştirdiklerini ve güzel ürünler aldıklarını dile getiren Aras, “Bahçelerimizdeki bu portakal da çok lezzetli ve sulu olduğu için tadına doğum olmuyor. Portakaldan da reçel ve cips yapıyoruz. Bunu her mevsim yenebilir atıştırmalık bir ürün haline de getiriyoruz. Bu ürünler bizler için çok kıymetli. O %n gözümüz gibi bakıyoruz.” ifadesini kullandı.

Mandalina ve portakal mevsiminin çok kısa olduğunu vurgulayan Aras, bu ürünlerin hasadını yaptıktan sonra, kurutulup yaz-kış yenebilen bir atıştırmalık ürün haline getirmek için çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Bodrum mandalinasından elde edilen ürünlerden alan hatta il dışındaki yakınlara da kargoyla gönderen Hülya Adıyaman da bu kadar nitelikli ürünleri bulup tattığı için çok mutlu olduğunu belirtti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.