Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Muz Kabuğunu Sakın Çöpe Atmayın, Kullanım Alanları Saymakla Bitmiyor

20.02.2021
701
Muz Kabuğunu Sakın Çöpe Atmayın, Kullanım Alanları Saymakla Bitmiyor

Bu makaleyi okuduktan sonra muz kabuğunun pek çok mucizevi kullanım alanı olduğunu öğrenecek atmadan önce bir kez daha düşüneceksiniz. Muz kabuklarını kimi zaman mutfağınızda bir temizlik ürünü kimi zaman de güzellik rutininizin bir parçası yapacaksınız.

 

 

MUZ KABUĞUNUN EN PRATİK KULLANIM ALANLARI..
SİVİLCELERİ AZALTMAYA YARDIMCI OLURLAR

Muz Kabuğunu Sakın Çöpe Atmayın, Kullanım Alanları Saymakla Bitmiyor 1
Muz kabukları C vitamini ve E vitamini içerir ve ayrıca potasyum, çinko, demir ve manganez içerir. Bu besinler iltihaplı cildi sakinleştirebilir ve akne salgınlarını azaltabilir. Muz kabuğunu cildinize sürün ve 5 ila 10 dakika bekleyin. Cildinizi durulayın. Günde iki kez tekrarlayın.

GÜBRELEME

Muz Kabuğunu Sakın Çöpe Atmayın, Kullanım Alanları Saymakla Bitmiyor 3

Gübre yığınınıza bir muz kabuğu eklenmesi, daha fazla kalsiyum, magnezyum, kükürt, fosfat, potasyum ve sodyumun ilavesini sağlar – bunların hepsi, bitkilerin daha sağlıklı büyümesi için hayati önem arzeder.

Muz kabuklarını küçük parçalara ayırın. Döllemek arzu ettiğiniz bitki altına muz kabuklarını gömün. Toprağın üstüne oturmasını sağlamak amacıyla tesisi hemen sulayın.

DİŞLERİ BEYAZLATMAK İÇİN

Muz Kabuğunu Sakın Çöpe Atmayın, Kullanım Alanları Saymakla Bitmiyor 5


Olgun muz kabukları, kahve ve çay gibi bazı içeceklerin tüketiminin neticesi olarak ortaya çıkan sarı lekeleri azaltmaya yardımcı olan potasyum açısından çok zengindir. Dişlerinizi fırçalayın ve iyice yıkayın. Muz kabuğunu 2 dakika boyunca dişlerinize sürün. Dişlerinizi tekrar durulayın ve tekrarlayın.

 

 

GÜMÜŞLERİNİZİ PARLATIN

Muz Kabuğunu Sakın Çöpe Atmayın, Kullanım Alanları Saymakla Bitmiyor 7


Gümüşünüz parıltısını kaybetmeye başladığında ya da kararmaya başladığı zaman, bir muz kabuğunu kullanmayı deneyin. Muz kabuğunun içi, temiz metal nesnelere yardımcı olan potasyum gibi maddeler içerir. Muz kabuklarını alın ve bir karıştırıcıya yerleştirin. Karışıma yarım bardak su ekleyin. Bir macun haline gelene kadar karıştırın. Gümüşü macunla birkaç dakika ovun.

KIRIŞIKLIKLARI AZALTMAYA YARDIMCI OLURLAR

Muz Kabuğunu Sakın Çöpe Atmayın, Kullanım Alanları Saymakla Bitmiyor 9
Yüz kırışıklıkları, cildin elastikiyetini kaybettiği ve sertliğini kaybettiği zaman ortaya çıkar.

Muzlardaki antioksidanlar ve C vitamini kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Muz kabuğunu cildinize sürün. 30 dakika veya gece boyunca bırakın. Yüzünüzü yıkayın ve nemlendirin. Haftada 3 kez tekrarlayın.

 

 

MİGREN VE BAŞ AĞRILARINA YARDIMCI OLURLAR

Muz Kabuğunu Sakın Çöpe Atmayın, Kullanım Alanları Saymakla Bitmiyor 11
Migreninizi tedavi etmek için doğal bir yol arıyorsanız, muz bu sorununuza yardım edecektir. Alnınıza ve ensenize bir muz kabuğu koyun. Ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz. Bunun sebebi kabuktaki potasyumdur. Muz kabuğunu bir saatliğine dondurucuya koyun. Alnınıza ve boynunuzun arkasına birer kabuk koyun. Isınana kadar bekletin.

KAŞINTILI CİLDİ RAHATLATMAYA YARDIMCI OLUR

Muz Kabuğunu Sakın Çöpe Atmayın, Kullanım Alanları Saymakla Bitmiyor 13
Muz kabukları kaşıntılı ciltler için muhteşem bir ev ilacıdır. Sivrisinek sokması gibi kaşıntılardan kurtulmak için bir muz kabuğu kullanın. Muz kabuğunu etkilenen bölgeye uygulayın ve 10-15 dakika bekletin.

ETİ YUMUŞATMAK İÇİN
Etinizin nemli ve yumuşak kalmasını sağlamak amacıyla kavurma kabına biraz olgunlaşmış muz kabuğu ekleyin. Bu sayede, fırındaki kızartmalarınızın da sulu kalmasını ve lezzet dolu olmasını sağlarsınız.

Muz kabuğu, nemi hem korur hem de pişirmeye devam eder.

YARALARIN GÖRÜNÜMÜNÜ AZALTMAYA YARDIMCI OLURLAR

Muz Kabuğunu Sakın Çöpe Atmayın, Kullanım Alanları Saymakla Bitmiyor 15
Muz kabukları, şişlik, kızarıklık ve yara izi gibi cilt tahrişini büyük ölçüde azaltma yeteneğine sahiptir. Muz kabuğunu alın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Bir saat veya bir gece bekletin. Günlük olarak tekrarlayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.