Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Zerdeçal Nasıl Kullanılır, Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

13.02.2021
304
Zerdeçal Nasıl Kullanılır, Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Karabiber zerdaçalda bulunan curcumin isimli maddenin etkisini bin kat artırır. Bu madde çok önemli bir maddedir. Hindistan gibi çok kötü şartlarda yaşamakta olan insanların neden kansere daha az yakalandıklarının önemli bir kanıtıdır..

 

 

Anavatanı Güney Asya olan zerdeçal, hint safranı olarak da bilinir ve zencefilgiller ailesine mensuptur. Zerdeçöp, sarıboya, zerdeçav gibi isimleri de vardır.

Bitkinin armut şeklindeki en temel kökleri baharat olarak kullanılıyor. Zerdeçal, renklendirici olarak kumaş ve deri boyanması gibi işlemlerde kullanılıyor. Eski zamanlarda; zerdeçalın asit ve bazlara tepki vermesi sebebiyle turnusol kağıdı yerine kullanıldığı bilinmektedir.

Baharat olarak kullanılması için bir dizi işlem görmesi gerekiyor. Zerdeçal, safran yerine kullanılmakla beraber; çeşni ve aroma arttırıcı olarak kullanıldığı bilinmektedir.

İspanyolların deniz ürünlerinden yapılan ünlü ” paella ” yemeğinde kullanılır. Ayrıca ”köri” yapımında en temel malzemelerden biri zerdeçaldır.

Zerdeçal; aroma ve lezzet arttırıcı olarak kadim tarihten beri hint ve çin mutfaklarında kullanılıyor. Her türlü yemek ve salatalarda, çorbalarda zerdeçal kullanılabilir. Zerdeçal özellikle; tavuk yemeklerinde, çorbalarda, patates salatasında tercih edilir.

Zerdeçalın etken maddesi; kurkimindir. 3 gram zerdeçalda yaklaşık olarak 30-90 mg arası kurkumin bulunabilir.

ZERDEÇAL NASIL TÜKETİLİR? ZERDEÇALI NEDEN KARABİBERLE TÜKETMELİYİZ?

Zerdeçal Nasıl Kullanılır, Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? 1

Zerdeçalden tam yarar sağlamak için önemli bir nokta vardır. Bilindiği gibi zerdeçalın yararlarından bahsedilirken bu yararları sağlamayı başaran etken madde curcumin ( kurkumin) isimli bir maddedir. Bu madde zerdeçal içerisinde ağırlıkça % 3 oranında bulunmaktadır.

Bu çok az bir orandır ve ham halde zerdecal tüketirken bu curcumin miktarının çok azı vücut tarafından emilir. Yapılan incelemelerde, curcumin maddesinin etkisini arttıracak bazı maddeler tespit edilmiştir.

Piperin adı verilen ve bildiğimiz karabiberin etken maddesi olan bu maddenin, curcuminin etkisini %2000 oranında arttırabileceği tespit edilmiştir.

Ayrıca; curcumin yağda çözünebilen bir maddedir. Bu sebeple zerdeçal bitkisinden tam yarar sağlamak için yağlı yemeklere karabiberle beraber eklenmesi uygun olur. Karabiberle beraber zerdeçalin yağda bir süre birlikte pişirilmesi de curcumin etkisini bir hayli yüksek miktarda arttırmaktadır.

Özellikle tavuk yemeklerinde zerdeçal ve karabiberin beraber kullanılması ve bunun bir alışkanlık haline getirilmesi önemlidir.

 

 

Türkiye’de yapılan bir araştırmada ise artık ameliyat olasılığı bulunmayan Akciğer kanseri bir hastaya klinik ortamda verilen curcumin ve kişinin diyet listesinde karabiber-zerdeçal karışımını kullanması ile 6 ay sonra hastada önemli ölçüde iyileşme sağlamış olduğu görülmüştür ve bu olay tıp tarihine geçmiştir!! ( Bu bilgiyi lütfen not edelim ve hayatın her anında elden geldiğince uygulayalım, insanlara aktaralım.)

ZERDAÇALIN FAYDALARI NELERDİR?

Zerdeçal Nasıl Kullanılır, Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? 3
Zerdeçalın etken maddesi olan Curcumin ( Kurkumin ) adlı maddenin insan sağlığı bakımından bir çok etkisi olduğu yapılan araştırmalarla bilinmektedir. Cincinnati Üniversitesince yapılan bir araştırmada zerdeçalın özellikle eklemlerde ağrı ve iltihaba yol açan COX-2 adlı enzimi durdurduğu tespit edilmiştir.

Curcumin ( Kurkumin ) üstünde yapılan incelemelerde, zerdeçalın kanser, diyabet, alzehimer gibi hastalıkları önleyici etkisinin bulunduğu gözlenmiştir. Kanserli hücreleri öldürdüğü tespit edilen zerdeçalın kanser türlerinde, önleyici ve destekleyici olarak kullanılabileceği görülmüştür. Ayrıca; curcumin içeren bir kremin; tedavilere yanıt veremeyen cilt kanseri hastalarına uygulanmasıyla; hastaların hemen hepsinde kanserli lezyonlarda ciddi azalmalar meyden temel gelmiştir.

Zerdeçalın beyin aktivitelerine büyük oranda fayda sağlamış olduğu belirtilmiştir. Alzheimer hastalığının önlenmesi ve durdurulmasında kullanılabilmektedir.

Yapılan incelemelerde, Hindistan’da Alzheimerin neden az görüldüğü üstünde yapılan bir araştırmada bunun sebebinin bu bölgede ağırlıklı olarak tüketilen köri maddesi olduğu ve körinin içinde bulunan zerdeçalın alzheimeri bu kadar başarılı bir oranda önlediği görülmüştür.

Zerdeçal hemde kalp sağlığı ve karaciğer sağlığı için de tüketilmesi gerekli olan bir baharattır. Karaciğer yağlanmasından en etkili destekleyici yöntemlerden birisi zerdeçal kullanılmasıdır.

Özellikle safra tembelliği, alkol ve diğer sebeplere bağlı karaciğer hastalıklarında bir hayli etkili bir besindir. Safra kesesinde çamur birikmesi, sarfa taşı olanlar, gaz problemi olanlar için etkili bir besindir. Kalın bağırsakta oluşan poliplerin kansere dönüşmesini de önlediği belirtilmiştir.

Ünlü kanser uzmanı Profesör Erkan TOPUZ’a göre ise zerdeçal en önemli baharattır ve bir çok kanser cinsine, romatizmaya, unutkanlığa karşı son derece önemlidir.
Piyasada zerdeçal-karabiber ekstratları da bulunur. Bu ürünlerden güvenilir olanları da doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.

Uyarı: Mide ülseri ve çeşitli sindirim sorunları olanlar için dikkatle kullanılması gerekiyor. Aşırı tüketimi emziren bayanlarda süt salgısını azaltabilmektedir. Ayrıca; satın alacağımız toz halindeki zerdeçalın muhakkak ağzı kapalı uygun şartlarda tüketiciye ulaştırılmış ürün olması önemlidir. Açıkta satılan ürünlerde bayatlama, etken maddelerin kaybı görülebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.