Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Zencefilin Kadınlar İçin Gözardı Edilmeyecek Faydaları

13.02.2021
285
Zencefilin Kadınlar İçin Gözardı Edilmeyecek Faydaları

Zencefil, bir çok kültürde alışılmış olarak iyileştirici fonksiyonları sebebiyle kullanılacak olan çok yararlı bir kök besindir. Zencefilin yararlı fonksiyonları, bayanların sağlığı bakımından bir hayli önemlidir.

 

 

Soğuk ayakları ısıtmak, menopoz esnasında libidoyu artırmak, hamilelik süresince mide bulantısını önlemek ya da metabolizmayı hızlandırmak bu özelliklere örneğin gösterilebilir.

Aşağıda, zencefilin bayanlar açısından ne gibi yararları olduğundan bahsedeceğiz. Ayrıca zencefili tüketebileceğiniz farklı yolları ve hem lezzetli hem orijinal bazı tarifleri anlatacağız.

 

Zencefilin Kadınlar İçin Gözardı Edilmeyecek Faydaları 1

 

ZENCEFİLİN FAYDALI ÖZELLİKLERİ
Doğuda yüzyıllardır kullanılacak olan zencefil (zingiber officinale) bir hayli farklı bir tada sahiptir. Hem tatlı hem acı hem de ferahlatıcıdır. Zencefilin yararlı fonksiyonları köksapında yoğunlaşır.

Zencefili düzenli bir biçimde tüketmek aşağıda belirtilen yararları sağlar:

DOĞAL BİR AĞRI KESİCİDİR
Zencefil, artrit, artroz, fibromiyalji ya da kronik yorgunluk gibi iltihaplı ya da ağrılı hastalıkları doğal bir biçimde tedavi etmek için önerilir.

SİNDİRİMİ İYİLEŞTİRİR
Zayıf sindirim, şişkinlik, gastrit, mide ülseri, ishal gibi durumları tedavi etmeye yardımcı olur. Aynı zamanda alkol tüketirken ya da ilaç kullanırken mide koruyucusu görevini de görür.

 

 

BOĞAZ ENFEKSİYONLARINA İYİ GELİR
Boğaz enfeksiyonlarını tedavi etmenize yardımcı olur. Özellikle ses kısılması durumunda uzman şarkıcılar için önerilir.

BULANTI VE KUSMAYI ÖNLER
Özellikle annede ya da fetüste bir yan etkiye neden olmadığı için hamileliğin ilk aylarında tüketilmesi önerilir. Aynı zamanda kanser tedavisinde, kemoterapi süresince kusursuz bir takviyedir. Deniz tutmasını önlemeye de yardımcı olur.

ISITMA GÜCÜNE SAHİPTİR
Zencefil içen ya da harici olarak kullanan kişi hızla ısınabilir. Genellikle kış mevsiminde çok üşüyen insanların tüketmesi önerilir. Senenin sıcak zamanlarında terlemeyi artıracağını göz önünde bulundurun.

METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR
Isıtıcı özelliği hemde metabolizmanın hızını artırır. Kilo vermek açısından da bir hayli yararlıdır.

LİBİDOYU ARTIRIR
Doğal bir afrodizyaktır. Zencefili, toz tarçın ve balla karıştırmanızı ve bu karışımı günde bir çorba kaşığı tüketmenizi öneririz.

 

 

KAN DOLAŞIMINI ARTIRIR
Kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Kan dolaşımını iyileştirir. Ancak ilaç kullanıyorsanız, zencefilin ilacın yararlarını önleme ihtimali vardır. Bu yüzden muhakkak doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

NASIL TÜKETİLMELİ?
Zencefili bir çok şekilde tüketebilirsiniz:

Çiğ kök: Bu halini rendeleyebilir ve her çeşit tarife katabilirsiniz.

Toz: Zencefili tüketirken dozajını rahat bir biçimde tüketmek istiyorsanız toz halinde olan versiyonunu kullanmanız çok daha iyi olabilir.

Kristalize: Kristalize edilmiş zencefil artık bitkisel ürünler satan dükkanlardan kolayca temin edilebiliyor. Ancak yüksek şeker içeriğine sahip olduğunu unutmamalısınız.

Çay: Sıcak bir demli çay özellikle soğuğa karşı duyarlı olan kişiler için ideal olabilir.

Meyve suyu: Taze zencefil suyu, aşırıya kaçmadan elma, ananas, havuç sularına eklenebilir. Onlara orijinal bir tat katacaktır.

Uçucu yağ: Zencefili, uçucu yağ haline getirilmiş şekilde temin edebilirseniz masajlarda kullanabilirsiniz. Ayrıca soğuk ayakları ısıtmak için de kullanabilirsiniz. Günlük nemlendiricinizle karıştırıp ayaklarınıza iyice masaj yapabilirsiniz. Kısa sürede yarattığı yüksek ısının farkına varacaksınız.

ORJİNAL TARİFLER

Zencefilin Kadınlar İçin Gözardı Edilmeyecek Faydaları 3
Zencefili yukarda bahsedilen versiyonlarından herhangi birini arzu ettiğiniz bir tarife katabilirsiniz. Pastalara, tatlılara, kurabiyelere ya da keklere hoş ve ferahlatıcı bir tat katacaktır.

Zencefili ayrıca tarçın, anason ve zerdeçalla beraber sütle ya da bitkisel bir içecekle beraber kaynatabilirsiniz. Böylece vücudunuzu ısıtacak çok lezzetli bir karışım elde edebilirsiniz.

Japon mutfağında, suşi ile beraber zencefil turşusu sunulur. Bu turşu turuncu renkli bir yaprağa benzer ve bir hayli ayrı bir tadı vardır. Japonlar bunu çiğ balık yedikten sonra damaklarını temizlemek için kullanırlar.

Son olarak, kristalize edilmiş zencefil hem tatlı, hem de tuzlu tariflere renk katmak için kullanılabilir. Ayrıca dilerseniz sıcak çikolataya katabilirsiniz. Buzdolabında soğutacağınız lezzetli tatlıların içerisine katabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.