Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Zayıflamak İçin 10 Altın Kural (Yeni Yılda Kilo Vermenin Yolları)

13.02.2021
258
Zayıflamak İçin 10 Altın Kural (Yeni Yılda Kilo Vermenin Yolları)

Herkesin yeni senede en büyük isteklerinden birisi de daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmak. Sağlıklı olmak için de fazla kilogramlardan k-urtulmak büyük önem taşıyor. Diyetisyen Dilara Koçak yeni senede kilogram vermek için uymanız gerekli olan kuralları anlattı.

 

Zayıflamak İçin 10 Altın Kural (Yeni Yılda Kilo Vermenin Yolları) 1

 

1- DUYGULARINIZI GÖZDEN GEÇİRİN : Bazen fazla kilogramlarımızın s-uçlusu duygularımız olabiliyor. Gerçek açlıkla karışan duygusal açlık tatlı krizlerinin, yeme ataklarının nedeni olabiliyor. Gerçekten aç olup olmadığınızı anlamak için 1 kupa bitki çayı, 1 bardak maden suyu ya da 1 bardak tarçınlı su içip bir süre bekleyin. Ardından en s-on ne zaman yemek yediğinizi düşünün. Eğer 3-4 saat geçtiyse gerçekten acıkmış olabilirsiniz ama akşam yemeğinden yarım saat sonrasındaki açlık bütünüyle duygusal.

 

 

 

2- HAREKET EDİN : Yeni senede hedefiniz daha çok hareket olsun. “Bugün iş yerinde çok yoruldum”, “Evde çok işim var!”, “Hava yağmurlu!” gibi bahanelere sığınmayın. Her gün en azından 30 dakika tempolu yürümeye özen gösterin.

Zayıflamak İçin 10 Altın Kural (Yeni Yılda Kilo Vermenin Yolları) 3

3- SIVI KALORİLERE DİKKAT! : Şekerli ve kremalı bir kahveden alacağınız kalori, herhangi bir tatlıdan alacağınızdan daha hızlı yağa dönüşür. Bu yüzden şeker, krema ve çeşitli sosları içeceklerinizde kullanmayın. Meyve suyu tüketirken miktarına ve şeker ilavesi olmamasına d-ikkat edin. Gün içinde yeterli su içtiğinizden emin olun. Yetersiz su tüketimi hem açlıkla karışabiliyor hem de kalorili sıvılar için teşvik edici oluyor.

 

 

 

4- İYİ KARBONHİDRAT SEÇİN : Bulgur, tam buğday makarna, esmer pirinç, yulaf unu, tam tahıllı ekmekler ve meyveler kompleks karbonhidrat içeriler. Basit şekerlere oranla lif içerikleri sayesinde k-a-n şekeri dengenizi dengeleyerek daha uzun süre tok kalmanızı sağlarlar. Bu besinleri haşlayıp buzdolabınızda hazır tutun. Salatalarınıza karıştırarak hem pratik hem de doyurucu bir öğün yaratın.

Zayıflamak İçin 10 Altın Kural (Yeni Yılda Kilo Vermenin Yolları) 5

5- UYKUSUZ KALMAYIN : Uykusuz kaldığımızda vücudumuzda bazı hormonal değişiklikler meydana gelir. Araştırmalar, günde 6-8 saatten daha az uyuyanların gün içerisinde açlık hissini daha z-or kontrol ettiğini söylüyor. Düzenli uyumaya özen gösterin. Uyuma g-üçlüğünüz olursa melisa, papatya gibi bitki çayları için.

 

6- KEMİK SUYUNU ÖNEMSEYİN : Kolajen ürünleri ve kemik suları 2018’de karşımıza çıktı ama 2019’da daha da artacak. Vücuttaki en bol protein olan kolajen, cilt elastikiyetini artırır, kemiklerinizi ve kaslarınızı bir arada tutar, organlarını korur, eklemlere ve tendonlara yapı sağlar. Vücudumuz düzenli şekilde kolajen üretebilir ancak bu üretim yaşla beraber yavaşlar. Unutmayın, kolajen üretimini sigara, güneşe maruz kalmak ve sağlıksız beslenmek de yavaşlatır.

 

7- BAKLAGİLLERİ UNUTMAYIN : Baklagiller ve baklagillerle yapılan tarifler 2018 boyunca çok konuşuldu, 2019’da da karşımıza çıkacak. Baklagiller lif ve protein içeriğiyle sindirim sağlığını destekler, uzun süre tokluk hissi sağlar. Yapılan çalışmalar, düzenli baklagil tüketiminin kilogram kaybına bile yardımcı olabileceğini söylüyor. Haftada en az 2 kez sofranızda baklagillere yer verin.

Zayıflamak İçin 10 Altın Kural (Yeni Yılda Kilo Vermenin Yolları) 7

8-HER GÜN TAZE SEBZE VE MEYVE TÜKETİN : Sebze ve meyveler doğal yollardan a-ntioksidan almanın en kolay yolu. Her gün 3 porsiyon meyve, 2 porsiyon sebze tüketin. Her sebze ve meyve kendisine özgü mineral, vitamin ve insan sağlığına faydalı bileşikler içerir. Tek bir sebze veya meyveye odaklanmak yerine, rengarenk ve çeşitli beslenmek her besinden yararlı olan besin öğelerini almamıza yardımcı olur.

 

9- ŞEKERE VEDA EDİN : Basit şeker ve basit şeker içeren besinlerin tüketiminin sağlık için z-ararlı olduğunu artık bilmeyen yok. Elinizden geldiğince şeker tüketiminizi azaltmaya ve mümkünse sıfırlamaya çalışın. Tatlılarınızı şeker yerine meyve püresi ya da meyve suları ile yapabilirsiniz.

Zayıflamak İçin 10 Altın Kural (Yeni Yılda Kilo Vermenin Yolları) 9

10-FARKLI YAĞ KAYNAKLARINA YÖNELİN : Beslenmenizde farklı yağ kaynaklarına da yer verin. Zeytinyağı, tereyağı gibi yağların beraberinde avokado, fındık, badem, ceviz ve bunlardan yapılmış ürünler ile tarifler deneyebilirsiniz. Yağlar uzun vadeli tokluk sağlar, kontrollü şekilde tüketildiğinde kilogram verme programınızı destekler.

Zayıflamak İçin 10 Altın Kural (Yeni Yılda Kilo Vermenin Yolları) 9

ÖRNEK MENÜ :

SABAH:
2 yumurta
Bol yeşillik
10 fındık ya da 10 badem ya da 3 ceviz ya da 4-5 zeytin
1 dilim tam tahıllı ekmek
ÖĞLE:
Bol yeşillikli salata (üzerine 3 yemek kaşığı haşlanmış mercimek)
50 gr lor peyniri
Çeyrek avokado
Ayran
ARA:
1 bardak kefir,
2 mandalina
AKŞAM
Kemik suyuyla sebze çorba
4-5 adet ızgara köfte
Bol yeşillikli salata
ARA:
Papatya çayı
2 mandalina

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.