Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Lekeli Deyip Almıyoruz Ama O Hastalığın Şifası Beneklerinde

13.02.2021
374
Lekeli Deyip Almıyoruz Ama O Hastalığın Şifası Beneklerinde

Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, “Herkes tarafından yüksek potasyum içeriği, ishal gibi rahatsızlıklara iyi gelmesi, kemiklere desteği ve vitamin-mineral içeriği ile bilinen muzun vücudumuza sağlamış olduğu daha pek çok fada vardır” dedi. Özellikle muzun benekli olanlarının faydasına değinen diyetisyenden önemli açıklamalar.

Lekeli Deyip Almıyoruz Ama O Hastalığın Şifası Beneklerinde 1

 

 

Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, “Şekerli tadı, güzel aroması, kolay çiğnenebilir olması ve taşımadaki avantajı ile her yaş grubu tarafından çok sevilen muz ülkemizde de Anamur muzu olarak gönüllerimize taht kurmuştur.

 

 

 

Herkes tarafından yüksek potasyum içeriği, ishal gibi rahatsızlıklara iyi gelmesi, kemiklere desteği ve vitamin-mineral içeriği ile bilinen muzun vücudumuza sağlamış olduğu daha pek çok fada vardır” dedi.

Sağlam kemik yapısı için vücudumuzun potasyuma da ihtiyacı vardır dolayısı ile potasyumdan zengin bir meyve olması kuvvetli bir kemik yapısına katkıda bulunur. Mutluluk meyvesi diyebileceğimiz muz, strese karşı da iyi çözüm sunmaktadır.

 

Kahvaltı günün en önemli öğünü olmasına karşın yoğun iş günlerinde aceleden aç karına evden çıkmak yerine pratik olarak yiyebileceğiniz bir küçük boy muz sizin daha keyifli, stressiz ve sakin bir gün geçirmenize yardım edecektir.

 

 

 

Aynı şekilde gün içerisinde aç kalarak performans düşüklüğü istemediğimiz için sabah ile öğle arasında yiyebileceğiniz bir adet yerli muz sizin yorgunluğunuzu ve stresinizi azaltacağını da unutmayın.

Lif açısından önemli bir meyve olan muz bağırsak fonksiyonlarını dengeleyerek kabızlığa da ishale de iyi gelmektedir. Bağırsağın probiyotik gücünü de arttırarak bağışıklık sistemine destek olmaktadır” diye konuştu.

 

Küçük, “Bir dipnot olarak belirtilmelidir ki beğenmeyip kabuğu beneklendiği için almadığımız yumuşamış fazla olgunlaşmış muzlar antioksidan etkisi ile kansere karşı koruyucu yapıdadır. Yani ne kadar benek o kadar antikanserojen-antioksidan madde demek” ifadelerini kullandı.

 

Lekeli Deyip Almıyoruz Ama O Hastalığın Şifası Beneklerinde 3

 

Bu fonksiyonları sebebiyle değerli olan muzda dikkat edilmesi gerekli olan bazı durumların olduğunu dile getiren Küçük, bu durumları şöyle sıraladı:

Lekeli Deyip Almıyoruz Ama O Hastalığın Şifası Beneklerinde 5

“Kalori ve karbonhidrat oranı yüksektir. Glisemik yük bakımından da dikkatli tüketilmesi gerekli olan bir besindir. Ancak bu durumlar yalnızca kilogram sorunu olanlar, diyabetliler ve böbrek yetmezliği olanlar için geçerlidir.

Lekeli Deyip Almıyoruz Ama O Hastalığın Şifası Beneklerinde 7

Eğer böyle bir sağlık probleminiz var ise muz tüketiminde porsiyon kontrolü sağlamayı ve yanında protein kaynağıyla tüketmeyi unutmayınız.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.