Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bunu Yapmadan Zayıflayamazsınız

09.02.2021
196
Bunu Yapmadan Zayıflayamazsınız

Zayıflamanın asıl önemli adımının “yağdan kilogram vermek” olduğunun önemini vurgulayan Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu, “kilogramyu yağdan vermiş olduğunizde su ve kas kaybına kıyasla gözle görülebilir bir daralma oluşacaktır. Yağdan verilen kilogramların da geri alınması daha zor olacaktır. Vücutta fazla yağların verilmesi ise kalp, şeker, tansiyon, damar tıkanıklığı gibi hastalıklardan korunmaya yardımcı olduğu rahatça gözlemlenecektir.” diye açıklıyor.

 

 

Bunu Yapmadan Zayıflayamazsınız 1

KÖŞKEROĞLU, AÇIKLAMALARINA ŞÖYLE DEVAM EDİYOR;
Fit ve daha sağlıklı görünmek hepimizin hayalidir. Özellikle de düğünler, mezuniyetler, yaz ayları yaklaşıyorsa kilogram vermek bizler için değişik bir önem arzeder. Peki bu durumlarda nasıl beslenmeli, nasıl kilogram vermeliyiz? Hepimizin çevresinde hızlı kilogram verip tekrar eski kilogramlarına kavuşan kişilerde, vermiş olduğu kilogramyu kolay kolay almayan kişilerde vardır. Neden araların da böyle bir fark var hiç düşündünüz mü?

Kilo üç yerden verilebilir, vücutta bulunan sudan, kastan ve yağ tabakasından. Sıvı detoxları sayesinde hızlı bir biçimde kilogramyu sudan vermiş olduğunizde ani bir kilogram kaybı ile karşı karşıya gelebilir ama ertesi günlerde ise yeniden bir kilogram artışı ile karşılaşabilirsiniz. Vücutta dehidrasyon yani “su kaybı” yaşanırsa, kalp ritminde bozulma, düşük tansiyon, böbrek problemleri, yüksek tansiyon, bilinç kaybı gibi durumlar meydana gelebilir.

 

 

Bunu Yapmadan Zayıflayamazsınız 3

BU YÜZDEN HIZLI OLSUN DİYE SUDAN KAYBEDİLEN KİLOLARA DİKKAT EDİLMELİDİR.
Sağlıksız ve dengesiz bir biçimde, besin ögelerinizi yeterli miktarda almadığınızda ise, kas kaybı meydana gelebilir. Kas kaybı meydana gelen kişilerde duruş bozukluğu, yorgunluk hissi, vücutta sarkmalar ve metabolizmanın yavaşlaması durumu görülebilir.

“Ben bunların hepsine razıyım yalnızca kilogram vereyim” diyorsanız da “geçmiş olsun”, metabolizmanın yavaşladığından kilogram vermenizde duracak, hatta eski yediklerinizi yeseniz bile, ciddi kilogram alma durumu oluşacaktır.

 

 

Bunu Yapmadan Zayıflayamazsınız 5

PEKİ NEDEN KİLOYU YAĞDAN VERMELİYİZ?
Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu bu konunun en önemli unsur olduğunu irdelerken konuya açıklık getiriyor; Vücudumuza almış olduğumuz enerji kaynağı ne olursa olsun, fazlası vücudumuzda yağ olarak depolanacaktır. Bundan dolayı bir besin faydalı diye çok tüketilmemesi gerekiyor. Kiloyu yağdan vermiş olduğunizde su ve kas kaybına kıyasla gözle görülebilir bir daralma oluşacaktır. Yağdan verilen kilogramların da geri alınması daha zor olacaktır. Vücutta fazla yağların verilmesi ise kalp, şeker, tansiyon, damar tıkanıklığı gibi hastalıklardan korunmaya yardım edecektir. Unutmayalım ki, çocukken yağ hücreleri fazla olan kişilerin, yaşamlarını da kilogramlu bir biçimde geçirme olasılığı, anne ve babaları kilogramlu olan çocukların ise kilogramlu olma olasılığı artmaktadır. Vücuttaki yağ miktarının artış göstermesi ömür boyu sürecek sıkıntılara yol açabilir, o yüzden vücut yağ oranına oldukça özen gösterilmelidir..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.