Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Telefonunuzun Şarj Ömrünü Uzatan Mükemmel Fikirler

08.02.2021
206
Telefonunuzun Şarj Ömrünü Uzatan Mükemmel Fikirler

Dinazorların dünyada hüküm sürdüğü zamanı hatırlayın. İnsanların birincil amacı hayatta kalmak ve cep telefonlarına sahip olmak sizi havalı yapıyor ancak hayatta kalmanıza fayda sağlamıyor. Evet, yalnızca şaka yapıyoruz.

 

 

Telefonunuzun Şarj Ömrünü Uzatan Mükemmel Fikirler 1

Ailelerinize cep telefonsuz bir dünyanın nasıl olduğunu sorun, size anlatacaklardır. Akıllı telefonlar son günlerde olmazsa olmazımız haline geldi ve görünen o ki tüm zamanımızı onlarla geçirir olduk. Aa, bakın! Bir Androidazor!

 

 

Telefonunuzun Şarj Ömrünü Uzatan Mükemmel Fikirler 3

2017 Statista raporuna göre, normal bir insan günde 5 saatini telefonuyla geçiriyor. Ne diyebiliriz ki, telefonlarımızı seviyoruz. Bazı insanlar için bu bir bağımlılık bile diyebiliriz. Uyanık saatlerimizin çoğunu telefon adını vermiş olduğumuz el bilgisayarlarında geçiriyoruz ve sonuç olarak bataryalar hemen boşalıyor değil mi? Bu nedenle size cep telefonunuzun batarya ömrünü uzatacak 14 yöntemi derledik ve şu hayatta hiç değil ise elinizde telefon ve şarj aletinizle priz aramayın istedik.

Telefondaki hangi uygulamaların en çok şarj yediğini bulmakla işe başlayalım.

Telefonunuzun Şarj Ömrünü Uzatan Mükemmel Fikirler 5

Bu elimizdeki sorun için direkt bir çözüm sunuyor. Kullanmadığınız ama arka planda şarjınızı yemeye devam etmekte olan en büyük 3 uygulamayı kapatın ve şarjınız daha uzun süre dayansın. Biraz daha ileri gidin ve artık kullanmadığınız uygulamaları silin.

 

Telefonunuzun Şarj Ömrünü Uzatan Mükemmel Fikirler 7

 

Evet ayrılık zor ancak kimi zaman zor olsa da bazı uygulamaların gitmesine izin vermemiz gerekmektedir. Artık oynamadığınız oyunları ve kullanmadığınız uygulamaları silin. Ne kadar çok uygulama ve oyun bulundurursanız, şarjınız o kadar çabuk bitecektir.Telefonunuzun kullanmadığınız fonksiyonlarıni kapalı tutun. Bluetooth, mobil veri ve okuma modu gibi çok kullanmadığınız fonksiyonları kapalı tutun ki arka planda şarj yemesinler. Wi – Fi özelliği de herhangi bir ağa bağlı değilken kapalı tutulmalı.

Telefonunuzun Şarj Ömrünü Uzatan Mükemmel Fikirler 9

Rastgele bağlanmaya çalışmakta olduğu ağlar da bir yandan şarjınızı yiyecektir. Telefonunuzu hacklemeye çalışan siber casuslardan bahsetmiyoruz bile! Parlaklığınızı otomatik moda alın.

 

 

Telefonunuzun Şarj Ömrünü Uzatan Mükemmel Fikirler 11

Böylece ortamda bulunun ışığa göre telefonunuz kendi ekran ışığını sizin görebileceğiniz miktarda arttıracak ve ihtiyaç olmadığında azaltacaktır. Böylece hem gözleriniz var olan fazla ışıktan zarar görmeyecek, şarjınızın daha uzun süre dayanmasına olanak sağlayacaktır. Telefonunuzu daima düşük güç modunda tutun.

Telefonunuzun Şarj Ömrünü Uzatan Mükemmel Fikirler 13

Düşük güç modu sizi mail okumaktan, video izlemekten, müzik dinlemekten ve internette gezinmekten alıkoyabilir. Eğer ki bu saydıklarımızdan birini yapacaksanız işiniz bitene kadar düşük güç modunu kapatabilirsiniz ya da ayarlardan bu işlemleri düşük güç modunda yapmaya yetki verebilirsiniz. Titreşim özelliğini kapatın.

Telefonunuzun Şarj Ömrünü Uzatan Mükemmel Fikirler 15

Sizce telefonunuz sesi açıkken mi daha çok şarj yiyor, yoksa titreşimdeyken mi? Eğer cevabınız sesi açıkken ise yanılıyorsunuz! Akıllı cep telefonlarınızın içinde titreşim özelliğini gerçekleştiren bir motor vardır ve bu motorun çalışması için enerji gereklidir. Sesi açıkken böyle bir özellik kullanılmasına gerek kalmıyor. Eğer insanları rahatsız etmek istemediğiniz bir yerdeyseniz, sessize alın ve yakınınızda tutun. Böylece şarjınız daha uzun süre dayanacaktır. Emailleriniz için anlık bildirimleri kapatın.

Telefonunuzun Şarj Ömrünü Uzatan Mükemmel Fikirler 17

Email ve sosyal ağ gibi uygulamaları kullanıyor olmanın bir zararlı etkisi de FOMO (Fear of Missing Out) Her şeyden geri kalma korkusudur ve bu artık bir fobi olarak nitelendirilmiştir.

Eğer her bildirim geldiğinde cep telefonunuzu kontrol ediyorsanız, önemli ya da önemsiz olması sizin için bir anlam ifade etmiyorsa, sizde bir FOMO hastası olabilirsiniz.

Yürütülen bir araştırmaya göre Amerikalılar günde 80 kere telefonlarını kontrol ediyor. Yani 12 dakikada bir insanlar telefonlarını kontrol etme ihtiyacı duyuyor. Sanıyoruz ki bir FOMO salgını baş göstermiş.

Emaillerinizden gelen anlık bildirimleri kapatın ve email kontrollerinizi anlık değil birkaç saatte bir yapın. Böylece cep telefonunuzun şarj ömrü uzar ve siz de kendinize bir FOMO hastası olmadığınızı kanıtlarsınız. Konum ayarlarını düzene sokun!

Telefonunuzun Şarj Ömrünü Uzatan Mükemmel Fikirler 19

Eğer ki yeni açılan bir pizza dükkanını arıyorsanız konum servisleri en büyük yardımcınızdır, ancak hemde da bataryanız için tam bir baş belasıdır. O nedenle kullanmadığınız vakitler konum servisini devre dışı bırakarak daha uzun süre cep telefonunuzu kullanabilirsiniz. Bazı uygulamalar konum servislerini otomatik kullanır. Bu uygulamalara karşı dikkatli olun ve gerekmektedirsa her birini düzenleyin. Sürekli Siri ya da Google ile sohbet edercesine konuşmayın.

Telefonunuzun Şarj Ömrünü Uzatan Mükemmel Fikirler 21

Onların da tatile ihtiyacı var değil mi? Hem hemde enerjiden de tasarruf etmiş olacaksınız. Sesle aktive olma fonksiyonlarıni kapatarak enerjiden tasarruf edebilirsiniz. Telefonunuzun, monitörü otomatik kapatma süresini kısaltın.

Telefonunuzun Şarj Ömrünü Uzatan Mükemmel Fikirler 23

Ekran enerji tüketiminin en büyük sorumlusudur ve ne kadar az açık kalırsa o kadar iyidir. Sizde bizim gibi telefonunuzdan bir şey bakıp sonrasında başka işlere mi dalıyorsunuz? Telefonunuzun monitörü kapatma özelliğini en kısa süreye ayarlarsanız ciddi bir enerji tasarrufu sağlarsınız.

Anlattıklarımızın hiç biri işe yaramadıysa tüm umudunuzu kaybetmeli misiniz? Tabi ki hayır! Belki de yalnızca telefonunuz yeni bir bataryaya ihtiyaç duyuyordur ya da – dramatik müzik gelsin – belki de yeni bir telefon almanın zamanı gelmiş olabilir veya cep telefonunuzu olması gerekli olduğu gibi şarj etmediğinizden şarjı dayanmıyor olabilir.
Telefonunuz bütünüyle dolduğunda, şarjda bırakmayın.

Telefonunuzun Şarj Ömrünü Uzatan Mükemmel Fikirler 25

Kaç kere cep telefonunuzu şarjdayken elinize aldığınızda çoktan %100 dolmuştu ve uzun süreden beri orada bekliyordu? Biraz düşünün deriz. Evet düşününce hepimiz suçluyuz. Telefonunuz %100’e kadar şarjda kalmak mecburiyetinde değil.

Telefonunuzun Şarj Ömrünü Uzatan Mükemmel Fikirler 27

Gidebileceği en üst nokta orası, ancak her defasında bu biçimde şarj etmek mecburiyetinde değilsiniz. Telefonunuzu devamlı %100 şarjda tutmak esasında bataryanız için çok da iyi değildir. Bataryanızı %80’e kadar şarj etmeniz ve %20’den aşağı düşmemesine özen göstermeniz bataryanızın kullanım ömrünü uzatacaktır. Vaktiniz olmadığında yalnızca 15 – 20 dakikalık şarjlar yaparak bunu sağlayabilirsiniz. Karşılaştığınız her fırsatta cep telefonunuzu şarj edin.

Telefonunuzun Şarj Ömrünü Uzatan Mükemmel Fikirler 29

Tekrar söylüyoruz, her priz bulduğunuzda, cep telefonunuzu şarj edin. Oyun oynarken ya da mesajlaşırken oturuyorsunuz ve yanınızda priz mi var? Şarja takın! İlla şarjının bitmesini beklemeyin. Telefonunuzun asla ama asla ısınmasına izin vermeyin!

Telefonunuzun Şarj Ömrünü Uzatan Mükemmel Fikirler 31

Bataryalar ısınmaya karşı hassastır ve telefonda problemlere yol açabilir. Hatta iPhone, müşterilerini telefonlarını şarja takarken kaplarını çıkarmaları konusunda uyarıyor. Eğer telefonunuz şarj olurken ısınıyorsa, bir dahaki sefer kabını çıkarıp şarj edin!

Ancak güneşli bir yerde iseniz, kabı çıkarmak cep telefonunuzu güneşe maruz bırakacaktır ki bu da istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Güneşten uzak durmak en faydalısı olacaktır. Gerekirse kabı çıkarmayın.

Tüm yöntemlerimizi birden denemek mecburiyetinde değilsiniz. Yavaş yavaş keşfedin. Kendinizce deneyler yapın. Bakın bakalım hangi yöntem sizin şarjınızın daha uzun süre dayanmasını sağlıyor ve muhakkak bizi hangi yöntemin en çok işe yaradığından haberdar edin.

Eğer beğendiyseniz, videoyu beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın! Aynı zamanda bu faydalı bilgileri herkese ulaştırmak sizce de çok daha iyi olmaz mıydı?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.