Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Mutfağınızın Lavabosundan Gelen Kötü Kokuları Yok Edecek 8 Harika Bilgi

08.02.2021
425
Mutfağınızın Lavabosundan Gelen Kötü Kokuları Yok Edecek 8 Harika Bilgi

Evde en fazla vakit geçirdiğimiz yerlerden biri şüphesiz mutfak. Mutfakta hemen herkezin başına gelen ve canını sıkan olaylardan biri ise mutfak lavabosundan bazen yükselen o keskin ve bir türlü gitmeyen o nahoş koku.

 

 

Yiyecek artıklarının giderlerde birikmesi, yağların borularda donması ve tesisat problemleri gibi nedenlerle oluşan lavabo kokusundan bir türlü kurtulamıyorsanız, “O kadar temizliyorum, gene de koku yapıyor” diyorsanız bu bütünüyle doğal çözümlere de şans vermelisiniz. Yeter ki eviniz, mutfağınız mis gibi koksun.

 

KARBONAT-TUZ-SİRKE KARIŞIMI
Lavabo borularını tıkayan yemek artıklarından ve dolayısı ile onların oluşturmuş olduğu kötü kokulardan kurtulmanın başka bir yolu da tuzlu bir karışımdan geçiyor. Bunun için önce bir tencerede su ısıtın. İçine bir su bardağı sirke ve bir avuç ekleyin. Karbonatı da ekleyerek ısınan suyu lavabodan dökün. Sıcak su içerisine karışan bu karışım borulardaki artıkları temizleyecek ve donmuş yağı da çözecektir.

Mutfağınızın Lavabosundan Gelen Kötü Kokuları Yok Edecek 8 Harika Bilgi 1

 

KARBONAT-SİRKE KARIŞIMI
Önce bir fincan karbonatı, ardından iki fincan sirkeyi lavaboya dökün. Köpürdüğünü göreceksiniz. Bu şekilde birkaç dakika bekleyin ve üzerine sıcak su dökerek giderden borulara ulaşmasını sağlayın.

KARBONAT-LİMON SUYU KARIŞIMI
1 su bardağı kadar ısınmış limon suyunun içerisine 1 su bardağı kabartma tozu ekleyin ve iyice karıştırın. Köpük haline gelince lavabodan aşağı dökün ve 10 dakika bu biçimde bekletin. Ardından ılık suyla lavaboyu temizleyin. Bu karışım biriken yağları temizleyecektir. Bu yöntemi haftada 1 veya 2 kez uygulayabilirsiniz.

KARBONAT VE ESANSİYEL YAĞLAR

KARBONAT VE ESANSİYEL YAĞLAR ile ilgili görsel sonucu
Yarım fincan karbonata birkaç damla esansiyel yağ karıştırın. Esansiyel yağ seçimi bütünüyle size kalmış. İster nane, ister vanilya esansı, dilerseniz diğer bir koku kullanabilirsiniz. Bu karışımı lavabodan dökün, bir saat bekletin ardından sıcak su ile akıtın. Mutfağınız mis gibi koksun.

KAHVE TELVESİ VE SICAK SU
Bu yöntem bir hayli basit. Tek yapmanız gerekli olan kahvenizi içtikten sonra telvesini lavaboya boşaltmak ve ardından telveler gidene kadar üzerine sıcak su döknek. Kahve telvesi yağların çözünmesini sağlayarak kokuyu da yok edecektir.

 

 

LİMON KABUKLARI VE SU
Limon gibi narenciyelerin kabuklarını atmayın ve lavabonuzu dezenfekte etmek için saklayın. Örneğin limon kabuklarıyla lavabo giderini iyice ovaladıktan sonra bol sıcak su ile durulayın. Hem gideriniz temizlenecek hem de mis gibi limon kokusu mutfağınızı kaplayacaktır.

EĞER ÇÖP ÖĞÜTÜCÜNÜZ VARSA: BUZ KÜPLERİ, TUZ VE LİMON KABUĞU
Birkaç buz küpünü ve bir avuç tuzu öğütücüye dökün. Buz öğütücüdeki yemek kalıntılarından kurtulmanızı sağlarken tuz kenar bölgelerdeki temizleyecektir. Güzel koku vermesi için birkaç limon kabuğu atmayı da unutmayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.