Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kışın Günde 1 Kaşık Bile Yeseniz Gün Boyunca Zerre Yorulmazsınız

08.02.2021
537
Kışın Günde 1 Kaşık Bile Yeseniz Gün Boyunca Zerre Yorulmazsınız

Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda gün boyu zinde kalmamızın en önemli sırrı tükettiğimiz besinlerden de geçiyor. Peki, gün boyu zinde kalmamızı sağlayacak olan besinler hangileri? İşte Harvardlı araştırmacılara göre gün boyu zinde ve dinç kalmamızı sağlayacak o besinler..

 

Kışın Günde 1 Kaşık Bile Yeseniz Gün Boyunca Zerre Yorulmazsınız 1

 

Kahve: Gün içerisinde tükettiğimiz kahve miktarı azaltılmalı. Yapılan araştırmalara göre, bir çeyrek fincan kahvenin etkisi büyük fincanlardakinden etkili.

 

 

Kışın Günde 1 Kaşık Bile Yeseniz Gün Boyunca Zerre Yorulmazsınız 3

Yeşil Çay: Kahveden alınan kafein yerine çaydan alınan kafein daha faydalıdır. Gün içerisinde kahve tüketmek yerine yeşil çay tüketebilirsiniz.

Kışın Günde 1 Kaşık Bile Yeseniz Gün Boyunca Zerre Yorulmazsınız 5

Uyumak: Uyku alımınızı yeteri kadar tamamlamanıza rağmen yorgun hissediyorsanız demir eksikliğinden şüphelenmeniz gerekebilir.

 

Kışın Günde 1 Kaşık Bile Yeseniz Gün Boyunca Zerre Yorulmazsınız 7

 

Pekmez Fasülye Ispanak: Demir bakımından kuvvetli barbunya, fasulye, ıspanak ya da bır kaşık pekmez tüketmek bu soruna çözüm olabilir.

Kışın Günde 1 Kaşık Bile Yeseniz Gün Boyunca Zerre Yorulmazsınız 9

Kuru Üzüm: Kuru üzümle bir avuç çerez veya tam tahıllı ekmeğin üzerine sürülmüş fıstık ezmesi hem daha sağlıklı hem de vücudun enerji ihtıyacını karşılayan gıdalar arasında yer almakta.

Kışın Günde 1 Kaşık Bile Yeseniz Gün Boyunca Zerre Yorulmazsınız 11

Lifli Gıdalar: Sabah kahvaltılarında tüketilen lifli gıdalar, sindirimi yavaş olduğundan vücudu daha uzun süre dinç tutuyor..

 

 

ZIPKIN GİBİ YAPAN KUŞBURNU PEKMEZİ
KUŞBURNU PEKMEZİ NASIL YAPILIR?
Yaklaşık olarak 1 kilogram kadar kuşburnu (Kurumamış olmasına özen göstermelisiniz.)
Bir miktar kadar su,
Biraz toz şeker
KUŞBURNU PEKMEZİ YAPILIŞI
Oldukça az çeşitteki malzemeden yapılan kuşburnu pekmezi, bir o kadar da kolay bir biçimde yapılmaktadır. İlk olarak olgunlaşmış olan kuşburnu bitkisini dilerseniz toplayın dilerseniz satın alın. Daha sonra bunları çok temiz bir biçimde yıkayın. Yıkama işlemi sonrasında çiçeklerini ve dip kısımlarını bıçakla keserek temizleyin. Derin bir tencere içine koyarak üzerine bir miktar su ekleyerek ocağa koyun.

Bu şekilde belli bir süre kaynatın ve kaynamaya başlayınca ateş bir miktar kısın. Bu durumda kuşburnu bitkisi yumuşamış olacaktır. İyice yumuşamış olan kuşburnunu süzgeçten geçirin ve çekirdeklerinden ayrılmasını sağlayın. Elde etmiş olduğumuz püreyi un eleğinden geçirerek tencereye alın. Yüksek ateşte devamlı karıştırarak pişirin.
Pişirme esnasında şekeri aktararak bol bol karıştırın. Bu şekilde pişirmeye devam edin. Hafif bir koyuluk oluşması gerekecektir. Bu şekilde ocaktan alın ve sıcakken kavanozlara koyun. Artık kuşburnu pekmezi hazır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.