Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kararan Fayans Aralarını Temizleme 5 Farklı Yöntem

08.02.2021
206
Kararan Fayans Aralarını Temizleme 5 Farklı Yöntem

Basit yöntemler kullanarak kararan fayans aralarını temizlemek isteyenlere en çok kullanılacak olan 5 farklı temizlik tekniği. Günümüzde pek çok evin mutfağında, banyosunda ya da lavabosunda fayanslar bulunuyor. Fayansların araları zamanla kirlenerek kararıyor. Hal böyle olunca da hanımlar kararan fayans aralarını beyazlatmak istiyorlar. Temizlenmediği zaman hem görsel açıdan aynı zamanda sağlık açısından risk teşkil fayans aralarını temizlemek için kolay yöntemler bulunuyor. Fayans temizliği için evinizde bulunan malzemeleri de kullanabilirsiniz. Peki fayans araları nasıl temizlenir?

 

 

1) FAYANS DERZ TEMİZLEYİCİ İLE TEMİZLEME

Kararan Fayans Aralarını Temizleme 5 Farklı Yöntem 1
Marketlerde ve internet satış sitelerinde satılan fayans ders temizleyici deterjanı kullanarak kararan fayanslarınızı temizleyebilirsiniz. Fayans aralarında biriken kiri ve kararmayı gidermek için kullanılacak olan fayans temizleyiciler işinize yarayacaktır. Fayans temizleyicileri duş kabini, banyonuzu küvet ya da lavabonuzun fayans aralarına uygulayıp sonrasında su ile durularsanız temizleme işlemini başarılı bir biçimde gerçekleştirmiş olacaksınız.

2) SİRKE VE TUZ İLE FAYANS ARALARINI TEMİZLEME

Kararan Fayans Aralarını Temizleme 5 Farklı Yöntem 3

Özellikle de elma sirkesinin içine tuz atıp karıştırarak fayans aralarına dökün. Sonrasında ise kararan fayans aralarını temizlemek için diş fırçası kullanın. Diş fırçası ile temizledikten sonra su ile durulayıp bütünüyle kirden arındırabilirsiniz.

3) ÇAMAŞIR SUYU KULLANARAK FAYANSLARI TEMİZLEME

Kararan Fayans Aralarını Temizleme 5 Farklı Yöntem 5


Fayans temizliği için bir diğer kullanacağınız yöntem ise çamaşır suyu uygulamasıdır. Çamaşır suyunu aralara dökerek sonrasında ise diş fırçası ya da halı fırçası benzeri fırça yardımı ile biriken kiri temizleyebilirsiniz. Not: Çamaşır suyunu sulandırmadan kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

4) KABARTMA TOZU LİMON VE SİRKE İLE FAYANS ARALARINI BEYAZLATMA

Kararan Fayans Aralarını Temizleme 5 Farklı Yöntem 7

6 su bardağı su, yarım fincan kabartma tozu 3 tane limon ve bir sirkenin çeyreğini karıştırarak elde etmiş olduğunuz fayans temizleme karışımını fayans aralarına dökün. Döktükten sonra fayans aralarını fırçayla temizleyin. Sonrasında ise 45 dakika bekleyerek suyla bütünüyle temizleyebilirsiniz.

5) BANYO VE MUTFAK TEMİZLEYİCİ İLE BEYAZLATMA

Kararan Fayans Aralarını Temizleme 5 Farklı Yöntem 9
Bir diğer yöntemimiz için kireç sökücü markalarına ait olan banyo ve mutfak temizleyiciyi kullanarak fayans aralarını temizleyebilirsiniz. Sprey halinde olan banyo ve mutfak temizleyici kararan kısımlara püskürttükten sonra fırça yardımı ile temizlemeye başlayabilirsiniz. Yukarıda paylaştığımız metotları kullanarak rahatlıkla fayanslarınızı temizleyip hem kirden aynı zamanda fayansların kötü görüntüsünden kurtulmuş olursunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.