Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

HANİ O ÇEKİLEMEYEN SIRT AĞRILARI VAR YA, İŞTE ONA VEDA EDİN

08.02.2021
593
HANİ O ÇEKİLEMEYEN SIRT AĞRILARI VAR YA, İŞTE ONA VEDA EDİN

Fiziksel aktivite sırt kaslarını güçlendirmeye yardımcı olabilir ve ağrı riskini azaltabilir. Yüzme, pilates ya da yoga gibi sporları deneyin ama bölgeye aşırı baskı uygulamaktan kaçının.

 

 

Herkes yaşamının bir döneminde sırt ağrısı çeker. Bu o kadar yaygın bir problemdir ki, genel olarak hasta izinleri ve kazaların arkasındaki ikinci en temel nedendir. Tıbbi verilere göre insanların %80’inden %90’ına kadarı sırt ağrısı çekiyor.

Nedenleri çeşit çeşit, ama çoğunluk durumun iş yerlerinde oluştuğu tahmin ediliyor. Bir yandan, bu ağrının riskini arttıracak fiziksel güç ve aşırı hareketler gerektiren başlıca meslek dalları var. Diğer yandan, ofis işleri de zayıf duruş ve uzun süre oturmaktan kaynaklı olarak sırt ağrılarına sebep olabilir.

Sırt ağrısı kişiden kişiye farklılık gösterir ve durumların hepsinden kaçınmak mümkün olmayabilir. Ama bugün size günlük sırt ağrılarından rahatlatacak çeşitli önerilerde bulunacağız.

 

 

AĞIR YÜK TAŞIMAKTAN KAÇININ
Sırtta aşırı yük taşımak bu bölgede ağrıya yol açan en temel sebeplerden birisidir. Uzmanlara göre insanların ağır yük taşıdıktan sonra sırt ağrısı çekmeleri yaygın görülen bir durumdur.

HANİ O ÇEKİLEMEYEN SIRT AĞRILARI VAR YA, İŞTE ONA VEDA EDİN 1

Spor ve fiziksel aktivite sırt kaslarını güçlendirmek için gereklidir ve sırt ağrısı riskini azaltmaya yardımcı olur. Sırt üzerine baskı uygulayan ve sırtı zorlayan sporlar bale ve basketboldur. Aynı zamanda yüzme, pilates ya da yoga gibi aktiviteler sırtın güçlendirilmesi için daha etkili ve zararsız sporlardır.

Her iki durumda da, en önemlisi egzersiz yaparken doğru ayakkabıları seçmektir, çünkü ayaklara rahatsızlık veren ve tam oturmayan ayakkabılar da sırt ağrısına neden olur.

 

 

DOĞRU DURUŞ
Otururken, yürürken ve hatta yalnızca ayakta dururken doğru duruş son derece önemlidir. İyi bir oturuş pozisyonu için aşağı sırt bölgenize odaklanmalı ve omurganızı düz tutmalısınız.

Ayakta dururken ya da yürürken sırtınız düz olmalı ve omuzlarınızı öne düşürmemelisiniz. Eğer eğilip bir şey almanız gerekiyorsa, doktorlar omurganızı değil dizlerinizi bükmeyi öneriyor.

UYGUN BİR YATAK SEÇİN

HANİ O ÇEKİLEMEYEN SIRT AĞRILARI VAR YA, İŞTE ONA VEDA EDİN 3
Sırtınız yatağınızda dinlenerek bayağı zaman geçirir, ve burası da gerçekten vücudunuzun dinlenmesi gerekli olan yerdir. Eğer yatağınız çok sert ya da çok yumuşak ise, sırt ağrılarınız artabilir, yoğunlaşabilir ve hatta uykunuzu bölebilir. Bu yüzden kendinize uygun bir yatak bulmanız son derece önemlidir.

SAĞLIKLI BİR YAŞAM TARZINI KORUYUN
Bir çok durumda sırt ağrısından korunmak için daha sağlıklı bir hayat tarzı edinmek son derece önemlidir. Mesela sigara içmek omurga disklerini etkileyecek öksürüklere yol açacaktır. Ayrıca aşırı kilolu olmak da sağlıksızdır çünkü sırtınıza daha çok baskı yaratır.

 

 

Son olarak, iyi bir duygusal dengeye sahip olmak önemlidir, çünkü depresyon sırtın kasılmasına sebep olacaktır ve buna bağlı sorunlar yaratabilir.

SIRTÜSTÜ VEYA YANINIZA DÖNEREK UYUMAK

HANİ O ÇEKİLEMEYEN SIRT AĞRILARI VAR YA, İŞTE ONA VEDA EDİN 5


Seçeceğiniz uyku pozisyonu da sırt ağrısından korunmak için son derece önemlidir. Vücudun uyurken dinlenme pozisyonunda 6 ila 8 saat arası kalacağını düşünürseniz, sırtüstü ya da yanınıza dönerek uyumak önemlidir.

Karnınızın üzerinde uyumak önerilmez çünkü bu omurganızın doğal kıvrımında değişiklikler yaratır, omzu iki taraftan birine dönmeye zorlar, bu da omurgayı daha da zorlayabilir.

STRESTEN KAÇININ
Stres sırt ağrısının yaygın nedenlerinden birisidir, ve hem evde hem de iş yerinde oluşabilir. Stresli olduğunuzda, bu sırtta gerginlik yaratır ve normal aktiviteleri gerçekleştirmenizi önler.

Bundan kaçınmak için size bir an duraksamayı ve derin bir nefes almayı tavsiye ediyoruz. Ayrıca günde iki kez esneme egzersizleri yapın.

TIBBİ TAVSİYE ALIN

HANİ O ÇEKİLEMEYEN SIRT AĞRILARI VAR YA, İŞTE ONA VEDA EDİN 7


Fizik tedavi uzmanınızla tekrar eden sırt ağrınız hakkında konuşmanız son derece önemlidir çünkü bu durumların %3’ü kronik hale gelebilir. Eğer sırt ağrınız haftalarca sürüyor ise en iyisi doğru bir teşhis almak için hemen doktorunuza görünmeniz.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.