Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Topuk Ağrısının Çeşitleri ve Sebepleri Nelerdir?

06.02.2021
199
Topuk Ağrısının Çeşitleri ve Sebepleri Nelerdir?

Topuk ağrısı nerdeyse herkezin yaşamının bir döneminde karşılaştığı bir hayli yaygın ve rahatsızlık verici olduğu bir durumdur. Topuğunuza saplanan ağrı bütün ayağa yayılır ve normal şekilde hareket etmenizi engeller. Peki bunun nedeni ne olabilir? Bu makalemizde konuya açıklık getirmek için topuk ağrısına sebep olan en yaygın faktörlere değineceğiz.

 

 

TOPUK AĞRISININ SEBEPLERİ NELERDİR?

TOPUK AĞRISININ SEBEPLERİ NELERDİR? ile ilgili görsel sonucu
Topuk ağrısı normalde fiziksel aktivitelerden ya da küçük kazalardan sonra ortaya çıkar fakat ansızın ve hiçbir neden olmadan da görülebilir. 26 kemiğin ve 33 eklemin bulunduğu insan ayağındaki en büyük kemik topuktur. Ayak, yüzden fazla kas, tendon ve bağ dokusunun bulunduğu bir hayli karmaşık ve hassas bir uzuvdur. Bu sebeple ayak sağlığının ve bütünlüğünün böylesine önemli olması gayet çok normaldir. Bir ağrı oluştuğunda genelde topuğun hemen önünde ya da arkasında hissedilir. Eğer bu ağrı ciddi derecede şiddetliyse yürümenizi bile etkileyebilir. Aşağıda detaylandıracağımız pek çok faktör vardır, ancak hepsinden önce, bu rahatsızlığa teşhis koyacak kişinin doktorunuz olduğunu belirtmemiz gerekir.

1. TOPUK DİKENİ

TOPUK DİKENİ ile ilgili görsel sonucu
Topuk dikeni kuşkusuz ki topukta oluşan ağrıların en yaygın nedenidir. Ancak topuk dikeni denilen şey esasen nedir? Topuk dikeni, topuğun alt tarafında oluşan ve normal topuğun daha ötesine kadar uzayan bir tür kemiktir. Sadece birkaç milimetrelik çıkıntı bile devasa ağrıların oluşması için yeterlidir. Ayaktaki kas ve tendonların aşırı zorlanmasından sonra ya da topuğu ön ayakla bağlayan doku gruplarının gerilmesi ve topuk kemiğini çevreleyen zarın yırtılması neticesinde bu ağrılar alevlenebilir. Peki bu durum nasıl gerçekleşir? Sendelemek, rahatsızlığa sebep olabilecek ayakkabılar giymek, yanlış pozisyonda koşmak ve hatta obezite bile bir sebep olabilir.

2. PLANTAR FASİİT

PLANTAR FASİİT ile ilgili görsel sonucu


Eğer ağrınız ağrı ayak tabanına yayılıyorsa muhtemelen plantar fasiit problemi ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bu rahatsızlık, lifleri bağlayan dokuların (bağ doku) iltihaplanması neticesinde ortaya çıkar. Zorlanmaktan, çok fazla yürümekten, koşmaktan ya da uzun zaman boyunca rahat olmayan ayakkabıların giyilmesinden dolayı iltihap oluşabilir. Ayak tabanındaki yumuşak lif dokuların aşırı derecede gerilmesi ve hatta kopması neticesinde plantar fasiit oluşabilir. Ancak topuk dikeninin de genelikle bu durumla bağlantılı olduğunu unutmamalısınız. Plantar fasiit rahatsızlığı ile karşılaştığınızda problemli ayağı dinlendirmek yalnızca geçici bir süre rahatlama sağlar ve topuğunuz hareket ettiğinde ağrı tekrar başlar. Bir doktora görünmek ve doktorunuzun vermiş olduğu tedavi programını ve önerileri uygulamak son derece önemlidir. Ancak ev tedavisi olarak da, buzun ağrıyı rahatlattığını ve biberiye yağı ile yaptığınız masajın iltihabı azalttığını unutmayın. Ayağınıza bandaj sararak ve buz dolu su şişesini bir süre ayağınızda gezdirerek de güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

 

 

3. OVER PRONASYON

OVER PRONASYON ile ilgili görsel sonucu


Over pronasyon çok fazla bilinen bir durum değildir. Yanlış şekilde yürüdüğümüz zaman ortaya çıkar. Yürürken yere evvela topuk yere değer ve ağırlığımız ayağın dış kısmından ayak baş parmağına doğru yayılır. Ayağımızı eksiksiz olarak yere bastığımızda ayak tabanı çok fazla gerilir ve bu durum topuğun etrafındaki tendon ve bağ dokularda aşırı zorlanmaya neden olur. Eğer bu tip bir sakatlanma tedavi edilmezse diz ve kalçada da rahatsızlıklara yol açabilir. Yürürken yeteri kadar dikkatli olmazsak, herhangi bir dengesizlik bütün iskelet sistemimizi etkileyebilir. Kulağa garip geliyor olabilir ancak doğru.

4. TOPUK AĞRISININ DİĞER SEBEPLERİ

TOPUK AĞRISININ DİĞER SEBEPLERİ ile ilgili görsel sonucu
Romatizma ve diğer artrit türleri: Topuk eklemlerinde ortaya çıkan yaygın ve ağrılı durumların sebeplerinden birisi de artrittir.

Gut: Vücuttaki aşırı ürik asit birikimi yalnızca ayak baş parmağında değil ayrıca topukta da iltihaba neden olabilir ve bu rahatsızlık çok şiddetlidir.

Bursan iltihaplanması (Bursitis): Bursan iltihaplanmasını muhakkak duymuşsunuzdur. Topuk dikenine çok benzer bir durumdur ama bu vakada anormal olarak büyüyüp hareket kabiliyetinizi kısıtlayan şey kemik değil sinirdir.

 

 

Haglund hastalığı: Oldukça sık karşılaşılan bu durumun nedeni çok sık şekilde topuklu ayakkabı giyilmesidir. Topuk kemiğinin hemen arkasında ve aşil tendonun sağ tarafında oluşan bir tür çıkıntıdır. Çok acı verici bir durumdur.

Aşil tendonunun iltihaplanması: Eğer çok hareketli bir yaşantınız var ise ya da bir sporla ilgileniyorsanız bu sakatlanma çeşidini muhakkak duymuşsunuzdur. Tendinit olarak bilinen bu iltihaplanma, aşil tendonunun tekrar tekrar zorlanması neticesinde ortaya çıkar.

Kemik zedelenmesi: Genellikle bir tökezleme ya da ayağınızı yanlışlıkla bir yere çarpma sebebiyle oluşur. Bu durumda ne tür bir tedavi uygulanacağı çok karışık değildir; yapmanız gerekli olan ilk şey problemli bölgeye buz koymaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.