Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Yemeden Önce Mutlaka Yıkamamız Gereken Besinler

05.02.2021
256
Yemeden Önce Mutlaka Yıkamamız Gereken Besinler

Gıda Güvenliği Uzmanları, tüketmeden önce muhakkak yıkanması gerekli olan ürünleri Reader’s Digest dergisine anlattı. İşte muhakkak yıkamanız gerekli olan besinler..

 

 

TAHILLAR

Yemeden Önce Mutlaka Yıkamamız Gereken Besinler 1
Sağlık ve Güvenlik Araştırmacısı Caitlin Hoff, tahıllar yumuşaması için suda ya da et suyunda kaynatılsa da, daha öncesinde de muhakkak yıkamak gerektiğini söyleyerek, “Pirinç, kinoa ya da arpa gibi tahıllar, fazla nişasta, kirve bakterilerden arınması için pişirmeden önce soğuk su ile iyice yıkanmalı” dedi.

KARPUZ
Uzmanlar, karpuzların muhakkak yıkanması gerektiğini belirtiyor ve tadım için kesilen karpuzlardan uzak durmak gerektiğini vurguluyor.

 

 

Lauren Manaker, “İnsanlar karpuzu kesmeden önce onu yıkamak gerektiğini düşünmeyebilirler çünkü yalnızca içini yiyoruz. Ancak salmonella ve listeria adlı parazitler karpuz kabuğunda yaşayabilir. Kesildiği zaman da parazitler yenilebilir kısma yerleşebilir. Bu yüzden karpuz kabuğunu bütünüyle temizlemek için sert bir fırça kullanın” dedi.

AVOKADO
Yıkanmamış avokado kabuğunda bakteri, böcek ilacı ve ambalajlama, nakliye işlemleri esnasında başka bakterilerin geçebilmesi sebebiyle muhakkak yıkanmalıdır.

KONSERVE FASULYE

Fasulyeleri konserve kutusundan direkt tavaya atıyorsanız artık frene basma zamanınız gelmiş demektir. Hoff, “Fasulye kolayca durulanabilen tuz gibi koruyucularla doludur. Bu sebeple yıkanmış fasulye, aldığınız sodyum oranını azaltacaktır” ifadelerini kullandı.

Yemeden Önce Mutlaka Yıkamamız Gereken Besinler 3

 

KABUKLU DENİZ ÜRÜNLERİ
Kabuklu deniz canlılarının her ne kadar içini yiyor olsak da kabuk üstündeki parazitler, iç kısma temas edebilir. Bu sebeple istiridye ve midye gibi kabuklu deniz hayvanlarını, kumdan ve kirden arındırmak için mutlaka suda yıkamak gerekmektedir.

MEYVE VE SEBZE
Meyve ve sebzeleri çiğ yeseniz de pişirerek yeseniz de muhakkak yıkamalısınız. Casey Seiden. “Sirke, tuz ya da başka özel şeyler kullanmaya gerek yok. Onları yalnızca su ile yıkayın, üstünde olabilecek parazitleri temizleyin” dedi.

MAYDANOZ

Yemeden Önce Mutlaka Yıkamamız Gereken Besinler 5


Maydanoz, salatalara, çorbalara ve yemeklere eklenen lezzetli bir bitkidir ancak en kirli yiyeceklerden birisidir. NewYork’tan Şef Christian Souvenir, şunları söyledi: “Ne zaman bir demet maydanoz, kişniş, nane ya da fesleğen alsam daima lastik bantları ya da bağları çıkarırım ve hepsini soğuk suda iyice yıkarım. Sonra hafifçe kurutup, buzdolabında kağıt havlularda saklarım.’

MANTAR

Yemeden Önce Mutlaka Yıkamamız Gereken Besinler 7

Mantarlar küçük süngerler gibidir ve büyüdükçe kirlenirler, bu da onları yıkamanın önemli sebeplerinden birisidir. Teksas’ta bir restoranın genel müdürü Tanner Ağar, “Onları temizlemek için bir kabı ya da lavaboyu su ile doldurun ve mantarların üst kısımda yüzmesine izin verin. Suyu çalkalayın ve doğal olarak kirin dibe süzülmesini sağlayın. Ne kadar pisliğin düştüğünü görünce şaşıracaksınız” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.