Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

SADECE KADINLARDA GÖRÜLEN 6 KALP KRİZİ BELİRTİSİ

05.02.2021
201
SADECE KADINLARDA GÖRÜLEN 6 KALP KRİZİ BELİRTİSİ

Kalp k-rizleri, şuan dünyada erken ö-lümlerin en temel nedenlerinden birisidir. Kalp k-rizi esasında hemen öncesinde vücudumuz üzerinden bize ihmal etmememiz gerekli olan sinyaller gönderiyor.

 

 

Bir araştırmaya göre Kalp k-rizi belirtileri Kadın ve erkeklerde farklı belirtiler gösterdiğini ortaya koydu. İşte her bayanın kalp k-rizine önlem alabilmesi için bilmesi gerekli olan 6 işaret.

SADECE KADINLARDA GÖRÜLEN 6 KALP KRİZİ BELİRTİSİ 1

Bu bulgular kafa karıştırıcı olabilir, çünkü kalp k-rizi evvela gö-ğüste ya da sol koldaki ağrı ile kendisini gösterir, daha sonra boyun ya da çeneye de yansıyabilir. Ağrı yavaş başlayıp ilerleyen şekilde ya da aniden olabilir. Hatta gecenin ortasında seni uyandırabilir. Bu yüzden olağandışı semptomları fark eder etmez doktora başvurmalısınız.

 

 

SADECE KADINLARDA GÖRÜLEN 6 KALP KRİZİ BELİRTİSİ 3

Yaklaşan bir kalp krizine ait bazı sinyaller, zehirlenme, grip ya da ciddi mide ekşimesi belirtileri ile karıştırılabilir. Bazen bayanlar, “adeta midesine bir fil oturmuş” hissini yaşarlar.

SADECE KADINLARDA GÖRÜLEN 6 KALP KRİZİ BELİRTİSİ 5

Soğuk ter, bayanlar arasındaki ortak bir semptomdur. Bir şekilde stres ile bağlantılı gibi görünebilir. Ancak, önceden benzer belirtileriniz olmadıysa, bir uzmanı ziyaret etmeniz çok daha iyi olacaktır.

 

SADECE KADINLARDA GÖRÜLEN 6 KALP KRİZİ BELİRTİSİ 7

 

Nefes alma sorunu, özellikle diğer bir semptomla beraber gelirse, kalp k-rizinin en büyük belirtilerindendir. Bu durumla karşılaşıp Hayatta kalan bayanlar, hareket etmemiş olsalar bile bir maraton koşmuş gibi hissettiklerini söylediler.

SADECE KADINLARDA GÖRÜLEN 6 KALP KRİZİ BELİRTİSİ 9

Uzun süre dinlendikten sonra bile aşırı yorgunluk hissediyorsanız ve basit hareketleri dahi gerçekleştiremiyorsanız (söz gelimi, tuvalete gitmek), bu endişe verici bir sinyaldir ve kardiyovasküler sisteminizin durumuna dikkat etmek için bir belirtidir.

SADECE KADINLARDA GÖRÜLEN 6 KALP KRİZİ BELİRTİSİ 11

Gö-ğüs ağrısı, rahatsızlık, yanma, göğüste baskı hissi – tüm bu semptomlar cinsiyetinizden bağımsız olarak kendisini gösterir. Yine de bazı bayanlar gö-ğsün sol tarafında değil, tüm bölgede acı çekiyorlar. Ağrı ya da basınç birkaç dakika içinde kaybolmazsa, hemen doktorunuzu arayın.

Not: Bu belirtiler 1 seferliğe mahsus ise kalp k-rizi geçirdiğinizin garantisini vermez. Fakat, kombinasyonların ve aynı semptomların sıklıkla ortaya çıkması, uzmanlara danışmak için yeterli bir nedendir. Zamanında tıbbi bakım ile hayat kurtarabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.