Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Saç Dökülmesini Önleyen Doğal Şampuan Tarifi

05.02.2021
190
Saç Dökülmesini Önleyen Doğal Şampuan Tarifi

Saç dökülmesi genelde erkeklerle ilişkilendirilir ama esasında bayanlar için gerçekten çok büyük bir sorun olabilir. İstatistiklere göre, bayanların % 50’si herhangi bir biçimde saç dökülmesi yaşamaktadır. Hem erkekler hem de bayanlar için saç dökülmesi kalıtsal olabilir.

 

 

Saç Dökülmesini Önleyen Doğal Şampuan Tarifi 1

Hormonal dengesizlikler ya da değişiklikler, menopoz, stres, kilogram kaybı, hamilelik ya da troid hastalığı gibi bir hastalık da saç dökülmesine neden olabilir. Neyse ki, saç dökülmesi için kolay bir ev yapımı şampuan durumu bütünüyle tersine çevirebilir. Çoğu erkek saç dökülmesini kabul eder ve saçlarını buna göre şekillendirir ya da bütünüyle tıraş eder. Kadınlar ise saç dökülmesi karşısında daha derinden etkilenebilir. Genel olarak, saç dökülmesinden şikayet edenlerin nerdeyse yarısı, dökülen saçlarını yeniden kazanmak için tüm birikimlerini harcayabileceklerini söylüyorlar. Saç Dökülmesini Önleyen Üç Malzemeli Doğal Şampuan Birçok insan saç dökülmesini engellemek için üretilen ürünlere yüzlerce lira harcıyor.

 

 

Saç Dökülmesini Önleyen Doğal Şampuan Tarifi 3

Oysa ki hem sağlığınızı hem de cebinizi tehdit eden kimyasal ürünler yerine, daha sağlıklı ve bütçe dostu doğal çözümler saç dökülmesi için daha iyi etkiler gösterebiliyor. Saç dökülmesi için ev yapımı şampuan, aktardan ya da eczaneden satın alabileceğiniz üç malzemeyle kolayca yapılabiliyor. Saç Dökülmesini Önleyen Şampuan İçin Gerekli Malzemeler:1. Doğal Şampuan Başlamak için pH dengeli iyi bir doğal şampuan satın alın. Genellikle bu şampuan türleri (bebek şampuanları gibi) daha yumuşaktır. Ancak en iyi sonuçları elde etmek için, kimyasal içermeyen, özellikle de sodyum lauryl sülfat (SLS) içermeyen bir şampuan bulmalısınız.

Saç Dökülmesini Önleyen Doğal Şampuan Tarifi 5

2. Uçucu Yağlar Doğal şampuanı aldıktan sonra, birkaç damla limon ve birkaç damla biberiye yağı ekleyin. Uçucu yağlar çok etkili tedavilerdir ve oldukça farklı sağlık amaçları için kullanılabilirler. Limon Yağı – Limon, genel itibari ile vücuda detoks yapma, lenf drenajını uyarma, enerjiyi yükseltme, cildi arındırma ve anti-mikrobiyal yetenekleri ile bilinir. Aynı zamanda eşsiz bir enfeksiyon, mantar ve küf önleyici fonksiyonları de dahil olmak üzere bir dizi kuvvetli özelliğe sahiptir. Biberiye Yağı – Biberiye yağı muhteşem bir odunsu aromaya sahiptir. Limon gibi inceltici ve saçların beyazlamasını önleyen çeşitli antioksidanlar açısından zengindir. Biberiye yağı, kafa derisinde kan akışını hızlandırarak saç köklerinin büyümesini teşvik eder. Biberiye, hem yağlı hem de kepekli saçlar için kullanılabilen muhteşem bir yağdır. 3. E Vitamini Saç dökülmesini önleyen şampuan yapımı için son malzeme E vitamini’dir. E vitamini kapsüller halinde ya da yağ olarak satın alınabilir.

 

Saç Dökülmesini Önleyen Doğal Şampuan Tarifi 1

 

Yağ kullanacaksanız yaklaşık 10 damla ekleyin. Kapsül E vitamini kullanacaksanız, iki kapsülü açın ve şampuana ekleyin. E vitamini yağda çözünen en kuvvetli antioksidanlardan birisidir. Hasarlı saç foliküllerinin onarılmasına, doku korozyonunun önlenmesine ve daha sağlıklı saç büyümesinin teşvik edilmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu konu da yapılan bir çalışma, E vitamini takviyesi alanların saç büyümesinde % 34’lük bir artış yaşayabileceğini göstermiştir. Erkekler üstünde yapılan bir başka çalışma ise saç dökülmesini tersine çevirip, saç büyümesini % 42 oranında artırabildiğini göstermiştir. E vitamini saç derisine uygulandığında, saç köklerini güçlendirerek saç büyümesini iyileştirir ve yeni saçların oluşmasını sağlar. E vitamini, genel itibari ile saç dökülmesini önler, saçları güçlendirir, hacmi arttırır ve saçların erken yaşlarda beyazlamasını önler.

Saç Dökülmesini Önleyen Doğal Şampuan Tarifi 3

Saç Dökülmesini Önleyen Şampuan Nasıl Kullanılır? 2-3 damla limon yağı, 2-3 damla biberiye yağı ve 2 kapsü E vitaminini şampuana ekleyin. Şampuan şişesinin kapağını kapatın ve şişeyi yavaşça yukarı ve aşağı döndürerek karıştırın. Saç derisine küçük bir miktar uygulayın ve birkaç dakika masaj yapın ve iki dakika bekletin. Daha sonra saçlarınızı durulayın. Saçlarınızı bu şampuanla haftada 3-4 kez yıkayın. Bir ay sonra saç dökülmesinin önlendiğini ve yeni saçların çıkmaya başladığını görmelisiniz. Saç dökülmesini önleyen şampuan, dökülme sona erdikten ve yeni saçlar çıkmaya başladıktan sonra da saç sağlığını korumak için kullanmaya devam edilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.