Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

8 Gündelik Alışkanlığınızın Zararını Bilseydiniz Asla Yapmazdınız

05.02.2021
211
8 Gündelik Alışkanlığınızın Zararını Bilseydiniz Asla Yapmazdınız

Zarar verici alışkanlıkları terk etmek zor olabilir. Normalde bizlere yararlı olduğunu düşündüğümüz şeyleri bırakmamız daha da zordur, bedenimize sonradan zarar verdiğini öğrensek bile.. Zararlı olmadığını düşündüğünüz 8 gündelik alışkanlığınızı bir araya getirdi.

 

 

HAPŞIRIĞI TUTMAK
Ağızımızı kapattığımızda ve burunlarımızı sıkıştırarak hapşırmayı engellediğimizde, kafa içi basıncımız büyük oranda artar. Beynimize giden kan akışı bozulur, kan damarlarımız ve sinir dokuları sıkıştırılır. Bu, baş ağrılarına, damarlarda hasara ve hatta işitme sorunlarına yol açabilir. Asla hapşırmanızı durdurmayın serbest bırakın.

PARFÜM KULLANMA

8 Gündelik Alışkanlığınızın Zararını Bilseydiniz Asla Yapmazdınız 1
Parfüm yapımında genelde, daha kuvvetli kokular ürettikleri ve doğal yağlardan daha hesaplı oldukları için Sentetik maddeler kullanılır. Bu maddeler baş dönmesine, mide bulantısına ve uyuşukluğa neden olabilir. Ayrıca gözleri, boğazı ve cildi tahriş ederler. Parfümlerin yerine uçucu yağları tercih etmek ya da bunları yalnızca iyi havalandırılmış bir odada uygulamak çok daha iyi bir fikirdir.

 

 

YATMADAN ÖNCE AKILLI TELEFON KULLANMA

8 Gündelik Alışkanlığınızın Zararını Bilseydiniz Asla Yapmazdınız 3
Geceleri yapay ışık, uyku ve uyanıklığı düzenleyen hormon melatoninin üretimini baskılar. Düşük melatonin depresyon, kanser, obezite, kalp hastalıkları ve hassas bağışıklık sistemi sayesinde sonuçlanabilir. Böylece telefonla uğraşmadan erken uyumak sağlığınızı iyileştirmek için makul bir seçimdir.

PLASTİK KAPLARDA YİYECEK SAKLAMAK

8 Gündelik Alışkanlığınızın Zararını Bilseydiniz Asla Yapmazdınız 5


Birçok plastik kutu, ftalat ve bisfenol gibi esnekliklerini muhafaza etmeye yardımcı olan yapay kimyasal maddeler içerir.Gıdalar Plastik kutularda uzun süre tutulursa, bu maddeler gıdaya bulaşabilir. Endokrin sistemi üstünde bir etkisi olabilir.Yiyecekleri cam, paslanmaz çelik ya da seramik malzemelerden yapılmış kaplarda saklamak çok daha iyi bir fikirdir.

 

 

YEDİKTEN SONRA DİŞLERİNİ FIRÇALAMAK
Diş hekimleri, dişlerinizi yemekten en az 30 dakika sonra fırçalamanızı öneri ediyorlar. Mümkünse, bir saat sonra fırçalamak daha da iyidir. Yiyecek ve içeceklerin – özellikle yüksek oranda asidik olanların- dişin mine ve bunun altındaki katmana (dentin) etkisi vardır. Diş fırçanızın hareketi asidi daha derine ve dentin yakınına iter. Bu aşırı hassasiyete ve emaye zarar verebilir.

ANTİBAKTERİYEL SABUN KULLANMA

8 Gündelik Alışkanlığınızın Zararını Bilseydiniz Asla Yapmazdınız 7


Cildimizin yüzeyinde çok sayıda faydalı bakteri bulunmaktadır, bunlar vücudumuzun korunmasında büyük rol oynar. Antibakteriyel sabunu çok sık kullanırsak, ellerimizi sterilize ederiz, bu da zararlı mikropların vücudumuza girmesi için fırsatlar yaratır. Dermatologlar kesikler, çizikler ve sıyrıklar için antibakteriyel sabun kullanmanızı önerir. Ellerinizi haftada iki kez antibakteriyel sabun kullanmadan yıkayın.

DAR KOT PANTOLON GİYMEK
Modaya uygun olsalar da, dar kotlar cildinize ve sinir uçlarına daimi olarak baskı uygularlar. Bu, sinir sistemi ile alakalı problemlere yol açabilecek devamlı bir rahatsızlık hissi yaratır. Bacağınıza giden hava akışının azalması kaşınmaya ve karıncalanmaya neden olabilir ve sonuçta bacaklarınızı uyuşturabilir.

TAZE SIKILMIŞ MEYVE SUYU

8 Gündelik Alışkanlığınızın Zararını Bilseydiniz Asla Yapmazdınız 9

Herkes taze sıkılmış meyve suyunun herkes için çok yararlı olduğunu düşünür. Bazı hastalıklar söz konusu olduğunda, meyve suları vücudunuza ciddi zararlar verebilir. Örneğin, fazla kilolu olanlar ya da diyabetliler için üzüm suyu önerilmez. Dahası, meyve suları kuvvetli alerjenlerdir. Onları çocuklara vermek konusunda dikkatli olmalısınız: onlara yalnızca küçük miktarlarda verin ve mümkünse bir doktora danışın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.