Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

El Titremesi Neden Olur? Bir Hastalığın Habercisimidir? Çaresi Nedir?

03.02.2021
383
El Titremesi Neden Olur? Bir Hastalığın Habercisimidir? Çaresi Nedir?

Genç, orta ya dahut ileri yaş fark etmeksizin her fertte ortaya çıkabilen el titremesi nedene yönelik yollarla rehabilitasyon edilebiliyor. Nöroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Sevin Balkan, el titremesi ve tedavisi ile alakalı bilgi verdi.

 

 

DUYGUSAL VAZİYETLER EN EHEMMİYETLİ ETKENLERDEN BİRİ;

El Titremesi Neden Olur? Bir Hastalığın Habercisimidir? Çaresi Nedir? 1
Ellerde istirahat halinde ya da hareket sırasında istemsiz olarak ortaya çıkan ritmik hareketler, el titremesi diğer bir deyişle el tremoru olarak tanımlanır. El titremesinin en çok görülen türü heyecan, hiddet, korku gibi tinsel vaziyet değişimlerinde ortaya çıkmaktadır. Sakinleşince kaybolan tablo fizyolojik tremordur. Sık rastlanılan bir başka türü ise esansiyel tremor (ET) denmektedir. Bu titreme tipi, bu arada en sık görülen hareket bozukluğudur. Çoklukla tek taraflı başlar ve hemen peşinden diğer ele geçer. Başlangıçta sadece duygusal durumlarda olurken, bu durum giderek artabilir. Kişiler yalnızken daha rahat olmalarına karşın başkalarının yanında titreme kaygısıyla heyecanlandıklarında titreme daha da artar. Bu %n kimi hastalar, kendilerini toplumdan soyutlayabilmekte hem de mesleklerini dahi ayrılabilmektedir.

ZAMANLA VÜCUDUN DİĞER BÖLÜMLERİNE DAĞILABİLİYOR;
Titreme süreç içinde artarak bacaklar, baş, gövde, çene, dil, ses gibi vücudun diğer bölümlerine da dağılabilmektedir. Eşlik eden diğer bir nörolojik tanı olmadığı gibi, titreme bir hareket esnasında bariz ya da duruşa bağlı olabilmektedir. Kişide sıvı gıdaların içilmesinde ve yazı yazma gibi ince motor hareketlerde zorlanma görülebilir. Çoklukla 40 yaş sonrasında karşılaşılsa da, hastalık gençlerde de ortaya çıkabilir. El titremesinde ailesel geçiş % 50’dir. Ayrı olarak bu hastaların % 20’sinde Parkinson hastalığı da görülebilmektedir.

 

 

PARKİNSON HASTALIĞI DA EL TİTREMESİ YAPABİLİR;

El Titremesi Neden Olur? Bir Hastalığın Habercisimidir? Çaresi Nedir? 3
Parkinson hastalığının yakıntıları arasında, tek veya iki taraflı el titremesi bulunur. Sıklıkla 60 yaş üstünde başlayan, ilerleyici türdeki bu hastalık seyrek daha genç grupta da görülebilir. Titreme; çoğu zaman tek taraflı, istirahat halinde, baş ve işaret parmağının ritmik hareketi biçiminde olup, hastalarda ilk belirti olabilmektedir. Buna ilave olarak hareket sırasında eklemlerde direnç, el yazısında küçülme, hareketlerde yavaşlama, adımlarda küçülme, yürüyüş bozuklukları, öne doğru eğilme gibi vaziyetlere da rastlanabilir. Yıllar içinde titreme aynı taraftaki kol, bacak ile karşı taraftaki kol ve bacağa da dağılabilir. Hastalığın ileri zamanlarında dudaklarda ve çenede de titreme görülebilir.

KAN ŞEKERİ DÜŞÜKLÜĞÜ DE NEDENLER ARASINDA;
Kanda şeker düşmesi ataklarında da el titremesine rastlanabilir. Tipik olarak yemekten 2-3 saat sonra bu tablo ortaya çıkar. İnsülin direncinde görülen el titremesine genç erişkinlerde daha sık rastlanır. Beraberinde ortaya çıkan enerji düşüklüğü, halsizlik, baş dönmesi belirtileri ise hayat niteliğini düşürür. Bu tür hastaların kesinlikle bir endokrinoloji uzmanına başvuru etmesi gerekiyor.

El titremesi hangi hallerde görülür, Fazla içki kullanımı, Hipertiroidi yani zehirli guatr, Epilepsi, Multipl skleroz yani MS hastalığı, Beyincik hastalıkları, Beyin damar hastalığı, Bazı ilaçların kullanılması, B12 vitamini yetmezliği, Vücuttaki istemsiz adalemelere kapı aralayan distoni, Vücuttaki sinirlerin işlevlerini kaybettiği polinöropati gibi durumlarda el titremesi ortaya çıkabilmektedir.

 

 

TEDAVİ YOLU HASTANIN DURUMUNA GÖRE BELİRLENİYOR

El Titremesi Neden Olur? Bir Hastalığın Habercisimidir? Çaresi Nedir? 5


Bir hastalıktan çok, bir belirti olan el titremesinin rehabilitasyonunda emel sadece bu vaziyeti geçirmek değildir. Varsa, uyaran ve bu tabloya neden olan sebebi de ortadan kaldırmak ya dahut bir hastalık söz konusuysa buna yönelik tetkikler yaparak rehabilitasyon uygulamak da ön plana çıkmaktadır. Ağızdan ilaç rehabilitasyonu, botoks ya dahut cerrahi uygulanmaktadır. Cerrahi çoğu zaman, ileri dönemde titremenin ilaçlarla kontrol edilememesi vaziyetinde, daha çok esansiyel tremor ve parkinson hastalarında düşünülür. Operasyon kararı alırken; ilaçlara karşın su içmek, yemek yemek, yazı yazmak gibi işlevlerin aksaması ile günlük ve mesleksel işleri yapmada bariz zorlanma kriterleri ön plana çıkmaktadır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.