Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bu Bitki Varislere İyi Geliyor! Varislere Veda Ediyoruz

03.02.2021
285
Bu Bitki Varislere İyi Geliyor! Varislere Veda Ediyoruz

Karamuk dikeni yararları:

Bu Bitki Varislere İyi Geliyor! Varislere Veda Ediyoruz 1

Karamuk dikeni halk arasında kadın tuzluğu olarak bilinir. Doğu Anadolu bölgeleri hariç diğer tüm bölgeler de yetişebilen karamuk dikeni sağlığımız için pek çok yarar sağlar. Yaban mersinine benzeyen karamuk dikeninin yararlarını merak etmeye başladıysanız işte sizler için hazırladığımız karamuk dikeni yararları.

KARAMUK DİKENİ NASIL BİR BİTKİDİR?
Karamuk dikeni doğu Anadolu bölgesi hariç her yerde yetişebilen şekil olarak yaban mersinine benzeyen, ekşi tadı olan ve lezzetli bir tada sahiptir. Karamuk dikeninin meyveleri yendiği gibi yaprakları da yenmektedir. Yaprakları genelde kurutularak şifa niyetine tüketilir. Karamuk dikenin en çok kullanılacak olan kısmı kökleri ve yapraklarıdır. Karamuk dikeni 30 ile 100 cm yüksekliğinde üzeri tüycüklerle kaplıdır. Karamuk dikeni sağlığımıza sayısız yararlarıyla bilinir. Bu yararların neler olduğunu merak ediyorsanız işte cevapları:

KARAMUK DİKENİ FAYDALARI NELERDİR?

Enfeksiyona birebir: Bu meyveyi bilen suyunu içiyor...
Karamuk dikenin sağlığımıza çok yönlü yararları bulunur. Kısaca bunlardan bahsedecek olursak, Karamuk dikeninin, iştah açıcı, vücut direncini ve bağışıklık sistemini güçlendirici, Damar sağlığını arttırıcı söz gelimi gevşeyen damarların daralmasını sağlayıcı, Kusma ve mide bulantısını engelleme etkisi, Vücudunuzda biriken bakterilerin ve toksinlerin vücuttan hızlı bir biçimde atılmasını sağlayıcı, Adet sancılarını azaltıcı etkisi ve adet kanamalarını düzenleyici etkisi, Bacaklarda ve vücudun belirli yerlerinde meydana gelen varislerin tedavisi, Yüksek tasiyona ve kanı sulandırıcı etkisi olması, Menopozda meydana gelen yan etkilerin nerdeyse hepsini yok etmeye yardımcı olması, Gözde meydana gelen arpacık, göz iltihapları ve katarakt gibi problemleri tedavi ettiği bilinmektedir.

 

 

Karamuk dikeni meyveleri nasıl tüketilmelidir?

Bu Bitki Varislere İyi Geliyor! Varislere Veda Ediyoruz 4


Karamuk dikeni meyveleri olgunlaştıktan sonra taze bir biçimde de yenilebilir hemde kurutularak da tüketilebilir. Meyvesinin taze ve kurutulmuş bir biçimde tüketilmesi besin değerlerinde herhangi bir azalma ya da çoğalma etkisi yaratmaz.

KARAMUK DİKENİ YAPRAĞI NASIL TÜKETİLİR?
Karamuk dikeni çayı tarifi:

MALZEMELER:
5 bardak kaynar su

 

20 gr karamuk kök ya da yaprağı

KARAMUK DİKENİ ÇAYI YAPILIŞI:
5 bardak kaynar su içine 20 gr kök karamuk ilave edin. Koyduğunuz kabın kapağını sıkı bir biçimde kapatın ve 5 dakika demlenmeye bırakın. Daha sonra günde 3 kez yemeklerden önce aç karnına tüketebilirsiniz. Ayrıca bu karışımı cilt hastalıklarında tonik olarak kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.