Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Bağırsaklarınızdaki o problem için çok faydalı!

03.02.2021
190
Bağırsaklarınızdaki o problem için çok faydalı!

Beslenme Danışmanı Uzman Diyetisyen Yeşim Temel Özcan ikinci beyin olarak da nitelendirilen bağırsakların metabolik hastalıklardan psikolojik rahatsızlıklara kadar etkili olabileceğini belirtti.

 

 

SIZINTILI BAĞIRSAK SENDROMUNA DİKKAT

Bağırsaklarınızdaki o problem için çok faydalı! 1

GAPS diyeti olarak bilinen diyetin ise sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağladığını belirten Özcan sızıntılı bağırsak sendromuna dikkat çekti ve şunları söyledi, “Bağırsaklardaki en önemli sindirim sorunu, “leaky gut syndrome” yani sızıntılı bağırsak sendromudur. Bu tabloda, ince bağırsak duvarında hasar ve geçirgenlik görülmektedir. Toksinler, sindirilmeyen besinler, ağır metaller ve böcek ilacı gibi kimyasallar bağırsak çeperinden kana geçmektedir. Bunu engellemek üzere yapılan beslenme programı da GAPS tedavisi olarak adlandırılır. Aksi halde toksinler ve kimyasallar bağırsak duvarını aşarak, kan dolaşımına geçip vücuda saldırmaktadır.

 

 

BAĞIRSAK FLORASINI KORUYOR

Bağırsaklarınızdaki o problem için çok faydalı! 3

Bağırsak sağlığının psikolojiyi etkileyebildiğini de belirten Özcan sözlerine şöyle devam etti, “Bu denklemi sağlamak amacıyla de beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Bağırsak florasını koruyarak sindirim sisteminin sağlıklı bir biçimde çalışmasına yardımcı olan GAPS diyeti, ruh ve beden uyumunu tamamlayan en önemli beslenme şekillerinden birisidir. Böylece kişi hem daha sağlıklı bağırsaklara, hem de ruhsal açıdan huzurlu bir yaşama kavuşabilir. Bağırsak sağlığı için ilk ve ana nokta, bağırsak florasının bakteri dengesini sağlamaktır. Düzenli çalışan bir bağırsakta probiyotik adı verilen yararlı mikropların oranının yüksek, hastalık yapıcı patojen mikropların ve mantarların oranının düşük olması gerekir. GAPS hastalarında ise patojenik flora oranı yüksekken, bağırsak florası anormalliği bulunur. Bağırsağın hasarlı olma durumunu dile getiren bu tablo sebebiyle, GAPS beslenmesinde probiyotik sağlamayı başaran fermente gıdalarla hazır probiyotikler büyük önem arzetmektedir. Bu diyet ile bağırsak florası korunarak, sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışması amaçlanmaktadır.” Anksiyete, otizm, şizofreni, epilepsi, depresyon, bipolarve obsesif-kompulsif bozukluk, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu (DEHB) gibi rahatsızlıkların varlığında da GAPS diyetinin destekleyici olarak uygulanabildiğini belirten diyetisyen Özcan, “Ayrıca akne, alerji, anemi, demir eksikliği, bellek sorunları, çölyak, gluten intoleransına bağlı bozukluklar, diyabet, egzama, eklem ağrıları, MS, migren, Parkinson, romatoidartrit, sedef ile sistit durumunda ise bu beslenme sözleşmesi sayesinde şikayetleren aza indirilmekte hatta ilacabağımlılık ortadan kalkabilmektedir” dedi.

BAĞIRSAK FLORASINA ZARAR VEREN ETKENLERDEN UZAK DURUN

 

Bağırsak florasını bozan ve iyileştiren etkenler - Güncel yaşam haberleri

Bağırsak florasına zarar veren etkenlerden uzak durulması gerektiğini dile getiren Özcan, kullanılacak olan antibiyotiklerin bağırsak florasına önemli zararlar verdiğini ve burada bulunan yararlı bakterileri öldürdüğünü belirtti ve şunları söyledi, “Antibiyotikler,bağırsak florasını direk olarak sıfırlamaktadır. Ağrı kesici, steroid, doğum kontrol hapları, uyku ilaçları, antidepresan ve antiasit içeren pek çok ilacın bilinçsiz kullanımı da bağırsak florasını olumsuz etkiler. İşlenmiş şekerli ve karbonhidratlı gıdalarla beraber yanlış beslenme alışkanlıkları da bağırsağa büyük zarar vermektedir. Son olarak da viral ve bakteriyel enfeksiyonlar ile kişinin yönetemediği fiziksel ya da psikolojik baskılar bağırsak florası için uygun değildir.”

GAPS DİYETİ İÇİN 9 ÖNEMLİ BESİN

Bağırsaklarınızdaki o problem için çok faydalı! 6

Bu programa başlamak için muhakkak bu konu da profesyonel bir beslenme uzmanına danışılmalı ve sorunun kaynağına göre uygun bir tedavi planlaması yapılmalı diyen Özcan GAPS diyeti için 9 önemli besini de şöyle sıraladı, kemik suyu, ev yapımı yoğurt, ev yapımı turşu, hindistan cevizi yağı, avokado, tatlı patates, balkabağı, kırmızı pancar, yer elması.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.