Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

4 Ayda Karaciğeri Temizleyen Mucizevi Kür Tarifi!

03.02.2021
276
4 Ayda Karaciğeri Temizleyen Mucizevi Kür Tarifi!

Düzenli alkol kullanımı ve aşırı yağlı gıdaların tüketimi karaciğer yağlanması, hepatit ve siroz gibi karaciğer hastalıklarına yol açabilmektedir. Karaciğer sağlığında ilk adım, tüketilen gıdaların dikkatle seçildiği bir dengeli beslenme programı olmalıdır. Doğru yiyecekler antioksidan etkileri ile karaciğeri temizler ve korur.

 

 

Karaciğer nasıl temizlenir sorusu bu günün şartlarında cevabı en çok aranan sorular arasında ön sıralarda yer almaktadır. Çünkü karaciğer organı sindirim sisteminin en önemli organı ve sindirim olayında en fazla görevi üstlenen parçasıdır.

Vücudumuza beslenme ile almış olduğumuz katı veya sıvı gıdalar, kullanmış olduğumuz ilaçlar ile giren maddeler karaciğer nasıl temizlenir sorunun temelini oluşturmaktadır. Karaciğer nasıl temizlenir sorusuna cevap aradığımızda karşımıza iki yol çıkar. İlki ve üstünde en çok durulması gerekli olan yöntem alanında uzman bir doktordan yardım alarak bazı tedaviler uygulamaktır. Karaciğer nasıl temizlenir konusunda uygulaması yapılabilen ikinci yöntem şifalı bitkilerden faydalanmaktır.

4 Ayda Karaciğeri Temizleyen Mucizevi Kür Tarifi! 1

 

 

ZEYTİN YAĞI LİMON KÜRÜ:
Doğru yiyecekler antioksidan etkileri ile karaciğeri temizler ve korur. dört ay boyunca her sabah kahvaltıdan sonra 1 yemek kaşığı sızma zeytin yağ içersine 3 damla limon damlatılıp içilir . Tertemiz bir karaciğerle kendinizi kesinlikle hayata yeniden formatlanmış hissedeceksiniz!

Karaciğer Sağlığı İçin Önerilen Gıdalar

Mevsiminde beslenmenin önemi ve nisan ayında tüketilmesi gereken sebze ve  meyveler nelerdir? - SAĞLIK Haberleri
SEBZELER:
Sülfür içeren besinler karaciğeri temizler ve gıdalar yolu ile, çevresel faktörler veya ilaçlar sebebiyle vücuda giren kimyasallardan daha kısa bir süre içinde kurtulmamızı sağlar. Sülfür bakımından en zengin sebzeler soğan, sarımsak ve lahanadır. Ayrıca brokoli, Brüksel lahanası tüketerek karaciğeri temizleyecek oranda sülfür alabilirsiniz. Tabii yalnızca bu sebzelerle kendinizi sınırlamayın ve genel sağlığınız açısından günde 3-4 servis taze sebze tüketmeye çalışın.

MEYVELER:

Temmuz Meyveleri Ve Sebzeleri Hangileridir, İsimleri Nelerdir? - Yemek  Tarifleri


Antioksidan bakımından zengin meyveler karaciğerin normal fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olurken zararlı toksinlere karşı koruma sağlar ve bu toksinlerin vücuttan atılma sürecini hızlandırarak genel sağlığımıza katkıda bulunmaktadır. Toksinleri temizleme görevi olan karaciğer, meyvelerden gelen antioksidanlarla beraber çalışır ve karaciğerin üstündeki yük bu sayede azaltılabilir. Kivi, çilek, yaban mersini ve kızılcık gibi meyveler antioksidan bakımından bir hayli zengindir. Portakal, greyfurt gibi turunçgiller, erik, armut, elma gibi meyveler karaciğeri korur. Hali hazırda bir karaciğer rahatsızlığınız var ise karaciğer hasarını arttırabilecek A vitamini içeren (kavun gibi) meyveler tüketmeyin.

TAHILLAR:
Tam tahıllı gıdalar düşük yağ oranı ve kompleks karbonhidrat içeriği ile daha sağlıklı bir karaciğer için gerekli besinler arasında bulunmaktadır. Ayrıca antioksidan görevi gören ve vücut için gerekli vitaminleri, mineralleri içeren tam tahıllı gıdalar arasında buğday ekmeği, kepek, ve yulaf gevreğini sayabiliriz.

 

Günlük Protein Kullanımı Ne Kadar Olmalı? Vücudun Protein İhtiyacı Ne Kadar?

PROTEİN:
Vücudun enerjisini sağlamayı başaran ve kas dokusu oluşumunu destekleyen protein daha sağlıklı bir karaciğer için gereklidir. Ancak fazla protein karaciğeri yorabileceğinden uzmanlar tarafından tavsiye edilen günlük dozlarda tüketilmesi gerekir. Proteini yağlı et gibi karaciğer için pek de faydalı olmayan besinler yerine az yağlı yoğurt, peynir, soya fasulyesi, ıspanak, bezelye gibi alternatif kaynaklardan alabilirsiniz. Karaciğer hastalıkları bulunanlara doktor tarafından protein tüketimini sınırlandırmaları önerilebilir. Böyle bir durumda doğru protein miktarını belirlemek için doktorunuza danışmalısınız.

LİF:
Lif içeren gıdalar yemeklerle alınan fazla yağın vücuttan atılmasına yardımcı olur. Besin lifi hemde karaciğere destek olarak vücudun temizlenmesi işlemine katkıda bulunur. Mercimek, ıspanak, yulaf ezmesi, kepek, siyah fasulye, kuru fasulye gibi gıdaları beslenmenize ekleyerek almanız gerekli olan lif miktarını alabilirsiniz. Ahududu, armut, elma ve muz gibi meyveler de lif bakımından zengindir.

4 Ayda Karaciğeri Temizleyen Mucizevi Kür Tarifi! 6

Kaçınılması Gereken Gıdalar:
Bazı yiyecekler karaciğere iyi gelirken bazıları karaciğer sağlığını bozabilir. Alkol bu listenin başında yer almaktadır. Eğer karaciğeriniz daha sağlıklıysa günde 2 bardaktan fazla alkol tüketmemelisiniz. Karaciğer hastalığınız bulunuyorsa alkolü bütünüyle bırakmanız önerilir. Yine karaciğer hastalarının A vitamini tüketimini kontrol altında tutmaları gerekiyor. Normal olarak alınan A vitamininin genel itibari ile karaciğere bir zararı yoktur ancak aşırı A vitamini karaciğer hücrelerinde tahribata yol açabilir. Yüksek oranda A vitamini içeren gıdalar arasında havuç, yağlı süt, yumurtayı sayabiliriz. Karaciğer hasarını engellemek için doymuş yağ tüketimini azaltmak gerekiyor.

Kırmızı et, margarin, kızartılmış gıdalar doymuş yağ içerir ve yalnızca karaciğer için değil kalp ve damar sağlığı bakımından da zararlıdır. Yağlı et yerine tavuk, hindi eti ya da balık tüketebilirsiniz. Yemeklerde doymuş yağ içeriğini azaltmak için zeytinyağı kullanabilirsiniz. Yumurta yerken kolesterolü düşürmek ve yağ birikimini önlemek için sarılarını ayırabilirsiniz. Bazı karaciğer hastalıkları karaciğerin protein sentezini yapmasını önleyerek damarlardan sıvı sızmasına ve diğer dokularda sıvı birikmesine neden olabilir. Fazla tuz tüketimi vücudun tuttuğu su miktarını arttırdığından dokularda biriken sıvılar ödem oluşumuna yol açabilir.

Tuz alımını (sodyum) kontrol altında tutarak sıvı birikimini ve şişliği azaltabilirsiniz. Yüksek oranda sodyum içeren gıdalar arasında konserve yiyecekler, fast food ürünleri, şarküteri ürünleri, işlenmiş etler, hazır çorbalar sayılabilir..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.