Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Faydaları bilimsel olarak kanıtlandı: Böbrek taşını sancısız bir şekilde döküyor

Faydaları bilimsel olarak kanıtlandı: Böbrek taşını sancısız bir şekilde döküyor

Böbrek taşını sancısız bir biçimde döküyor

 

Faydaları bilimsel olarak kanıtlandı: Böbrek taşını sancısız bir şekilde döküyor 1

Faydaları bilimsel olarak kanıtlandı: Böbrek taşını sancısız bir biçimde döküyor Yoğunlukla Kayseri’nin Develi ilçesinde yetişen kırmızı renkli, nohut büyüklüğündeki şifalı meyvenin yararları bilim tarafından da onaylandı. Böbrek taşı hastalarının doğal şifacısı olan gilaburu, hemde muazzam bir ağrı kesici…

Faydaları bilimsel olarak kanıtlandı: Böbrek taşını sancısız bir şekilde döküyor 3

Genellikle İç Anadolu Bölgesi’nde yetişen gilaburu meyvesi asırlardır halk tarafından şifa amaçlı olarak tüketilen bir meyve. Şimdilerde gilaburuyu popüler yapan şey ise yararlarının bilimsel olarak kanıtlanması oldu. Eczanelerde takviye gıda olarak satılmaya başlanan gilaburu Türkiye’nin farklı bölgelerinde farklı isimlerle anılıyor: Gilabolu, gilaboru, giraboru, kirabolu, frenk üzümü gibi… İçeriğindeki mineraller ve asit dolayısı ile gençlik iksiri olarak anılan meyve, yöre halkı tarafından toplanıyor ve meyve suyu olarak tüketiliyor.

 

 

Faydaları bilimsel olarak kanıtlandı: Böbrek taşını sancısız bir şekilde döküyor 5

Ekim ayının ilk haftasında hasadı tamamlanan gilaburu, salamura olması için şişelere doldurularak bekletiliyor. Kış aylarında meyvesi ezilen gilaburu tatlandırılarak meyve suyu biçiminde içiliyor. Bazı firmalar tarafından işlenen gilaburu, içecek olarak raflarda, lokantalarda yerini alırken, ilçe halkı tarafından da yol kenarlarında satılıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.