Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Çekirdeğini 10 Dakika Kaynatıp İçerseniz

30.01.2021
396
Çekirdeğini 10 Dakika Kaynatıp İçerseniz

Kış mevsiminin vazgeçilmezi ayva, vitamin ve mineral deposu olmasının yanında metabolizmanın da hızlanmasını sağlıyor. Detoks etkisi yaratan ayvanın hemde cilt, kalp ve sindirim sağlığına da önemli katkıları bulunuyor.

 

 

HIZLI BİR METABOLİZMA İÇİN..

Çekirdeğini 10 Dakika Kaynatıp İçerseniz 1
Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı, insan sağlığına ve güzelliğe katkıları olan ayvanın, hızlı bir metabolizma için yeni yıl beslenme planında yer alması gerektiğini söylüyor.

UZUN SÜRE TOKLUK SAĞLAR
Kan şekerini hızlı bir biçimde yükseltmeyen ayva, lifli yapısıyla uzun vadeli bir tokluk hissi sağlar. Bir adet orta boy bir ayva yaklaşık 110 kaloridir. Oldukça az kalori içeren bir meyvedir. 100 gram ayva yaklaşık olarak 40 kaloridir. İçerdiği vitamin ve mineraller ile vücudun genel dengesini toparlar ve yağ yakımını hızlandırır.

 

 

GENÇ BİR CİLT İÇİN GÜNDE BİRKAÇ DİLİM AYVA

Çekirdeğini 10 Dakika Kaynatıp İçerseniz 3
Kış mevsiminde günde normal boyuta 5 dilim kadar ayva tüketilebilir; yani bu da orta boy bir ayvaya eşit olur. Bağırsak hareketlerini canlandıran ayva, sindirim sistemini düzene sokar. İçerisinde yer alan bileşenlerle toksinlerin atılmasını sağlar. Sağlıklı ve genç bir cilt için dokulara oksijen gitmesi gerekir. Ayva, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde etkili olan demir, bakır ve çinko minerallerini çok miktarda içererek kırmızı kan hücrelerin artmasını destekler. Bu şekilde oksijen miktarını da yükseltir. Sağlıklı saç köklerinin güçlenmesine de yardımcı olur. Ayva potasyum içeriği ile tansiyonun dengelenmesini, pektin içeriği ile kolesterolün düşmesini sağlayarak kalp sağlını korur.

AYVANIN YAPRAĞI, KABUĞU, ÇEKİRDEĞİ DE FAYDALI

Çekirdeğini 10 Dakika Kaynatıp İçerseniz 5


Ayvanın yaprağı, kabuğu ve çekirdekleri meyvesi kadar faydalıdır. Ayvanın yaprakları ve kabuğu kurutulup çay olarak tüketilebilir. Çekirdekleri de 10 dakika kadar sıcak suda demlenerek içilebilir. Demleme usulü yapılan ayva çayları metabolizmanın hızlanmasında etkili olur. Şekersiz içilmesi öneri edilir; ancak bir çay kaşığı bal ile tatlandırılabilir. Metabolizmayı hızlandırmasının beraberinde yoğun C vitamini ile kışın soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

 

YILBAŞI GECESİ FAZLA KAÇIRANLAR İÇİN AYVA DETOKSU

Çekirdeğini 10 Dakika Kaynatıp İçerseniz 7


Yılbaşı gecesi yemeği fazla kaçıran ve yağlanan vücudu toparlamak isteyenler ayva detoksunu yapabilirler. Bir ayvayı rendelenip 2-3 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırın. Üzerine yarım limon sıkın ve öğün yerine tüketin. Sabah 2 yumurta 2 dilim peynir ve yeşilliklerle yapacağınız bir kahvaltı, öğle bir tabak sebze yemeği, ara öğün olarak bir avuç kuruyemiş sonrası akşam ayva detoksunu uygulayabilirsiniz. Sağlıklı bir beslenme planı içinde uygulanmakta olan ayva detoksu kilolardan kurutulup yeni yıla fit ve daha sağlıklı girmemize yardımcı olur. Bu tarz detoks beslenme biçimlerinin; kronik hastalığı olan, hamile veya emziren kişiler tarafından yapılması önerilmez.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.