Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Tansiyonu Düşürmek İçin Çok Etkili! İşte Tansiyonu Düşüren Yiyecekler!

28.01.2021
393
Tansiyonu Düşürmek İçin Çok Etkili! İşte Tansiyonu Düşüren Yiyecekler!

Türkiye’de her üç kişiden biri yüksek tansiyondan muzdarip.. Felç, böbrek yetmezliği ve körlüğe bile neden olabilir. Tansiyonu düşürmek için kekik, sarımsak ya da yoğurt tüketebilirsiniz. Hipertansiyon yani yüksek tansiyon, kan dolaşımı için damarlarımızda gereken kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Yüksek tansiyon ülkemizde her üç kişiden birinde görülen önemli bir sağlık sorunudur.

 

Tansiyonu Düşürmek İçin Çok Etkili! İşte Tansiyonu Düşüren Yiyecekler! 1

 

Tedavi edilmediğinde; kalp yetmezliği, kalp büyümesi, damarlarda daralma, felç, böbrek yetmezliği ve körlük gibi ciddi problemlere neden olur; bu sebeple muhakkak erken dönemde teşhis edilmelidir. Yaşlandıkça da tansiyonunuz yükselir. Yüksek tansiyon ailesel bir rahatsızlık olarak görülür. Yüksek tansiyona böbrek hastalığı, hormonal rahatsızlıklar, aşırı alkol tüketimi ve doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçlar da neden olabilir.

BELİRTİLERİ NELER?
Tansiyonunuzun çok yükselmesi halinde görülen belirtiler arasında baş dönmesi, nefes darlığı, çift ya da bulanık görme, burun kanamaları ve düzensiz kalp atışları sayılabilir. Yüksek tansiyon normalde herhangi bir belirti vermediğinden, düzenli şekilde tansiyonunuzu kontrol ettirmeniz önemlidir.

 

Tansiyon düşürme yöntemleri nelerdir? - Yüksek tansiyonu ne düşürür, ne iyi  gelir? Tansiyonu ne dengeler? - Sağlık Haberleri

NASIL DÜŞÜRÜLÜR?
Başınızı soğuk suyla yıkayın, soğuk su sinirleri uyararak tansiyonun düşmesini sağlar. Eğer duş alacak kadar kendinizi iyi hissediyorsanız duş almanız daha yararlı olacaktır dikkat etmeniz gerekli olan nokta suyun çok soğuk olmamasıdır. Tansiyon düşürmede en bilindik yöntem limon suyudur. Bir bardak içine sıkacağınız yarım limonu sulandırarak içmeniz tansiyonunuzun düşmesini sağlayacaktır.

Nar ve Nar suyu tansiyonu düşürmenin yanında uzun süreler tansiyonunuzun dengeli olmasını da sağlar. Sarımsak tansiyon düşürmede en çok başvurulan yiyeceklerden birisidir. Limon nar gibi diğer besinlere oranla daha hızlı tansiyon düşüşleri sağlamış olduğu bilinmektedir.

Hızlı tansiyon düşürme etkisi gösterir. Kekik de yine aynı şekilde iyi bir tansiyon düşürücüdür. Tuzsuz ayran ve yoğurt da yüksek tansiyon için hızlı bir şekilde tüketilebilecek besinler arasındadır fakat tuzsuz olmasına özellikle dikkat etmeniz gerekmekte.

Tansiyonun yükselmesi kimi zaman ölüm ve felç gibi acı sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle tansiyonun nasıl düşürüleceğini bilmek önem

 

 

TUZU AZALTIN TADINIZ KAÇMASIN

Tansiyonu Düşürmek İçin Çok Etkili! İşte Tansiyonu Düşüren Yiyecekler! 4


1- Yüksek tansiyondan ve buna bağlı kardiyovasküler hastalık riskinden korunmanın en kısa yolu daha sağlıklı beslenmek, daha sağlıklı bir kiloda kalmak, düzenli egzersiz yapmak, fazla miktarda alkol almamak ve sigaradan uzak durmaktır.

2- Düşük yağ içeren, lif yönünden zengin, bol taze meyve ve sebzenin (günde en az 5 porsiyon) beraberinde tam tahılları da içeren bir beslenme önerilir.

3- Günlük olarak tükettiğiniz tuz miktarını 6 gramdan fazla olmayacak şekilde sınırlandırmanız gerekir çünkü çok fazla tuz tüketmek tansiyonunuzu yükseltir. Bir çay kaşığı dolusu tuz yaklaşık 6 gramdır.

4- Düzenli egzersiz kalp ve dolaşım sisteminizin daha kuvvetli olmasını sağlamaktadır; kolesterolünüzü düşürür ve tansiyonunuzu daha sağlıklı bir seviyede tutar. İnsanların çoğunluğu için haftada en az beş defa olmak üzere 30 dakikalık tempolu egzersiz önerilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.