Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Sizde De Olabilir? Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

28.01.2021
137
Sizde De Olabilir? Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Pizza, makarna, pasta, kurabiye ve kızarmış tavuk.. Aslında hepsinin ortak bir noktası var. Bunlar yalnızca lezzetli değiller ve hemde glüten içeriyorlar. Günümüzde organik yiyecekler haricinde glüten içermeyen yiyecekler de revaçta.

 

 

Bazıları glüten hassasiyeti olduğundan bazıları da sağlıklı beslenmek için glüten içermeyen yiyecekleri tercih ediyorlar.

Hassasiyeti olanlar glütenli besinler tüketmeleri halinde bir rahatsızlık hissediyorlar. İnsanların sağlığını ve ruh halini bozabiliyor. Ancak glüten hassasiyetini, çölyak hastalığı ile karıştırmamak gerekmektedir. Aralarında ince bir çizgi var.

ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR?

Sizde De Olabilir? Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? 1

Birleşik Devletler Ulusal Tıp Kütüphanesi, çölyak hastalığını glüten tüketimi neticesinde ince bağırsağa zarar veren bir sinir hastalığı olarak tanımlıyor. Çölyak hastalığı zaman içerisinde ince bağırsağı deforme edip besinlerin emilmesini engelleyebiliyor.

Glüten duyarlılığı ile çölyak hastalığı arasındaki fark. Çölyak hastalığı ve glüten duyarlılığının pek çok ortak belirtisi var. Temel farklılıkları ise çölyak hastalığı genetik bir hastalıkken glüten duyarlılığının genetik olmaması. Çölyak, glüten duyarlılığından çok daha ciddi.

NELERDE GLÜTEN VAR?
İnsanlar, karbonhidrat içeren bütün yiyeceklerde glüten olduğuna dair yanlış bir kanıya sahipler. Birleşik Devletler Ulusal Tıp Kütüphanesi’nin belirttiğine göre glüten buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir proteinmiş. Ayrıca hap, vitamin takviyeleri, dudak merhemi ve hatta mektuplardaki yapıştırıcılarda bile glütene rastlamak mümkünmüş.

İŞTE ÇÖLYAK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ:

Sizde De Olabilir? Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? 3

1- İSTİFRAĞ VE İSHAL
Çölyak hastalığının belirtileri kişiden kişiye değişmekte. Hatta yetişkinler ve çocuklar farklı belirtiler gösterebilmekte. Yetişkinlerde ve çocuklarda en bilinen belirtileri ise istifrağ ve ishal.

2- ŞİŞKİNLİK VE KARIN AĞRISI

Karın şişkinliği için hangi bölüme/doktora gidilir? - Sağlık son dakika  haberler


Çocuklar ve yetişkinlerde görülen bir başka ortak belirti de midede şişkinlik ve şiddetli karın ağrısı. İki yaşının altındaki çocuklarda midenin anormal derecede şiştiği de görülüyor. İshalin tam tersine kabız görülme olasılığı da yüksek.

3- KİLO KAYBI
Besin emilimi daha sağlıklı şekilde gerçekleşemediğinden çölyak hastaları hızlı kilogram verebiliyorlar. Bebeklerde ve iki yaşının altındaki çocuklarda belirti fiziksel olarak gelişememe ile değişiyor. İki yaşın üzerindeki çocuklarda ise kısa boyluluğa ve ergenliğin gecikmesine neden olabiliyor.

4- EKLEM AĞRISI, KEMİK ERİMESİ VE KEMİK YUMUŞAMASI

Kemikleri çelik gibi yapacak kalsiyum deposu besinler - Sağlık Haberleri


Çölyak hastalığının yetişkinlerdeki en sık rastlanılan belirtilerinden birisi de eklem ağrısı. Mayo Clinic’ten aktarılanlara göre de yaşı biraz daha fazla olan kişilerde kemik erimesi ve yumuşaması görülebiliyormuş.

5- DERİ İLTİHABI
Çölyak hastalarının hemen hepsinde deri iltihabı görülüyor. Vücudun hemen her yerinde kabartılar oluşuyor ve kaşınma isteği yaratıyor.

 

 

Tedavisi:
Çölyak hastalığından kurtulmanın ya da belirtilerini azaltmanın tek bir yolu var. Hayatınız boyunca glüten içermeyen yiyecekler tüketmeniz gerekmektedir. Çölyak hastası olduğunuzu ya da glüten duyarlılığınız olduğunu düşünüyorsanız hemen doktorunuza başvurun. Unutmayın ki en daha sağlıklı teşhisi onlar koyacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.