Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kalp Krizi Geçiren Kişi Neler Yapmalı? İşte Size Hayat Kurtaracak Öneriler!

28.01.2021
268
Kalp Krizi Geçiren Kişi Neler Yapmalı? İşte Size Hayat Kurtaracak Öneriler!

Çok yorgunsunuz ve canınız da fena halde sıkkın. Birdenbire göğsünüzde,kolunuza ve çenenize doğru yayılmaya başlayan korkunç bir ağrı hissediyorsunuz. En yakın hastaneye yalnızca on dakikalık mesafedesiniz ama hastaneye ulaşmayı başarıp başaramayacağınızdan bile emin değilsiniz.

 

 

NE YAPACAKSINIZ?
Pek çok insan kalp krizi geçirdiği sırada tek başına oluyor, etrafta yardımcı olacak kimse bulunmuyor.

Kalp atışları düzensizleşen ve kendini bayılacakmış gibi hisseden birinin bilincini yitirmeden önce sadece 10 saniye kadar zamanı vardır. Bu durumda ne yapmanız gerekir?

 

 

Kalp Krizi Geçiren Kişi Neler Yapmalı? İşte Size Hayat Kurtaracak Öneriler! 1

-Paniğe kapılmadan üst üste kuvvetlice öksürmeye başlayın. Arabanızı sağa çekin motoru durdurun dörtlüleri yakın arabanın arkasına geçip sırt üstü yere yatın ayaklarınızı arabanızın bagajına doğru yukarı kaldırın ve öksürmeye başlayın öksürmeden önce her defasında derin bir nefes alın. Öksürükleriniz kuvvetli olsun,derinden gelsin ve uzun sürsün,tıpkı göğsünüzde birikmiş balgamı atmaya çalışır gibi öksürün.

Her iki saniyede bir derin nefes alıp öksürün ve bunu yardım gelene dek veya kalp atışlarınız tekrar normale dönene dek devamlı yapın.

 

-Sakın arabanızın içinde oturmayın, dışarı çıkın, zira derin nefes almak ciğerleri oksijenle doldurur.

 

Kalp Krizi Geçiren Kişi Neler Yapmalı? İşte Size Hayat Kurtaracak Öneriler! 3

Öksürmek kalbe tazyik yapar ve kan dolaşımını rahatlatır. Kalbe uygulanmakta olan bu tazyik, kalbin normal ritmine dönmesini kolaylaştırır. Bütün bunlar size, bilincinizi kaybetmeden önce hastaneye yetişecek zamanı tanır. Ayaklarınız yukarı doğru kaldırılmış olduğundan vücudunuzdaki bütün kan kalbe basınç yapacaktır. Bu pozisyonda yatmak kalbin normal çalışmaya düzenine geçmesine yardımcı olur bu konu da mümkün olduğunca çok kişiyi bilgilendirin.

Bu bilgi sayısız insanın hayatını kurtarabilir. Asla, ’benim başıma gelmez!’ diye düşünmeyin. Hayat tarzımızın epeyce değiştiği şu son senelerde artık her yaşta insan kalp krizi geçiriyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.