Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

TÜM KADINLARIN BİLMESİ GEREKİYOR! RAHİM KANSERİ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

27.01.2021
273
TÜM KADINLARIN BİLMESİ GEREKİYOR! RAHİM KANSERİ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir; Kanser hastalığı zorlu tedavi süreçlerinden geçse de geç yapılmış teşhis sonunda olumsuz cevap verebiliyor.

 

 

Bu nedenle her hangi bir a normallik ya da herhangi bir belirti his edersiniz sakın göz ardı etmeyin. Mutlaka doktorunuza gidin ve şikâyetlerinizi anlatın.

 

RahTÜM KADINLARIN BİLMESİ GEREKİYOR! RAHİM KANSERİ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? 1min iç kısmını kaplayan astar hücrelerden oluşmaktadır. Rahim kanseri öncelikle bu hücrelerin arasına girerek başlar. Rahim kanserinin bir diğer adı Endometrium olsa da halk arasında bilinen adı rahim kanseridir.

 

 

RAHİM KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Genel olarak 50 yaşını doldurmuş ya da 50 yaşının üstünde olan kadınlarda sıklıkla görülen, buna nazaran 50 yaşından küçük kimselerde nadir olarak görülen bir hastalık çeşididir.

RAHİM KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Rahim kanserinde tedavi ne kadar erken olursa iyileşme şansı da o kadar erken olur. En yaygın belirtileri sebepsiz ve düzensiz ken temelmalar olarak bilinmektedir. İlk ve en bilindik belirtisi ise menopoza girmiş bir bayanın sebepsiz yere düzensiz ken temelmalar geçirmesidir. Ken temelmaların şiddeti kansere ve kişiye göre farklılık göstermektedir.

TÜM KADINLARIN BİLMESİ GEREKİYOR! RAHİM KANSERİ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? 3

Ken temelma düzensizliklerinin beraberinde meyden temel gelen ağrılar da hemde rahim kanserinin habercisi olabilir. Her düzensiz ken temelma rahim kanseri belirtisidir, diye bir şey söylemek doğru değildir. Bu sadece bir ihtimaldir. Söz konusu kanser gibi illet bir hastalık olunca hiçbir a normallik göz ardı edilmemelidir.

 

 

Genellikle menopoza giren kadınlarda görülüyor olsa da menopoza girmeyen kadınlarda da görüldüğü bilinmektedir. Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir Aşağıdaki Belirtiler Sizde Varsa Mutlaka Hekiminize Başvurun! Menopoz sonrası yaşen temeln vajinal ken temelmalar en önemli belirtidir. Bu ken temelmalar, hafif ya da ağır ken temelmalar gibi geniş bir yelpazede görülebilir. V-a-jinadan gelen çok az k-anlı fakat, sulu ve kokulu akıntı

TÜM KADINLARIN BİLMESİ GEREKİYOR! RAHİM KANSERİ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? 5

C-insel ilişki sonrası ken temelma (postkoital ken temelma) Menopoz dönemine girmemiş kadınlarda adet dönemleri aralarında yaşen temeln ken temelmalar nadir de olsa rahim kanserinin belirtisidir. C-i-nsel i-l-işki sonrası ağrı, karında ağrı ve karında rahatsızlık hissi rahim kanseri belirtisi olabilmektedir.

Rahim kanserinin ileri evrelerinde halsizlik, kilogram kaybı ve kabızlık gibi diğer belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Aşağıdaki belirtilerden biri ya da hepsi görüldüğünde kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız.C-insel ilişki sonrası ya da banyo yaptıktan sonra k-en temelma 7 günden uzun süren k-en temelma Her 21 günde ya da daha sık görülen adet k-en temel-ması Menopoza girdikten 1 sene ya da daha uzun süre sonra meyden temel gelen k-en temel-malar Karnın alt kısmında ağrılar ve/ya da şişlik

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.