Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Tırnak Yiyenler DİKKAT! Nedenini Duyunca Şok Olacaksınız!

26.01.2021
471
Tırnak Yiyenler DİKKAT! Nedenini Duyunca Şok Olacaksınız!

Ellerinizin görünümünü mahveder, hijyenik olarak zararlıdır ve aşırıya kaçtığınızda canınız acır. Peki, neden hâlâ tırnak kemirmeye devam ederiz? Tırnaklarınızı kemirmeye bir başladınız mı bırakması çok zordur.

 

 

Tırnak Yiyenler DİKKAT! Nedenini Duyunca Şok Olacaksınız! 1

Tırnak kemiren insanların diğerlerinden farkı nedir? İradeleri daha mı zayıftır? Daha mı sinirlidirler? Yoksa daha mı aç? Bunun psikolojik bir açıklaması var mı?

Psikiyatristler tırnak yeme alışkanlığını, dürtü kontrol bozuklukları arasında sınıflandırıyor. Fakat bu, saç çekme veya deriyi kazıma gibi psikiyatrik yardım gerektiren aşırı vakalar için geçerli. Tırnak kemirenlerin çoğu herhangi bir ciddi zararlı etkisi olmadan bu alışkanlığı sürdürüyor. Gençlerin % 45’i tırnak kemiriyor.

 

 

Psikoterapistlerin tırnak kemirme alışkanlığıyla ilgili teorileri var elbette. Örneğin psikanalizin kurucusu Sigmund Freud bu sorunu, oral aşamada psiko-s*ksüel gelişim bozukluğuna bağlıyordu. Freud’un diğer teorilerinde olduğu gibi, oral takıntı sorununun da sayısız sebebi vardır: az beslenme, çok beslenme, uzun vadeli emzirme, anneyle ilişkinin sorunlu olması, vb..

Tırnak Yiyenler DİKKAT! Nedenini Duyunca Şok Olacaksınız! 3

Elbette bunların belli semptomları da vardır: tırnak kemirme, alaycı kişilik, sigara içmek, alkolizm gibi. Bazı terapistler ise tırnak kemirmenin kişinin kendine düşman olması ile ya da sinirsel anksiyete durumuyla ilgisi bulunabileceğini iddia ediyordu. Tüm psikodinamik teoriler gibi bu varsayımlar da doğru olabilir, ama ille de doğru olduğuna inanmak için bir neden de yok. Bu açıklamalar bu alışkanlıktan kurtulmak için herhangi bir yöntem sunmuyor. Ne yazık ki bu konu da bu spekülatif açıklamalardan başka doğru düzgün bir bilimsel araştırma da yok..

Tırnak kemirme alışkanlığının tedavisi konusunda araştırmaya girişseniz bulacağınız bir-iki raporun ilk cümleleri bu konudaki araştırmaların yetersizliğinden yakınmakla başlıyor. Bir raporda, kişilerin bu alışkanlığın daha fazla farkına varmalarını sağlamanın faydası olabileceği belirtiliyor. Bilimsel bir tedavi yönteminin olmaması, tırnaklarını kemiren bir insan olarak beni de spekülasyonlarda bulunmaya itiyor..

 

 

Tırnak Yiyenler DİKKAT! Nedenini Duyunca Şok Olacaksınız! 5

Benim sunacağım açıklama veya “anti-teori” teorisi diyebiliriz. Bana kalırsa tırnak kemirmenin herhangi bir özel sebebi bulunmuyor. Aslında bu daha çok birkaç farklı unsurun bir araya gelmesi ile bazı kişilerde oluşan bir kötü alışkanlık. Birincisi, elleri ağza götürmek çok basit bir hareket. Beslenme ve bakımla ilgili davranışların başında geliyor. O sebeple temel beyinsel bir işlev olarak gelişmiş ve otomatik bir tepkiye dönüşmesi çok basit. Tırnak kemirme ayrıca tırnakları kısa tutmayı sağlamayı başaran “düzenleyici bir eylem”..

Yani kısa vadede zevk verici bir yanı olabilir, her ne kadar sonrasında parmaklarınızın ucunu parçalar hale gelmiş olsanız da. İşin bu ödüllendirici yanı davranışın sürdürülmesinin kolaylığı ile birleşince alışkanlığa dönüşmesi de kolaylaşıyor. Alışkanlık olarak tırnak kemirmenin açıklamasını yapabilmek tedavi konusunda da başarılı olunacağı manasına gelmiyor elbette..

Kötü alışkanlıkları kırmanın ne kadar zor olduğunu herkes biliyor. Birçok kişi günde en az bir kez tırnak kemirmediğinde konsantrasyonunu yitirecektir. Aslında tırnak kemirmek ne kişilik özelliklerini açığa vuran bir alışkanlık, ne de evrimsel davranışın kötü uyarlanmış bir yansıması. Beden yapımızın, eli ağza götürme davranışının beynimize işlemiş olmasının ve alışkanlık psikolojisinin bir ürünü..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.