Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Karaciğer Yağlanmasının Sebepleri Ve Belirtileri Nelerdir?

26.01.2021
345
Karaciğer Yağlanmasının Sebepleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer yağlanması vücuda zarar verebilmektedir. Karaciğer yağlanmasının belirtileri nelerdir madde madde sizin için sıraladık.

 

 

Bununla beraber, aşırı yağ dokusu birikimi, şiddetli karaciğer hasarına (iltihaplanma ve yara izi) neden olabilir. Karaciğer yağlanması nasıl anlaşılır? Karaciğer yağlanmasının bilinen en yaygın belirtileri şöyle sıralanmaktadır:

 

YORGUNLUK
Vücudumuzdaki herhangi bir organ işlevsiz hale gelirse, bu durumda karaciğer vücudu muhafaza etmeye çalışacak ve orgen temel fazla kan pompalayarak telafi edecektir. Bu durumda genelde açıklen temelmayan zayıflık yaşanmakta, kafa karışıklığı, karar vermede veya konsantre olmakta güçlük çekilmektedir.

Karaciğer Yağlanmasının Sebepleri Ve Belirtileri Nelerdir? 1

 

Şiddetli enerji kaybı günlük işlere katılmada da güçlük yaşatmaktadır. Karaciğer yağlanmasına bağlı oluşan yorgunluğa ilave olarak nöropsikiyatrik belirtiler de ortaya çıkabilmektedir. Bu durum önemli bir ruh hali düzenleyicisi olan serotonin üretimi kabiliyetindeki değişiklikler sebebiyle kötüleşebilecek depresyon ve anksiyete gibi problemleri içerebilir. Serotonin üretimi karaciğer yağlanması olan hastalarda ortaya çıkabilir ve belirgin değişikliklere neden olur.

OBEZİTE

Obezite hastalığına neden olan beslenme hataları!
Karaciğer problemleri vücudunuzun gıdaları sindirebilme yeteneğini ve besin maddelerini emilimini de etkileyebilmekte ve bu da fazla kilograma neden olabilmektedir. Sürekli yağlı, şekerli ya da tuzlu gıdalar alınması karaciğer hastalığının temel nedenlerinden birisidir.

Kötü beslenme ya da aşırı alkol alımı gibi yaşam biçimi faktörleri karaciğer sorunları geliştirme riskinizi arttırıyorsa, ciddi sağlık problemlerinin ortaya çıkma ihtimalini azaltmak için mümkün olan en kısa bir süre içinde daha sağlıklı alışkanlıklar edinmelisiniz.

GENETİK
Kalıtım, ebeveynden çocuğa aktarılan bir şey, genelde gelecekteki sağlık sorunlarının birincil göstergesidir. Örneğin, biyolojik bir ebeveyni ya da büyükbaba karaciğer hastalığından etkilenirse, o bireyin çocukları ve torunları da rahatsızlığa maruz kalabilir.

Genetik hastalıkların tedavisi artık hayal değil! - Tele1

 

Karaciğer hastalığı söz konusu olduğunda, araştırmalar bireyin obezite ya da alkolizm eğilimi gösterebileceğini veya yağ ve alkol metabolizmasında yer alan karaciğer enzimlerinin düşük seviyelerde doğduğunu göstermektedir.

SARILIK
Sarılık, cildin sararması ve gözlerin beyazlığında kendisini gösteren bir durum, karaciğer hastalığının ortak bir belirtisidir. Karaciğerden gelen safra akışı engellendiğinde bu sarılığa neden olur. Beraberinde karıncalanma, göz kapaklarının çevresindeki küçücük sarı renkli noktalar ve cildin yüzeyini ortaya çıkar.

Bu sarı birikintiler, karaciğer fonksiyonlarının azalması sebebiyle vücudun dışına atılamayan kandaki aşırı bilirubinin seviyelerinden kaynaklanmaktadır. Hepatosellüler ve kolestatik sarılığın her ikisi de karaciğer yağlanması sebebiyle ortaya çıkmaktadır.

İDRAR VE DIŞKI RENGİ DEĞİŞİMLERİ
Çoğu zaman, sarılık gelişirse, bu idrar renginde de değişimlere yol açmaktadır. Bunun sebebi normalde karaciğer tarafından işlenen toksinlerin varlığıdır, ancak karaciğer düzgün çalışamadığında bu toksinler idrara geçer. Ayrıca, idrarda olağandışı derecede güçlü ya da keskin koku da olabilmektedir. İdrar kalınlaştıkça idrara çıkmak da zorlaşabilmektedir. Dışkının yapısında ve renginde de değişiklikler olabilir.

Dışkı beyazımsı ya da kil renkli olabilir ancak şiddetli bir koku bırakmaz. Bazı durumlarda dışkıda kan da görülebilir. Bu tür belirtiler ciddidir ve derhal doktora başvurulmalıdır.

 

 

CİLT RENGİ DEĞİŞİMLERİ

Ciltteki renk değişimleri - Cilt Bakımı


Sarılıktan kaynaklen temeln cilt değişikliklerine ilave olarak, boyun bölgesinde ya da kol altlarındaki ciltte lekeli renk değişimleri olabilir. Ek olarak, yüz, göğüs, sırt ve omuzlarda örümcek damarları oluşabilir. Tırnak yataklarında beyaz lekeler de başka bir belirti olabilir. Çoğu durumda, yağlı karaciğer hastalığından kaynaklen temeln cilt değişiklikleri deriyi koyulaştırır.

KARIN AĞRISI
Karın ağrısı, karaciğer yağlanması ya da karaciğer yetmezliğini gösterebilir. İç ken temelmayı gösterebilen karnın orta ya da sağ üst kısmında rahatsızlık yaşayabilirsiniz. Bu durumda, gastrointestinal sistem içerisindeki kan damarları iltihaplanır ve sonucunda kusarken veya dışkıda kan görülebilir. Çoğu vakada, karın ağrısına midede sıvı tutulması eşlik eder ve bu durum asit olarak bilinir.

HİÇBİR BELİRTİNİN OLMAMASI
Karaciğer yağlanması hastalığı genelde sessiz bir biçimde ilerler; yani başlangıçtan itibaren olmak üzere nerdeyse hiçbir belirti göstermez. Ancak hastalıkta, yağ birikirken herhangi bir belirtinin olmaması diğer karaciğer hastalıklarının tetiklenmesine neden olabilmektedir. Sonunda, tedavi edilmeyen karaciğer yağlanması karaciğer yetmezliğine yol açabilir.

SIVI BİRİKİMİ
Karında ve karaciğerde sıvı birikmesi sebebiyle ortaya çıkan karıncalanma ve şişkinlik hissi karaciğer hastalığının başlamasıyla ortaya çıkacaktır. Bu durum hemde iç organlar üstünde şiddetli baskı oluşturmuş olduğu için solunum güçlüklarına da neden olabilmektedir.

KASLARDA ZAYIFLIK
Karaciğer yağlanması veya diğer karaciğer hastalığı olan kişilerde el kaslarının zayıflaması, parmakların kıvrılmasını ve kas titremelerinin oluşması kas kaybını veya diğer bir birleşik durumu geliştirecektir. Karaciğerin proteinleri metabolize etme yeteneğinden yoksun kalması hastanın çatlaklara ve kemik kırılmalarına daha duyarlı olmasına da yol açmaktadır.

Karaciğer Yağlanması Hastalığı Nedir?

Karaciğer yağlanması neden olur? Karaciğer yağlanmasına iyi gelen besinler  - SAĞLIK Haberleri
Karaciğer yağlanması bir hayli yaygın bir durumdur. Özellikle diyabetli kişilerde ve aşırı kilogramlu kişilerde daha sık görülür. Herhangi bir belirti yaratmamasına rağmen önemli sağlık sorunlarıne neden olabilir. Karaciğer, vücudun yiyecek ve atık maddelerin işlenmesindeki en temel organıdır. Sağlıklı bir karaciğer çok az yağ içermeli veya hiç yağ içermemelidir.

Çok fazla alkol tüketmek ya da fazla yemek yemek, vücudun bu kaloriyi yağa çevirmesine neden olur. Bu yağ daha sonra karaciğer hücrelerinde saklanır. Zamanla da karaciğer yağlanması gerçekleşir. Birçok insanda karaciğer yağlanması tek başına çok fazla problem oluşturmaz. Bununla beraber, bazı insanlarda yağlı karaciğer iltihaplanır.

Zamanla bu ağır ağır kötüleşir ve siroza neden olabilir. Bu bir hayli ciddi bir hastalıktır. Karaciğer sirozu çeken bazı kişiler karaciğer kanseri geliştirme de riskine sahiptir.

Karaciğer yağlanması neden olur?
Aşırı yağlı yemekler yemek, yağın karaciğere yükselmesine neden olur. Karaciğer yağları normalde gerekli olduğu gibi işleyemez ve parçalamazsa, çok fazla yağ birikebilir. İnsanlar, eğer obezite, şeker hastalığı ya da yüksek trigliseritler gibi diğer bazı durumlara sahiplerse karaciğer yağlanması gelişme eğilimindedirler.

Çok fazla alkol kullanımı, hızlı kilogram kaybı ve malnütrisyon da karaciğer yağlanmasına yol açabilmektedir. Bununla beraber, bazı insanlar bu koşullardan hiçbirine sahip olmamalarına rağmen karaciğer yağlanması geliştirebilirler.

Karaciğer yağlanması nasıl geçer?

Karaciğer neden yağlanır ve belirtileri nelerdir? Karaciğer yağlanmasını  doğal yolla temizleme - Sağlık Haberleri
Karaciğer yağlanması için özel bir tedavi yöntemi uygulanmamaktadır. Ancak altta yatan sebebi tedavi ederek karaciğer yağlanmasını önleyebilirsiniz. Örneğin, eğer var ise, şeker hastalığınızı idare ederek durumunuzu iyileştirebilirsiniz. Alkole bağlı olan karaciğer hastalığınız var ise, yapabileceğiniz en önemli şey alkol içmeyi bırakmaktır. Nasıl yardım alabileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Eğer alkol almaya devam ederseniz, alkolik hepatit ya da siroz gibi komplikasyonlara maruz kalabilirsiniz. Alkole bağlı yağlı olmayan karaciğer yağlanması hastalığınız olsa bile, alkolü bırakmanız daha mantıklı olacaktır. Eğer kilogramlu ya da obezseniz, ağır ağır kilogram vermek için elinizden geleni yapmaya çalışın. Dengeli ve daha sağlıklı bir diyet uygulayın ve düzenli egzersiz yapın.

Ekmek, irmik, pirinç, patates ve mısır gibi yüksek karbonhidratlı yiyecekleri sınırlayın. Yapay meyve suları yerine bol su içmeyi tercih edin. Karaciğer yağlanması ameliyatı: Obez olan hastalarda, kilogram kaybını teşvik etmek için bariatrik cerrahi (obezite ameliyatı) karaciğer inflamasyonu ve alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının azaltılmasında çok etkilidir.

KARACİĞER YAĞLANMASI İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLİR
Karaciğer yağlanması hastalığı ciddi bir durumdur ve karaciğer uzmanı tarafından düzenli şekilde gözlenmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Karaciğer uzmanı hepatolog olarak bilinir ve aile doktorunuz tarafından gerekli görülürse bir hepatoloğa sevk edilmeniz gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.