Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Balık Yağının İnanılmaz Faydaları! İşte Balık Yağının Vücuda Etkileri

Balık Yağının İnanılmaz Faydaları! İşte Balık Yağının Vücuda Etkileri

Balık yağının beyin sağlığınız için çok iyi olabileceğini biliyor muydunuz? Ek olarak, dejeneratif hastalıkları engelleyebileceği gibi, stres ve depresyon semptomlarını da düşürür.

 

 

Balık yağı yaygındır ve sevilir. Nedeni ise, içeriğindeki yüksek omega-3 yağ asididir. Bu asit beyin, kalp ve genel sağlığınız için çok faydalıdır.

Bu makalede, kendinizi sağlıklı ve kuvvetli hissetmeniz için neden balık yağı kullanmanız gerektiğini paylaşacağız..

Balık yağının besinsel faydaları
Balık yağı, kolay bir balık bazlı üründen çok daha fazlasıdır. Gerçekte, sağlığınız için faydalı olan yüksek miktarda asidi verir.

 

 

Halihazırda bu yağ kapsül şeklinde satılıyor. Fakat, yağı doğal kaynağı olan balıklardan tüketmek de önemlidir. Çünkü haplar aynı şekilde çalışmazlar.

Balık Yağının İnanılmaz Faydaları! İşte Balık Yağının Vücuda Etkileri 1

İYİ MİKTARDA OMEGA-3 VE 6 YAĞ ASİDİ ALMANIZ İÇİN AŞAĞIDAKİLERİN TÜKETİMİNİ ARTTIRMANIZI ÖNERİRİZ:
Uskumru

Sardalye

 

 

Somon

Ringa balığı

Ton balığı

Alabalık

Tavsiye edilen balık miktarı haftada iki porsiyondur. Aynı zamanda önerilen balık yağı miktarı ise günlük maksimum 3 gramdır.

 

 

Farklı balık yağı türleri vardır. Bunlar, daha konsantre olanlardan daha hafif olanlara (ikincinin sindirimi daha kolaydır) kadar uzanır. Bunların hepsi temel bir balık yağından yapılmaktadır. Ek olarak, yüksek miktarda A, B, C ve D vitaminleri içerirler.

Balık Yağının İnanılmaz Faydaları! İşte Balık Yağının Vücuda Etkileri 3

Balık yağının faydaları nelerdir
Eğer yeterli miktarda balık yağı tüketirseniz, aşağıda belirtilen faydaların keyfini çıkartabilirsiniz:

1. MEVSİMSEL ALERJİLERLE SAVAŞIR
Anti enflamasyon fonksiyonları sayesinde, balık yağı histamin yüzünden oluşan geniz yolundaki şişlikleri azaltır.

Aynı zamanda, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek yeteneğe sahiptir. Sonuç olarak, mevsimsel değişiklikler yüzünden oluşan alerjilere sebep patojenlerle savaşır.

2. KALP SAĞLIĞINIZI GÖZETİR
Bu yağın içerisindeki yağ asitleri kandaki lipid seviyesini düşürür. Sonuç olarak, balık yağı yüksek kötü kolesterolü olan insanlara büyük yardımcıdır.

Aynı zamanda, kalp hastalıkları riskini de düşürür. Çünkü kalp ritmini kontrol eder, enflamasyonu düşürürken damarları açar.

3. CİLT GÖRÜNÜMÜNÜ GÜZELLEŞTİRİR
Balık yağı, güneş ışınları tarafından tetiklenen enzimlerin serbest bırakılmasını önleme yeteneğine sahiptir. Bundan dolayı, cildi optimum şartlarda çalışır halde tutar.

Bu etkiden faydalanabilmek için, cildinize uygulamak gereklidir (özellikle kırışıklıklarınız var ise). Döküntü, kızarıklık, kaşıntı ya da sedef hastalığı olan insanlar için de önerilir.

4. BEYİN SAĞLIĞINI DESTEKLER
Alzheimer, demans ya da Parkinson hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklartüm dünyada milyonlarca insanı etkiliyor.

Periyodik olarak balık yağı alımı dopamini ve serotonini dengeler. Bunlar beyninizin işlevlerini düzenleyen iki hormondur.

5. GÖZ SORUNLARINI TEDAVİ EDER
Katarakt ya da “kuru gözden” muzdaripseniz, sorunu tedavi etmek için balık yağı kullanabilirsiniz. Hatta durumu tersine bile çevirebilirsiniz.

Her gün alırsanız, omega-3 yağ asitleri sayesinde göz sağlığını geliştirebilirsiniz.

6. FELCİ ÖNLER
Beyindeki bir kan damarı çatladığında ya da tıkandığında, felç olarak bilinen bir şey olur.

Balık yağı, bu soruna ilişkin bazı faktörleri azaltır. Bunun sebebi kan damarınızın sağlığını arttırması ve kan dolaşımını desteklemesidir.

Bu, ateroskleroz ve yüksek tansiyon durumlarında önerilir.

7. EKLEM İLTİHABINI RAHATLATIR
Balık yağlarında bulunan yağ asitleri, vücudunuzda çok büyük bir anti-inflamatuar etki yapar.

Bu özellik artrit ya da artrozdan muzdarip insanlar için çok faydalıdır. Bunun sebebi, sabahları olan eklem sertliğini azaltmasıdır.

Aynı zamanda, bir şeyler tutmak ya da günlük bir etkinlik yapmak istediğinizde sahip olduğunuz tipik ağrıları da yatıştırır.

Balık Yağının İnanılmaz Faydaları! İşte Balık Yağının Vücuda Etkileri 5

8. KEMİKLERİNİZİ GÜÇLENDİRİR
Osteoporoz dünyadaki yetişkin nüfusta gittikçe daha çok büyük bir sorun haline geliyor. Bu hastalık zayıf kemikler yüzünden olmaktadır. Maalesef, bunlar herhangi bir vuruş, hızlı hareket ya da düşme ile kırılmaya meyillidir.

Bu sorun, kemik kütlesi kaybını içeren bir kalsiyum açığından kaynaklanmaktadır. Bu özellikle vücudunuzun bazı bölgelerinde olur. Örnek olarak, femur, kalçalar ve omuzlarında olabilir.

Balık yağı alımı, bu duruma sebep olan kaynakları tersine çevirmeye yardımcı olur.

9. KANSERİ ÖNLER
Balık yağı farklı kanser türlerini engelleme yeteneğine sahiptir. Onun çoklu doymuş yağ asitleri kötü huylu hücrelerin gelişimini engeller.

Ayrıca karaciğer ve böbreklerinizdeki toksinlerden kurtulmayı kolaylaştırır.

10. DEPRESYONU VE ANKSİYETEYİ ENGELLER
Balık yağı, belirli zihinsel hastalıkları azaltmak için çok faydalıdır. Bu sebeple depresyon ya da kaygı çeken insanlar için de kullanılabilir.

Yaşadığımız hızlı tempolu yaşam sebebiyle bu şartların her ikisi de son senelerde artmıştır. Günlük stresin davranışlarınız ve ilişkileriniz üstünde bir etkisi olabilir.

Omega-3 yağ asitlerinin iyi bir miktarı zihinsel durumunuzu geliştirir. Ayrıca, kronik stres belirtileri, uykusuzluk ve sinirlilik tedavisi için mükemmeldir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.