Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

MİLYONLARCA KADININ HAYATINI KURTARDI, KADINLAR ONU BİLMİYOR

24.01.2021
174
MİLYONLARCA KADININ HAYATINI KURTARDI, KADINLAR ONU BİLMİYOR

Adını belki çoğu kişi bilmiyor ama insanlık ona çok şey borçlu. Ignaz Semmelweis, antiseptik işlemlerin öncüsü olan Macaristanlı bir kadın-doğum doktoru.

 

 

Lohusalık humması insidansı ile doğum kliniklerindeki el yıkama alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi keşfetse de, keşfiyle pek çok bayanın hayatını kurtarsa da o, cehalet ve tabu arasında kalmış ve hayatını bir akıl hastanesinde kaybetmiş talihsiz bir bilim insanı.

 

İşte ”annelerin kurtarıcısı” olarak da bilinen doktorun hüzün veren hikayesi.

MİLYONLARCA KADININ HAYATINI KURTARDI, KADINLAR ONU BİLMİYOR 1

 

Bazı araştırmacılar teknolojik ilerlemenin o kadar hızlı olduğunu ve yakında buna yetişemeyeceğimizi düşünüyor.

Ancak geçmişte durum farklıydı: pek çok bilimsel keşif, bir yanlış anlaşılma ve hatta düşmanlık duvarı ile karşı karşıya kaldı.

 

Antiseptik işlemlerin öncüsü olduğu kabul gören Ignaz Semmelweis de bunlardan biriydi.

MİLYONLARCA KADININ HAYATINI KURTARDI, KADINLAR ONU BİLMİYOR 3

 

Ignaz Philipp Semmelweis, 1818’de Budapeşte Buda’da doğdu. Önce Viyen temel Üniversitesi Hukuk fakültesine girdi ancak bir yıl sonra doktor olmaya karar vererek, tıp eğitimini 1844’te Viyen temel Üniversitesi’nde tamamladı.

Diplomasını satın aldıktan sonra Viyen temel Hastanesi’nde çalışmaya başladı. Semmelweis, doğumdan sonra enfeksiyondan kaynaklen temeln ö-l-ü-m-cül bir hastalık için ( ö-l-ü-m oranı% 20-30 dolayında) çalışmalar yapmaya başladı.

MİLYONLARCA KADININ HAYATINI KURTARDI, KADINLAR ONU BİLMİYOR 5

Bu enfeksiyona sebep olan sebepler henüz araştırılmamıştı.

Viyen temel Genel Hastanesinde, 2 doğum polikliniği vardı. Genç doktor, aynı yöntemler kullanılmasına rağmen ö-l-ü-m oranlarının birinde daha yüksek olduğunu fark etti.

 

 

Aradaki fark, koğuşlardan birinin, öğrencilere öğretmek için kullanılmasıydı, diğeri değildi. Öğretim koğuşunda bulaşıcı bir hastalık departmanı ve otopsilerin yapıldığı bir morg vardı.

MİLYONLARCA KADININ HAYATINI KURTARDI, KADINLAR ONU BİLMİYOR 7

İkinci koğuşta ise yalnızca ebeler bulunuyordu. 1847’de arkadaşı Jakob Kolletschka, otopsi sırasında yanlışlıkla kendisini yaraladı ve yaralanma neticesinde kan zehirlenmesinden hayatını kaybetti.

Semmelweis, Kolletschka’nın otopsi raporunu okurken, Jakob’un doğum eyleminde olan ve hemde doğumdan bu yen temel sıkıntı çeken kadınlarla aynı semptomlara sahip olduğunu fark etti.

Bunun üzerine, kadavralarda bulunan ve “zehir” diye adlandırdığı maddelerin klinikteki hamilelere bulaşıp lohusalık hummasına neden olduğu ihtimali üstünde durdu.

Bundan sonra, genç doktor tüm öğrencilerin otopsi işlemleri sonrasında ellerini bir klor çözeltisiyle yıkamalarını istedi.

MİLYONLARCA KADININ HAYATINI KURTARDI, KADINLAR ONU BİLMİYOR 9

Yöntem gerçekten etkiliydi. Doğum yapan bayanların ö-l-ü-m oranı nerdeyse 10 kat azaldı. Ebelerin bulunduğu ikinci klinikteki ö-l-ü-mler daha azdı, çünkü ebelik eğitimi alanlar otopsiye girmiyordu.

LOHUSALIK HUMMASINI BULDU, ONUN SAYESİNDE ANNE Ö-L-Ü-M-L-E-Rİ AZALDI
Ancak Semmelweis’in bu keşfi, meslektaşlarını memnun etmedi. Teorilerden biri, doktorun siyasi protestolara katılması diğeri de hastane müdürünün keşfini beğenmemesiydi.

Bu sebeple genç doktor Viyen temel Hastanesi’ndeki işinden oldu.

Bir yıl sonra Semmelweis, Pest’e geri döndü ve 6 sene boyunca hastanelerinin doğum bölümünün başı olarak görev yaptı.

Onun sayesinde anne ö-l-ü-m-leri nerdeyse bütünüyle azaldı. 1855 senesinde Semmelweis, Pest Üniversitesinde Kadın Doğum Profesörü olarak görevlendirildi.

Önemli keşiflerine rağmen, Ignaz Semmelweis’in meslektaşlarının birçoğu bulgularına kuşkuyla bakıyordu. Kirli ellerin lohusalık ateşine sebep olmasını doğru bulmuyorlardı.

1861’de Semmelweis en temel eseri Etiyoloji, Konsept ve Childbed Fever Profilaksisi’ni ((Lohusalık Hummasının Nedenleri, Anlaşılması ve Korunma Yolları) yayınladı, ancak kitapları ünlü kadın doğum uzmanları tarafından eleştirildi.

MİLYONLARCA KADININ HAYATINI KURTARDI, KADINLAR ONU BİLMİYOR 11

Doktor açık mektuplar yazdı hatta seminerler düzenlemesini istedi, ancak bütün girişimleri başarısız oldu.

Ne yazık ki, tıp topluluğu tarafından reddedilmesi ve devamlı eleştiriler alması Semmelweis’in zihinsel sağlığını etkiledi.

1860’lı senelerde depresyona giren Semmelweis, toplumun arasında garip tavırlar sergilemeye başladı ancak Viyen temel sokaklarında yürürken gördüğü genç çiftlerin önünü kesip, yalnızca “bebeğiniz olacağı zaman doktorunuza söyleyin, doğumdan önce muhakkak ellerini yıkasın” diyordu.

MİLYONLARCA KADININ HAYATINI KURTARDI, KADINLAR ONU BİLMİYOR 13

1865 senesinde Semmelweis’in meslektaşı olan doktor János Balassa, Ignaz’ı bir psikiyatri polikliniğine gönderme isteğinde bulundu. 30 Temmuz’da, Semmelweis Döbling’deki bir kliniğe kaldırıldı. Kaçmaya çalıştı ancak başarılı olamadı. Kendisine ilaç olarak ise müshil reçete edildi.

2 hafta içinde Ignaz Semmelweis bir enfeksiyon sebebiyle öldü. Enfeksiyonun ameliyat sırasında aldığı kesiklerden kaynaklandığı açıklandı.

Kadınların hayatını kurtaran doktoru yalnızca birkaç tıbbi dergi andı. Ignaz Semmelweis’in tanınması ve keşfi ise ö-l-ü-münden seneler sonra anlaşıldı.

MİLYONLARCA KADININ HAYATINI KURTARDI, KADINLAR ONU BİLMİYOR 15

Ignaz, bugün, antiseptik prosedürlerin kurucularından birisi olarak kabul ediliyor. 1906’da şerefine “Annelerin Kurtarıcısı” yazan bir anıt yapıldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.