Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Doktorların Gizli Tedavisi Karnıyarık Otu ile Zayıflamayan Kalmasın

24.01.2021
313
Doktorların Gizli Tedavisi Karnıyarık Otu ile Zayıflamayan Kalmasın

Belkide birçoğumuzun bilmediği Psyllium kabuğu Türkiye’de Karnıyarık Otu olarak bilinmektedir, kolon temizli bağırsaklarımızın sağlığı bakımından çok önemli bir yer tutmaktadır.

 

 

Hatta hekimlerin bile gizli tedavisi dersek abartmış olmayız. Birçok sporcu ve diyetisyenler tarafından bilinen ama halk tarafında çok fazla adı geçmeyen Karnıyarık Otu, bağırsaklarımızı öylesine rahatlatıyor ki Ayurveda tıbbına tedavi olarak geçebilmiş. Karnıyarık otunun yararlarını ve daha fazlasını bu makalemizde öğreneceksiniz.

 

DOKTORLARIN GİZLİ TEDAVİSİ
Öncelikle belirtelim, Karnıyarık otu kabuğu hint muzunun tohumlarından oluşur.

Doktorların Gizli Tedavisi Karnıyarık Otu ile Zayıflamayan Kalmasın 1

 

Karnıyarık otu’nun yararları yeni keşfedilmedi. Bundan 2000 sene önce bile bu tohumun yararları keşfedilmiş, ishal, kabızlık gibi hastalıklar için kullanılmıştır.

Bu tohumun en enteresan özelliği kendi boyutundan tam 50 kat kadar şişebilmesi.

Su ile temasında çok inanılmaz derecede şişer. Bağırsaklar karbonhidratların ve yağ asitlerinin emilimini azaltır. Su ile temas ettiğinde bulunduğu boyutun 50 katı kadar şişerler. Bu sebeple biraz yeseniz bile tokluk hissi uyandırır.

Özellikle diyet yapanlar için karnıyarık otu kabuğu çok uygundur. Lif oranı yüksek olduğundan yemeye başladığınızda doyduğunuzu daha hızlı sürede anlarsınız.

 

 

Kilo vermek için karnıyarık otu kabuğunu yemeklerden yarım saat önce alabilirsiniz. Tohumlar şişmek için yeterli zamana ihtiyaç duyar, midenizde yeterince şiştiğinde size tokluk hissi verir ve isteseniz de fazla yemek yiyemezsiniz.

Önemli Not: Karnıyarık otu tohumunu yedikten sonra mide kanallarınızın açılması için 1-2 bardak su içmelisiniz.

BAĞIRSAK SORUNLARINIZI KARNIYARIK OTU TOHUMU İLE ÇÖZÜN

Sindirim stok fotoğraflar | Depositphotos
Karnıyarık otunun tohumu, liflerden oluştuğu için, bağırsakları çalıştırma özelliğine sahiptir. Bağırsaktaki sıvıyı emmeye başlar ve hızla büyümeye başlar, korkmayın bu büyüme sizi daha çabuk kabız yapmaz çünkü karnıyarık tohumları şiştikçe kaygan bir işlev kazanır. Bu da basit bir sindirimin önünü açar ve kolonların boşalmasını hızlandırır.

Bu özelliği sayesinde karnıyarık tohumları, şişmeyi önlemektedir. Chron hastalığı, Ülseratif kolit, irritabl bağırsak sendromu ve hemoroid gibi ishal ve bağırsak hastalıklarına karşı da iyi geldiği biliniyor.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR
Karnıyarık otu tohumu kolesterolü düşürme özelliğine sahiptir. Tüketildiğinde asitlerin üretimini uyarır ve bu durum kolesterolünüzün düşmesini sağlar.

 

 

KARNIYARIK OTU TOHUMUNU DOĞRU TÜKETMEK
Yemekten yaklaşık 15-30 dakika önce günlük almalısınız. Bunun için 250 ml suyla bir yığın çay kaşığı karıştırın ve hemen karışımı iç. Çünkü tohumlar çok hızlı şişer ve bir çeşit puding haline gelir. Bu tutarlılığı içmek zordur. Sonra tekrar en az 250 ml su içmelisin.

NASIL HAZIRLANIR?

Doktorların Gizli Tedavisi Karnıyarık Otu ile Zayıflamayan Kalmasın 4


En önemli konu yararlı olduğu söylenen bir şeyin nasıl tüketileceği konusunda yeterli bilgi verilmesidir.

250 ml suyun veya sütün içerisine bir çay kaşığı karnıyarık otu tohumu atın ve karıştırın fazla bekletmeden için. Tohumlar hızla şişmeye başlayacağından içerken zorlanmamanız için bardağın içinde çok bekletmemeniz gerekmektedir. Bu bardağı içtikten sonra en az 250 ml kadar suyu ayrıca üstüne içmelisiniz ki mide kanallarınızı rahatlatın.

Yemek yemeden 15 dakika ya da yarım saat önce günlük tüketebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.