Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Böbrekleri Bitiren 10 Neden? Diyalize Kadar İlerlememesi İçin Yapmanız Gerekenler..

24.01.2021
434
Böbrekleri Bitiren 10 Neden? Diyalize Kadar İlerlememesi İçin Yapmanız Gerekenler..

Böbrek yetmezliği Türkiye’de organ nakli gerektiren problemlerin başında geliyor. Böbrek nakli için sıra bekleyenlerin bir bölümü uygun donör bulunmasıyla rahat nefes alabiliyor ama çok önemli bir kısmı hayatını diyaliz makinelerine bağlı geçirmek mecburiyetinde kalıyor. Uzmanların uyarısı ise “böbreklerinizi sağlıklıyken koruma altına alın, diyalize mahkum olmayın” biçiminde. Türk Nefroloji Derneği verilerine göre, Türkiye’de böbrek hastalığı tanısıyla izlenen 74. 475 bin hasta var. Böbrek nakli bekleme listesinde ise 22 000 hasta bulunuyor.

 

 

Böbrekleri Bitiren 10 Neden? Diyalize Kadar İlerlememesi İçin Yapmanız Gerekenler.. 1

Antalya’da yapılan 34. Ulusal Nefroloji, Hipertansiyon, Diyaliz ve Transplantasyon Kongresinde, Ntv.Com.Tr’ye özel açıklama yapan Türk Nefroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Siren Sezer’e göre, mevcut nakil sayısı ile bu rakamı eritmek mümkün değil. Böbrek naklinin bu denli yetersiz olmasının ve ihtiyacı karşılayamamasının sebebi ise kadavradan organ bağışının azlığı.

Böbrek yetmezliği geliştikten sonra sıkıntılı bir tedavi süreci başlıyor. İlaçlar, diyalizler, ameliyatlar derken ancak uygun donörle karşılaşabilenlerin yüzü gülüyor. Bu sebeple böbreklerin kıymetini sağlıklıyken bilmek, böbreklere zarar veren davranışlardan kaçınmak büyük önem taşıyor.

 

 

Dr. Sezer’in vermiş olduğu bilgiye göre, böbreklere zarar veren ve yetmezliğe götüren 10 önemli neden ise şöyle:

1- Diyabet hastalığı

2-Hipertansiyon

3-Ateroskleroz (damar sertliği )

 

 

4-Obezite ve sağlıksız beslenme

5-Çok tuz tüketmek

6-Miktarı az ve düzensiz su içme alışkanlığı

7-Bilinçsiz bitkisel ürünler tüketmek

8-Yoğun ağrı kesici kullanmak

 

 

9-Boşaltım sorunları, gençlerde idrar tutma alışkanlığı, yaşlılarda prostat büyümesi ve mesane sorunları.

10- Sigara içmek

BÖBREK HASTALIĞI BU BELİRTİLERLE SİNYAL VERİYOR

Böbrek yetmezliği nedir? Böbrek yetmezliği belirtileri neler? - Magazin
Böbrek yetmezliği genelde sinsi ve yavaş geliştiği için tanıda gecikme oluyor. En belirgin belirtiler ise gece birden çok idrara çıkma, yeni başlayan ya da şiddeti artan kan basıncı yüksekliği, bacaklarda ve göz kapaklarında şişme, cilt döküntüsü, idrar yaparken zorlanma, idrarda renk, koku değişiklikleri, köpük varlığı. Böbrek fonksiyonu bozuldukça buna halsizlik, sabahları bulantı ve kusma, kişilik değişiklikleri ve kaşıntı gibi belirtiler de ekleniyor.

ÜLKEMİZDE BÖBREK HASTALIĞI FARKINDALIĞI ÇOK DÜŞÜK

Böbrek hastalıklarında da kadın erkek farkı var!


Böbrek hastalıklarının erkeklerde daha fazla görüldüğünü, Türkiye’de erişkin nüfusta böbrek hastası olma oranının ise %15 olduğunu söyleyen Prof. Sezer, “Bu, her 6-7 erişkinden birine denk gelmektedir. 100 erişkinin 33’ünde hipertansiyon, yine 33’ünde obezite, 14’ünde şeker, 15’inde böbrek yetmezliği mevcuttur. Böbrek hastası olduğunun farkında olma oranı ise %5’lerde kalmaktadır” diyerek toplumdaki böbrek hastalığı farkındalığının yeterli olmadığına vurgu yaptı.

BÖBREK SAĞLIĞI NASIL KORUNUR?

Böbrek Sağlığı Nasıl Korunur? - Rafinera


1-Hareket arttırılmalı, kiloya dikkat edilmeli.

2-Kan şekeri kontrol altında tutulmalı.

3-Kan basıncı ölçtürülmeli, yüksekse uygun tedavi için hekime başvurulmalı.

4-Sağlıklı beslenme tercih edilmeli. (Sebze, meyveden zengin, az tuzlu, şekerden uzak, dengeli bir diyet. En ideali Akdeniz tipi beslenme)

5- Düzenli ve yeterli sıvı alınmalı, en iyi sıvının su olduğu unutulmamalı.

6-Sigara içilmemeli.

7- Rastgele ilaç kullanımından ya da bitkisel ürünlerden uzak durulmalı.

BÖBREK FONKSİYON TESTİNİ KİMLER YAPTIRMALI?
Böbrek sağlığını korumak için dikkat edilecek noktaları bu biçimde sıralayan Türk Nefroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Siren Sezer, 50 yaşın üzerindekilerin, hipertansiyon, şeker, kalp hastalarının, aşırı kiloluların, ailesinde böbrek hastalığı bulunanların, böbrek taşı, sık idrar yolu iltihabı, prostat büyüklüğü gibi ürolojik sorunları olanlar ile böbreğe zarar verebilecek ilaç kullananların böbrek fonksiyon testi yaptırmasının uygun olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.