Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kalbinizin Düzgün Çalışmadığına Dair 8 İşaret

23.01.2021
624
Kalbinizin Düzgün Çalışmadığına Dair 8 İşaret

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, her sene yaklaşık 610 bin kişi kalp hastalıkları ile alakalı sorunlar yaşamaktadır. Hem erkek hem de bayanlar yaşam tarzları ile bağlantılı olan çeşitli sebeplerden dolayı kalp hastalığından etkilenirler. Ancak, bizi kalp rahatsızlığı hakkında bilgilendiren pek çok işaret ve uyarı vardır.

 

 

Dikkat etmeniz gerekli olan 8 yaygın kalp hastalığı uyarısını sizler için topladık

1. KOLA YAYILAN AĞRI

Kalbinizin Düzgün Çalışmadığına Dair 8 İşaret 1
Birçok erkek sol kolda ağrı hissederken, bayanlar her iki kolda da aynı ağrıyı hissederler. Bunun sebebi, kalpten gelen ağrı, vücudunuzun pek çok sinirine bağlı olduğundan omuriliğinize gider bu durum söz konusu olmadığında kolunuzun gerçek acı içinde olduğunu düşünür.

 

 

2. HAL BIRAKMAYACAK ŞEKİLDE ÖKSÜRÜK

Kalbinizin Düzgün Çalışmadığına Dair 8 İşaret 3
Öksürük çeşitli konulardan türetilebilir ve ayrıca kardiyovasküler hastalık belirtisi olabilir. Kanda bulunan pembemsi bir sıvı üreten persistan öksürük, kalp yetmezliği ile bağlantılıdır. Ancak öksürük, dispne ve ani nefes kaybı olan çok daha ciddi bir semptomun alt semptomudur.

3. ŞİŞMİŞ BACAKLAR, AYAK BİLEKLERİ VE AYAKLAR

Kalbinizin Düzgün Çalışmadığına Dair 8 İşaret 5


Kalbiniz iyi bir biçimde pompalanmadığında, kan damarlarınızdaki sıvı çevre dokulara sızar ve bacaklarınız ve ayaklarınız şişme yapar. Buna periferik ödem ve kalp hastalığı olmayan pek çok insanda meyden temel gelebilir. Fakat yine de, kalp hastalıkları hastaları arasında oldukça yaygın bir semptomdur ve buna çok dikkat etmelisiniz.

 

 

4. İŞTAHSIZLIK VE MİDE BULANTISI HİSSİ

Kalbinizin Düzgün Çalışmadığına Dair 8 İşaret 7


Kalp hastalığından muzdarip pek çok hasta, yemekte iştahsızlık veya mide bulantısı hissi gösterir . Bunun sebebi, karaciğer çevresinde sindirim sıvısı ve uygun sindirime müdahale eden bağırsaklardır. Bu semptomlar genelde karın ağrısı ile takip edilir eğer bunların hepsini aynı anda yaşamaktaysanız hemen doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

5. AŞIRI VE SIRADIŞI ŞEKİLDE KAYGI DÜZEYLERİ

Kalbinizin Düzgün Çalışmadığına Dair 8 İşaret 9
Bazı araştırmalar, yaşamlarının çok erken zamanlarında aşırı endişeden muzdarip insanların kalp hastalığına yatkın olduklarını göstermiştir. Anksiyete, stresli bir hayat tarzı veya panik ve fobik kaygı gibi çeşitli bozukluklardan kaynaklen temelbilir. Anksiyetenin kalbinizdeki bazı etkileri artmış kan basıncı ve azalmış kalp atış hızını içerir .

6. BİLİNÇ KAYBI VEYA BAYILMA

Kalbinizin Düzgün Çalışmadığına Dair 8 İşaret 11

Kalp hastaları arasında baş dönmesi ve bilinç kaybı hissetmek oldukça yaygındır. Kalp kanı iyi pompalamıyorsa, kan akışının tıkanmış bir arterden veya bir valfın daralmasından dolayı tıkanmasıdır. Nefes darlığı hissederseniz ve kısa bir zaman baygınlık ederseniz, hemen bir doktora başvurun ve kalbinizi kontrol ettirin.

7. CİLDİNİZİN RENK DEĞİŞİKLİĞİ

Kalbinizin Düzgün Çalışmadığına Dair 8 İşaret 13
Bu en sık görülen semptomlardan biri değildir, fakat göründüğünde, kan akışının azalması, azalmış alyuvar hücrelerinden kaynaklanır ve kalbinizin gerekli olduğu gibi kan pompalamadığının bir işareti olabilir. Şok bu semptomun en temel sebebidir ve solgunluk tüm vücudunuzda ya da belli bir vücut kısmında, söz gelimi uzuvda görülebilir. Ancak, eğer kötü hissederseniz panik yapmayın. Şok geçirip geçirmediğinizi kontrol edin ya da anemi gibi diğer bir sorun var mı gözden geçirin.

8. DERİ DÖKÜNTÜSÜ VEYA SIRADIŞI ETKENLER

Kalbinizin Düzgün Çalışmadığına Dair 8 İşaret 15
Allerji ve Klinik İmmünoloji Dergisi ve Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi tarafından gerçekleştirmiş olan 2 ayrı araştırma projesi egzama ve zona kalp hastalığının, yüksek risk faktörleri olduğunu gösterdi. Egzamaları olanların % 48’inin yüksek tansiyon ve % 29’unun yüksek kolesterol olma olasılığı vardı. Ayrıca, zona olanların bu rahatsızlığı olmayanlara göre kalp krizi geçirme olasılığı % 59 daha yüksekti.

BONUS:
Unutmayın önlem alma herhangi önümüzdeki sorunu çözmenin en temelhtarıdır. Egzersizin çok büyük bir rol oynadığı ve sigara içmekten olabildiğince uzak kalmanın daha sağlıklı bir hayat sürdürmeye yardımcı olması daha sağlıklı bir kalple sonuçlen temelcaktır.

Bu semptomlar her kalp hastalığında muhakkak görünmez, ama bu rahatsızlığın en yaygın uyarı işaretlerinden bazılarıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.