Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Tırnak batması tedavisi aslında bu kadar basitmiş

Tırnak batması tedavisi aslında bu kadar basitmiş

Tırnak batması, tırnağın yana veya cildin içerisine doğru uzamasıdır. Ayak tırnaklarında sıkça rastlanılan bu problem nadir de olsa el tırnaklarında da ortaya çıkabilmektedir.El ve ayaklarda oluşan tırnak batmaları sosyal yaşantımızı etkileyen ve bir hayli can sıkan bir sağlık problemidir.

 

Tırnak batması tedavisi aslında bu kadar basitmiş 1

 

Genellikle yanlış tırnak kesiminden kaynaklı oluşan bu problemi ortadan kaldırmak için çeşitli yöntemler vardır.Tırnak batması için doğal tedavi yöntemlerini sizler için hazırladık. Bu doğal tedavi yöntemlerini uygulayarak olumlu sonuç alacak ve sağlık probleminizi ortadan kaldıracaksınız.

TIRNAK BATMASINA İYİ GELEN YÖNTEMLER
SICAK SU BANYOSU

Tırnak batması tedavisi aslında bu kadar basitmiş 3

Dayanabileceğiniz sıcaklıktaki suyu bir leğenin içine koyun ve sorunlu tırnağınızı içerisinde 15 dakika kadar bekletin. Günde 3 – 4 kez bu uygulamayla tırnak batmasından kaynaklı şişme ve ağrı ortadan kalkacaktır.

TIRNAK ALTINA PAMUK YERLEŞTİRME

Tırnak batması tedavisi aslında bu kadar basitmiş 5


Tırnağınıza yukarıdaki sıcak su banyosunu uyguladıktan sonra cımbız yardımıyla hafifçe batık tırnağı kaldırıp tırnak ile etin arasına pamuk yerleştirin. Bu yöntem ile tırnak etin içine doğru değil dışa doğru uzamaya devam edecek ve tırnak batması sorunu ortadan kalkacaktır.

ELMA SİRKESİ

Tırnak batması tedavisi aslında bu kadar basitmiş 7

Dezenfektan özelliği olan sirke ile tırnak batması sonucu oluşan iltihabı ortadan kaldırabilirsiniz. Bir leğenin içerisinde eşit oranlarda sıcak suyla sirkeyi ekleyin ve tırnak batması olan tırnağı içerisinde 15 dakika bekletin. Günde 2 – 3 kez uygulayın ve çıkardıktan sonra kurulayın.

Tarif 1:Batık tırnağın içerisinde bekletilmesi için sıcak suya nane ekliyoruz. Tırnağımızı içerisinde 15 dk kadar beklettikten sonra çıkarıp kuruluyoruz. Daha sonra eşit miktarda hint yağı, limon yağı ve limon suyunu karıştırıp tırnaklarımıza masaj yapıyoruz.

Tarif 2:50 gram kafuru 500 gram suyun içinde 5 dakika kaynatın. Bu karışımı 1 leğen ılık suyun içerisine boca edin. Ayaklarınızı leğenin içinde 15 dakika bekletin. İyice kuruladıktan sonra tırnaklarınızı küt şekilde kesin ve ayaklarınıza kolonya sürün. Ardından 1 çorba kaşığı vazelin, 2 adet antibiyotik ve 1 çorba kaşığı limon suyunu karıştırın. Bu karışımı tülbentlerin üzerine dökün ve bu tülbentlerle ayaklarınızı sarın. Bu şekilde mümkün olduğunca uzun süre kalın. Formülden probleminiz ortadan kalkana kadar yararlanın.

1 kova sıcak suyun içerisine yarım kâse nane ve 20 gram kâfur atıp kaynatın. İyice kaynadıktan sonra ılıklaşana kadar bekleyin. Bu suda ayaklarınızı 30 dakika bekletin. Ardından 1 çorba kaşığı vazelin ile 5 adet dövülmüş aspirini karıştırıp masaj yaparak ayaklarınıza sürün. Bir uzmana görünmeyi de ihmal etmeyin.

TIRNAK BATMASININ GEÇMESİ İÇİN UZMAN TAVSİYELERİ
Tırnaklarınızı çok kısa kesmeyin.
Tırnaklarınız köşelerini dik köşeler biçiminde bırakmamaya özen gösterin.
Yarım ay biçiminde kesin.
Dar ve sivri burun ve topuklu ayakkabılardan uzak durun.
Evde yalın ayak gezin.Bir süre terlik, sandalet türü parmağınızı açıkta bırakan ayakkabılar kullanın.
Ayaklarınızı mümkün mertebe kuru tutun.
Yalnızca pamuklu çorap kullanın ve günlük değiştirin.
İçe doğru büyüyen, birkaç hafta süren, iltihaplı tırnak batmanız var ise muhakkak ortopedi doktoruna görünmelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.