Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Koklandığında Zekayı Geliştiren Bitki

Koklandığında Zekayı Geliştiren Bitki

Çağımız bilgi çağı malum. O kadar çok bilgiyi hafızamızda tutmamız gerekmektedir ki. Bunca bilgiyi belleğimizde tutmamız gerçekten çok zor. Fakat bunu hayata geçirmek esasında düşündüğümüzden çok daha kolay olabilir.

Koklandığında Zekayı Geliştiren Bitki 1

Bilimin de destekleyici bir tedavi yöntemi olarak kabul ettiği aromaterapi (bitki yağları ve özleriyle yapılan tedavi türü) buna en basit örneklerden birisidir. Bu yöntemin işe yaramasının nedeni ise koklama sistemini yoğun bir şekilde harekete geçirmesi ve bu sistemin beyinle direk olarak bağlantılı olmasıdır. İkisi birbirine bağlı olduğu için pek çok bilim insanı aroma terapiyle yakından ilgilenmiştir.

 

 

KOKLAMA VE HAFIZA
Hafızaya bağlı algılarla, özellikle kokuyla, ilgili pek çok araştırma mevcuttur. Birçok kişi istemli veya istemsiz etrafında kokladığı şeylerle ilgili anılar oluşturmaktadır.

Ancak zamanla uzmanlar, psikoloji biliminin ötesine geçerek kokuya beyinde kimyasal bir etki yaratan kuvvetli bir uyarıcı gözüyle bakmaya başlamışlar ve koku ve beyine etkisi üstünde pek çok araştırma yapmışlardır.

İşte bu araştırmaların birçoğunda ön plana çıkan ve hepimizin yakından tanıdığı bir bitki var; “Biberiye.” Biberiyenin hafızayı %75 gibi oldukça yüksek sayılabilecek bir oranda güçlendirdiği çeşitli araştırmalarla ortaya çıktı.

HAFIZAYI GÜÇLENDİREN BİTKİ: BİBERİYE
Yunan mitolojisi, güzellik ve aşk tanrıçası, Afrodit’i sudan biberiye ile kaplanmış bir biçimde çıktığını tasvir etmiştir. Ortaçağ’da biberiye pek çok düğün ve cenaze de kullanılmıştır alkollere canlılık vermesi için katılmıştır. 14.Yüzyılın sonlarına doğru İngiltere’de biberiye Shakespeare’in Hamlet metnin de şaşırtıcı bir biçimde “hatırlama bitkisi” olarak anlatılmıştır.

 

 

BİBERİYE ÜZERİNE YAPILAN ARAŞTIRMALAR

Koklandığında Zekayı Geliştiren Bitki 3
Biyolojik açıdan işe yarayan biberiye ile beraber kullanılabilecek iyileştirici bileşimler mevcuttur. İçinde bulunan antioksidanlar radyasyondan ve kanserojen zararlılardan bedeni korumaktadır. Aynı zaman da içinde bulunan kafeik asidin, kafur, rosmanol ve betulin asidin canlı hücrelerle etkileşime geçerek uyarıcı etki yaratmaktadır.

Ancak biberiye üzerine yapılan gerçek manada bilimsel araştırmalardan en göze çarpanlarından biri ise 1987 yılına dayanıyor. Planta Medica journal’dan dört araştırmacı, fareler üstünde bu bitkiyi test ettiler.

Sadece biberiye kokusuna maruz bırakılan farelerin kan akışında bariz bir artış gözlemlediler. Bu biberiye bitkisinin biyolojik etikilerinin olduğunu gösteren ilk işaretti fakat son değildi.

Diğer önemli araştırma ise 1998 senesinde gerçekleşti ve International Journal of Neuroscience’da yayınlandı. Bu araştırmada Miami Üniversitesi Tıp Fakültesinden birkaç araştırmacı bitkiyi insanlar üstünde test etti.

 

 

40 yetişkin tercih edildi ve bir kısmına lavanta bir kısmına da biberiye koklatıldı. Ardından deneklerden, terapinin öncesinde ve sonrasında matematik sorunları çözmelerini istediler. Sonuçlar ise şaşırtıcıydı.

 

BunaKoklandığında Zekayı Geliştiren Bitki 5

göre lavantayı koklayan katılımcıların hepsi kendilerini daha rahatlamış hissettiklerini belirtti ve deney öncesine göre soruları biraz daha kolay çözdüler. Ancak biberiye kullananlarda ise durum farklıydı.

Biberiyeye maruz kalanlar kendilerini daha uyanık ve zinde hissetiler ve lavanta grubuna oranla soruları iki kat daha hızlı çözdüler.

2003 senesinde ise çok daha ayrıntılı bir çalışma yapıldı. 144 kişilik bir grubu üçe bölen araştırmacılar, bir gruba hiçbir şey koklatmadı, diğer gruba lavanta, diğer grup ise biberiye koklattı. Biberiye kokusuna maruz kalan grup hafıza performasında %75 oranında bir hayli yüksek ve beklenmeyen bir artış yaşadı.

Biberiye koklamayan grup ise testlerde nerdeyse aynı performansı sergiledi. Bu deney biberiyenin insan beyninde bilişsel yeti açısından ne kadar değerli ve etkili bir bitki olduğu ortaya çıkardı.

Uzmanlar özellikle 75 yaş üstü insanların düzenli şekilde saf biberiye yağını koklamalarının zihinsel sağlık açısından bir hayli yararlı olacağını dile getiriyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.