Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Hem ucuz hem de her derde deva, çok yönlü faydaları var

Hem ucuz hem de her derde deva, çok yönlü faydaları var

Zeytinyağlı yemekleri, dolması, salatası, çorbası dahi yapılmaktadır. Dünya mutfağında da hak ettiği yeri bulmuştur.

 

 

KEREVİZİN FAYDALARI
Yaprak ve sapları önemli vitamin ve mineraller içermektedir. İç salgı bezlerini uyaran kereviz karaciğeri temizler, şişliğini ortadan kaldırır.

Kanı temizleme özelliği vardır. Böbrekleri çalıştırır, böbrek taşı ve kumlarını döker.

Sivilce ve çıbana iyi gelmektedir.

 

Hem ucuz hem de her derde deva, çok yönlü faydaları var 1Hem ucuz hem de her derde deva, çok yönlü faydaları var 3

 

Artrit ve romatizmaya karşı yararlı olan kereviz kolesterolü de düşürmektedir.

Düzenli tüketilen kereviz karaciğer, böbrek, safra kesesi ve pankreasta meydana gelebilecek hastalıklara karşı koruma sağlar.

Damar genişletici etkisi ile kanın damarlarda rahat akmasını sağlar. Kan basıncını düşürebilir.

 

 

Katarakt gibi göz rahatsızlıklarına karşı koruyucudur.

İdrar yolu enfeksiyonlarını önler. Özellikle tohumları mesane sorunlarına karşı fayda sağlamaktadır.

Sinir sistemi için yararlı besinlerdendir. Antioksidan ve fitobesinler sayesinde serbest radikallerle mücadele eder.

Bünyesindeki luteloin gibi bazı maddelerin meme kanserine karşı koruyucu olduğu araştırmalarla ortaya konulmuştur.

Düzenli tüketiminin erkekler için yararlı olduğu bilinmektedir. Özellikle saplarının erkeklerce tüketimi öneri edilmektedir.

 

 

Birçok insan, kerevizin gevrek yeşil saplarının sadece su ile dolu olduğunu, gerçek besinsel değerlerinin olmadığını düşünüyor. Ancak böyle bir varsayım yanlış; kereviz, vücudumuzun daha sağlıklı kalması için gerekli olan besleyici maddeler ile, vitaminlerle, antioksidanlarla doludur.

Daha fazla kereviz yemek yanı sıra pek çok pozitif değişimi getirir. Örneğin yapılan araştırmalarda hergün kereviz yemek, göz sağlığının korunmasına ve güçlenmesine ve hatta gözlerin daha beyaz ve parlak görünmelerine yardım ediyor. Doğal olarak görünüş tazeleniyor ve gençleşiyor. Artı olarak, görüş ne kadar iyi olursa, gözlerinizi daha az yorar ve daha az kısarsınız.

ANTİ-İNFLAMATUAR ETKİLER

Hem ucuz hem de her derde deva, çok yönlü faydaları var 5


Kerevizin yapısında, anti-inflamatuar faydaları olduğuna inanılan polisakkaritler bulunmaktadır. Serbest radikal hasarına karşı savaşan antioksidanlar da içerir; bu radikaller, iltihaplanma ve kanser, eklem iltihabı gibi hastalıkların temel sebeplerindendir. Dahası sindirim yollarında iltihaplanma olan ülseratif kolit, chron hastaları, kerevizden ciddi şekilde faydalanabilirler; çünkü içerdiği antioksidanlar, bu hastalıkları etkili bir şekilde tedavi edebiliyor.

HASARI HÜCRESEL SEVİYEDE ONARIR
Kerevizin yapısında ondan fazla antioksidan türü bulunmaktadır – flavanoid, K vitamini, lunularin gibi. Bu antioksidan maddeler, oksidatif stresin doğal yollarla aşılmasına ve vücudumuzun serbest radikallerden arınmasına yardımcı olur; böylece hücrelerimiz, kan damarlarımız ve organlarımız için korunma sağlanmış olur.

VÜCUT SICAKLIĞINI DÜZENLER
Kerevizin yüksek su ve elektrolit içeriği, vücudumuzu sıcak günlerde hem nemlendirip hem de serinleterek vücut sıcaklığının düzenlenmesine yardımcı olur.

ÜLSERİN ÖNLENMESİNİ SAĞLAR
Kereviz, midedeki veya ince bağırsaktaki küçük, ağrılı yaraların yani ülserin oluşumunu engeller; çünkü yapısında sindirim sisteminin zarını koruyan belirli bir etanol türü bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, kereviz, mide zarındaki ülser ve yırtılmalara karşı korunmada kritik olan mide mukozasının miktarını ciddi şekilde artırıyor.

Hem ucuz hem de her derde deva, çok yönlü faydaları var 7

İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARININ ENGELLENMESİNE YARDIMCI OLUR
Kereviz, bu açıdan yaban mersinine benzer – ürik asit seviyesini artırırken idrar üretimini de uyarır. Bu özelliği, üreme ve sindirim sistemlerindeki bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede kusursuz bir yardımcı olmasını sağlamaktadır.

KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR
Kerevizin her sapında sadece 10 kalori bulunmaktadır; hemde da bütünüyle doğal, vitamin ve besleyici madde deposudur. Metabolizmanın düzenlenmesine ve kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur; böylece geç saatlerde sağlıksız seçeneklerle atıştırma ihtiyacınızı azaltır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.