Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Vücudunuzun Size 10 Ciddi Uyarısı ! Uyarılara Dikkat

19.01.2021
3.858
Vücudunuzun Size 10 Ciddi Uyarısı ! Uyarılara Dikkat

Vücudunuzun Size 10 Ciddi Uyarısı
Vücudunuzun sizinle konuşma şekilleri vardır ve onu dinlemeniz, ne anlatmaya çalıştığına kulak vermeniz bir hayli önemlidir. Vücudunuzda size tuhaf gelecek renk değişimleri, kasılan uzuvlarınız hepsi size bir şeyler anlatmaya çalışıyor.Sizler için bilmeniz geren uyarı işaretlerini derledik. Bu işaretlere kulak vererek çok sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz.

 

 

Pembe Ayaklar

Vücudunuzun Size 10 Ciddi Uyarısı ! Uyarılara Dikkat 1

Ayak losyonu üreticileri sizlere bebeklerinki kadar yumuşak ayaklar vaat ederler. Ancak eğer ayaklarınız pembeleşir ve kırışıklı bir görünüm kazanırsa, kan şekeri seviyenizi ölçtürmelisiniz. Diyabet gibi bir metabolik probleme işaret ediyor olabilir.
Görmeniz gerekli olan doktor: Endokrinolog

 

 

Sarılma Hissi

Vücudunuzun Size 10 Ciddi Uyarısı ! Uyarılara Dikkat 3

Sarılmak daima iyi hissettirmez. Eğer vücudunuz dışarıdan sıkıştırılıyor gibi hissediyorsanız, multiple sklerosis için kendinizi kontrol ettirmelisiniz. Bu his bacaklarınızda, belinizde ya da üst vücudunuzda ortaya çıkabilir ve ciddi denge sorunları yaşayabilirsiniz. Ağır ayakkabılar ve eldivenler giyiyor gibi hissedebilirsiniz. Rahatsız ediciden ciddi ağrılıya kadar çeşitleri mevcuttur ve her birine dikkat etmelisiniz.
Görmeniz gerekli olan doktor: Nörolog

Seyrek Kaşlar

Vücudunuzun Size 10 Ciddi Uyarısı ! Uyarılara Dikkat 5

Eğer kaşlarınızın seyreldiğini fark ettiyseniz, doktorunuz ile görüşüp tiroid fonksiyonlarınızı kontrol ettirmelisiniz. Hipotiroid denilen, tiroid hormonunun az salgılanması sonucu ortaya çıkan belirtileri gösteriyor olabilirsiniz.
Görmeniz gerekli olan doktor: Endokrinolog

Şişmiş Ayak Parmakları

Vücudunuzun Size 10 Ciddi Uyarısı ! Uyarılara Dikkat 7

Kaşınma, rahatsızlık hissetmiyorsanız ve bunun beraberinde pürüzsüz bir cildiniz olsa bile, eğer ayak parmaklarınız sosis gibi görünmeye başladıysa doktora görünmelisiniz. Psoriatik artrit hastalığının bir belirtisi olabilir.
Görmeniz gerekli olan doktor: Cilt Hastalıkları Uzmanı, Romatolog

İştah Kaybı

Vücudunuzun Size 10 Ciddi Uyarısı ! Uyarılara Dikkat 9

İştahınızın azalması en başlarda bir velinimet gibi gözükebilir. Ancak bir yandan kilogram kaybetmeye başladıysanız bu bir metabolik hastalığın göstergesi olabilir. Eğer asit reflü hastasıysanız, yani yediğiniz çoğu şey midenizi rahatsız ediyorsa bu gastroözofageal reflü hastalığının bir belirtisi olabilir.
Görmeniz gerekli olan doktor: Gastroentolog

 

 

Kaşıntılı Cilt

Vücudunuzun Size 10 Ciddi Uyarısı ! Uyarılara Dikkat 11

Eğer sebepsiz yere kaşınıyorsanız, bu diyabet hastalığının göstergesi olabilir. Ancak bir doktroa görünmeden önce, kaşınan yeri bir kalemle işaretleyin ve herhangi bir böcek ısırığı tarafından kaynaklanmadığına emin olun. Yeni bir losyona, kumaşa ya da bir böcek ısırığından kaynaklı alerjik bir reaksiyonda olabilir. Bu sebeplerin hiçbiri kaşıntıyı açıklamıyorsa, randevu alıp doktorunuzla görüşmelisiniz.
Görmeniz gerekli olan doktor: Endokrionolog

İçeride Olmaya Dayanamama

Vücudunuzun Size 10 Ciddi Uyarısı ! Uyarılara Dikkat 13

Eğer sizde evde, işte ya da toplu taşımada devamlı pencere açtıran, dışarıda kapalı alanlara kıyasla çok daha rahat nefes alan insanlardansanız, kalbinizi test ettirmelisiniz. Ayrıca tiroid bezinizi de ihmal etmemelisiniz. Çünkü hipotiroidizm de bu rahatsızlığa sebep olabilir.
Görmeniz gerekli olan doktor: Kardiyolog, Endokrinolog

Yazın Üşüme

Vücudunuzun Size 10 Ciddi Uyarısı ! Uyarılara Dikkat 15

Yazın bile üşüyorsanız, tiroid fonksiyonlarınızı kontrol ettirmelisiniz. Vücudunuzda iyot eksikliği olabilir ve bu da hipotiroidizme sebep olabilir.
Görmeniz gerekli olan doktor: Endokrinolog

Kleptomani: Hırsızlık

Vücudunuzun Size 10 Ciddi Uyarısı ! Uyarılara Dikkat 17

Hukuku hiçe sayma ve aniden gelen çevrenizdeki eşyalardan herhangi birini çalma isteği kleptomani olarak bilinir. Kolayca parasını ödeyebileceğiniz bir şey olsa bile bu dürtüyü engelleyemiyorsanız, bu demans(bunama) belirtisi olabilir. Özellikle yaşlı akrabalarımıza ve yakınlarımıza karşı daha dikkatli olmalıyız.
Görmeniz gerekli olan doktor: Terapist, nörolog, psikiyatrist

Tırnaklarınızda Değişiklik,

Vücudunuzun Size 10 Ciddi Uyarısı ! Uyarılara Dikkat 19

Tırnaklarınızda kalınlaşma ve genişleme gibi şekil değişiklikleri fark ettiyseniz, bu kalp sorunlarıne işaret edebilir. Parmak çomaklaşması kendi başına bir hastalık değildir, altta yatan daha tehlikeli bir durumun habercisidir. Tam bir vücut kontrolünden geçmenizi öneri ederiz.
Görmeniz gerekli olan doktor: Terapist, kardiyolog

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.