Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Şekerli Su İçmek Nelere İyi Gelir ve Vücudumuzda Nasıl Etkileri Olur

Şekerli Su İçmek Nelere İyi Gelir ve Vücudumuzda Nasıl Etkileri Olur

Karbonhidratların dayanıklılığımızı ve atletik performansımızı arttırdığı ispatlanmıştır. Bu yüzden spor salonlarında ya da spor mağazalarında tüketilmeye hazır pek çok çeşit enerji içeceği ve yiyeceği vardır. Peki bu enerji içeceklerinin yerine sadece şekerli su içersek ne olur? Okuyacağınız bu yazı sadece şekerli suyun vücudumuzda yarattığı şaşırtıcı etkileri gözler önüne seriyor. Amerikanın sağlık ve hizmet bakanlığının söylediğine göre, günlük şeker ihtiyacımızın %33 ünü alkolsüz içeceklerden ve %10 unu içtiğimiz meyve sularından alıyoruz. Ne yazık ki bunlar daima vücudumuz için en iyi tercih olmayabilir.

 

 

ŞEKERLİ SU VÜCUDUMUZA HIZLI ENERJİ VERİR

Şekerli Su İçmek Nelere İyi Gelir ve Vücudumuzda Nasıl Etkileri Olur 1
Birçok insan çok şeker tüketmenin zararlı olduğuna inanır. Bu doğrudur. Ancak diyetisyenlerin söylediğine göre aşağı yukarı %10 kalori günlük şeker alımından sağlamaktayız ve bu vücudumuz tarafından hızlı enerjiye ihtiyaç olduğunda kullanılmaktadır. Şekeli su içtiğimizde vücudumuz şeker moleküllerini absorbe ederek kan dolaşımına katar ve hücrelerimiz tarafından enerjiye dönüştürür. Marketlerden almış olduğumuz, evlerimizde ve kafelerde bulunan şeker vücudumuz tarafından en kolay sindirilen ve en çabuk enerjiye dönüştürülen şeker türüdür. Araştırmalar gösteriyor ki sadece şekerli su içmek marketlerde satılan şekerli içecekleri tüketmekten çok daha iyidir.

ŞEKERLİ SU NASIL HAZIRLANIR?

Şekerli Su İçmek Nelere İyi Gelir ve Vücudumuzda Nasıl Etkileri Olur 3

Şekerli su evimizdeki şekeri bir bardak suyla karıştırarak kolayca yapılabilir. Fakat evimizde kullanmış olduğumuz şeker satılan şekerli içeceklerdeki şekerden farklıdır. Evlerimizde kullanmış olduğumuz şeker sakkaroz içerirken diğer içeceklerdeki şeker glikoz, früktoz, mısır şurubu gibi şeyler ve daha fazlasını içerir. Sakkaroz iki şeker molekülünden oluşur; bunlar glikoz ve früktozdur. İngilterede yapılan yeni çalışmalar vücudumuzun sakkaroz u diğer şeker türlerinden daha etkili ve yararlı şekilde kullandığını söylemektedir.

NEDEN ŞEKERLİ SU DİĞER ŞEKERLİ İÇECEKLERDEN DAHA İYİDİR?
Meyve sularının, enerji içeceklerinin ya da vitaminli içeceklerin şekerli suyla aynı içerikleri içerdiğini düşünürüz ancak bu doğru değildir. Şekerli su ve diğer şekerli içecekler arasında pek çok fark bulunmaktadır. Marketten almış olduğumuz tatlandırılmış içeceklerde ayrıca kafein, tatlandırıcılar ve renklendiriciler de bulunmaktadır. Ayrıca marketlerde satılan tatlandırılmış içecekler, özellikle de enerji içecekleri evde yapabileceğimiz şekerli sudan çok daha pahalıdır. Glikozla karıştırılmış enerji meyve içecekleri esasında midemize zarar verebilir ve ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Oysaki yalnızca şekerli su bedenimiz tarafından kolayca sindirilir.

NEDEN ATLETLER ŞEKERLİ SUYU TERCİH EDER?

Şekerli Su İçmek Nelere İyi Gelir ve Vücudumuzda Nasıl Etkileri Olur 5


Şekerli su tüketmek herkes için yararlıdır. Özellikle de düzenli spor yapanlar ve uzman olarak sporla ilgilenenler için. Bütün karbonhidratlardan enerji depolanır fakat önemli olan nereden enerji depoladığımızdır spor egzersizleri sırasında. Birçok sporcu içeceği glukozun farklı şekillerini içerir ve bu esasında bağırsaklarda rahatsızlık yaratabilir. Bilim insanları enerji içeceklerini içen sporculardansa sadece şekerli su içen sporcuların daha kolay daha başarılı amaçlarına ulaştığını ispatlamıştır. Yani eğer maraton koşmaya hazırlanıyorsanız veya sadece kendinizi çok daha iyi hissetmek istiyorsanız marketlerde satılan içecekleri almak yerine kendiniz yapabileceğiniz basit şekerli suyu içebilirsiniz.

 

 

ŞEKERLİ SU İÇMENİN EN İYİ ZAMANI NEDİR?

Şekerli Su İçmek Nelere İyi Gelir ve Vücudumuzda Nasıl Etkileri Olur 7


Sağlığımız için veya gerektiği için karbonhidrat alımının dışında pek çok nedeni olabilir. Spor öncesi, spor sırasında ve spordan sonra alabiliriz. Yoğun sporlar sırasında şekerli su tüketebiliriz; söz gelimi dağ tırmanışı, dağ yürüyüşü veya bisiklet sürerken gibi. Öğünleriniz arasında uzun zaman bıraktıysanız şekerli su içebilirsiniz ve ne zaman enerjiye ihtiyacınız olursa midenizi şiş hissetmeden hızlı bir biçimde enerjiye sahip olabilirsiniz.

TAVSİYE EDİLEN ŞEKERLİ SU ALIMI

Şekerli Su İçmek Nelere İyi Gelir ve Vücudumuzda Nasıl Etkileri Olur 9
Şekerli su da bütün tatlılar gibi ölçülü bir biçimde kullanılmalıdır. Örneğin bisiklet sürerken 1 saatte bir, 7 yemek kaşığı şekeri; 1 yemek kaşığı şekere 1 buçuk yemek kaşığı su koyarak hazırlayıp içebilirsiniz. Daha basit sporlarda şekerin miktarını azaltabilirsiniz. Spor yapmıyorsanız sadece gün içinde fazladan enerjiye ihtiyacınız var ise 2 yemek kaşığı şekeri geçmeyiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.