Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Sağlıklı Bir Yaşam için Doğru Bildiğimiz 10 Yanlış

Sağlıklı Bir Yaşam için Doğru Bildiğimiz 10 Yanlış

Ağlıklı Bir Yaşam için Doğru Bildiğimiz 10 YanlışBu günlerde daha sağlıklı yaşamak bir trend haline geldi ve bu esasında iyi ve olumlu bir hedef olarak karşımıza çıkıyor. Dengeli bir yemek düzeni, fiziksel aktiviteler ve iyi bir uyku bunlardan bazılarıdır. Bunların hepsi bizi daha sağlıklı, kuvvetli ve mutlu yapar ancak bu trendin gelmesi ile doğru görünen yanlışlara dikkat etmeliyiz çünkü bizlere zarar verebilirler. Aşağıdaki listeye göz attıktan sonra sahip olduğunuz ergonomik sandalyeden kurtulmaya karar verebilirsiniz.Ayrıca, sizde mükemmel ve daha sağlıklı hayatınıza başlayabilirsiniz. Bu yazının sonunda size duş almanın en iyi vaktini dile getiren ekstra bir maddemiz var.

 

 

Şişeden Su İçmek Daha Sağlıklıdır.

Sağlıklı Bir Yaşam için Doğru Bildiğimiz 10 Yanlış 1

Kanadalı bilim insanlarına göre bütün plastik şişeler çok çeşitli parazitler toplamaya yatkındır. Plastik şişeleri yıkamak zordur ve yapısı gereği çabuk bozulur. Bir yerinde çizik oluştuğunda parazitler için çok güzel bir yaşama alanı oluşur. Kimse, şişenin ağzını temizlemez ve şişede kalan suyun kötü kokmasının nedeni de budur.

Bütün Meyveler ve Sebzeler Soyulmalıdır

Sağlıklı Bir Yaşam için Doğru Bildiğimiz 10 Yanlış 3

Beslenme uzmanlarına göre çoğu sebzeler(salatalık, kabak, domates, biber) ve meyveler soyulmamalıdır. Meyveleri sebzeleri soyarak faydalı olan lifleri ve potasyum, magnezyum ve vitaminleri(C, K, PP, karoten, B vitamini grupları) alamadığımızı söylüyorlar. Meyveleri ve sebzeleri yemeden önce çok dikkatli bir biçimde yıkamanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.(Örneğin; kivinin fırça ile yıkanması gerekir.)

Çok Fazla Meyve Suyu Tüketmek Sağlıklıdır

Sağlıklı Bir Yaşam için Doğru Bildiğimiz 10 Yanlış 5

Avustralya ve İngiltere bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmaya göre çok fazla meyve suyu içmenin(söz gelimi detoks yaparken) zararları ispatlanmıştır. Bol miktarda şeker(paketli meyve suyu veya sıkılmış olması fark etmez) kalp ve damar hastalıklarını, obezite ve diyabet riskini arttırır.

 

 

Sizce Hangi Somon Daha Sağlıklı? Soluk Renkli mi? Kırmızı Olan mı?

Sağlıklı Bir Yaşam için Doğru Bildiğimiz 10 Yanlış 7

Doğada yetişen somon türlerinin; söz gelimi kızıl somon, köpek somonun daha yoğun parlak bir rengi olurken daha yağlı ve pahalı somon türlerinin(omega 3 açısından daha zengin olanların) rengi daha soluk olur ve balığın içinde görmüş olduğumuz beyaz çizgiler esasında iyi birşeydir. Bu balığa herhangi bir boya eklenmediğini gösterir. Yani; balığın rengi tazeliğini ya da doğallığını anlamamızda bir ayırt edici özellik rengi değildir. Marketlerde satılan somonların çoğu ya çiftliklerden gelir veya daha önce dondurulmuştur. Çünkü yeni yakalanmış bir balık çok çabuk bozulabilir.

Ergonomik Mobilyalar Normal Mobilyalardan Daha İyi Değildir

Sağlıklı Bir Yaşam için Doğru Bildiğimiz 10 Yanlış 9

Sırt ağrılarına çözüm olarak ergonomik sandalyelerin reklam tanıtımı fazlaca yapılmıştır. Ne yazık ki, bu sadece bir reklam tanıtım numarasıdır. Yanlış seçilmiş o güzel mobilyanın sırtınızda deformasyonlara yol açabileceği kanıtlanmıştır. Bu tür mobilyaların çok belli bir oturma biçimi talimatı vardır. Ergonomik sandalyelerin deneme süreci dikkatli bir biçimde uzun yapılmalıdır. Bu kadar pahalı olan mobilyaları uzun uzun test etme şansınız yoksa hiç almamak çok daha iyi olacaktır.
Vücudumuzun Sürekli Temizlenmeye İhtiyacı Yoktur

Doktor tarafından tavsiye edilen özel diyetlerden veya lavmandan bahsetmiyoruz. Bu ayrı bir durum, ama doktora danışmadan önce kendi yapmış olduğumuz şeyler bazı problemlere yol açabilir. Araştırmalar bazı detoks yöntemlerinin verimliliğini onaylamıyor. Mesela, düzenli lavman, özel diyetler, sıvı diyeti veya ölüm diyeti onaylanmayanlardandır. Ama aynı araştırma bu yöntemlerin kötü sonuçları olabileceğini söylüyor; şişkinlik, kusma, mide rahatsızlıkları, karaciğer yetmezliği gibi. Meyve ve sebze tüketimi kesinlikle daha yararlı ve güvenli olacaktır.

Mikrodalga ve Çoklu Pişirici Yemekleri Zararlıdır
Mikrodalga fırının patenti 1940’da alındı, çoklu pişirici ise 1950 senesinde Japonya’nın pirinç pişiricisinden gelmektedir. İnsanların bunları çok uzun senelerdir kullanmasına ,(çalşma prensipleri değişik sıcaklık ve basınç modları daha farklı olan)besin değerini ve vitaminini kaybetmez. Bu aletlerin kullanışlılığı içeriğe bağlıdır. Ayrıca daha az yağ kullanabilme özelliği ile, bu aletler diyet yemek yapmaveyaha uygundur.

 

 

Hafta Sonları Erken Uyanmalısınız
Chicago Üniversitesinin yapmış olduğu araştırma uyumanın insülin duyarlılığını düzenlediğini, ayrıca diyabet riskini azalttığını ispatlamıştır. İsveçli bilim insanları da aynı görüşte hemfikirdir. Hafta sonları yeterli uyumayanların erken ölme riski %15 daha fazladır ve bu tekrar kanıtlıyor ki uykusuzluk bedenimize ciddi zararlar vermektedir. Uykusuz kalmaktan kaçınmak sağlığımız için oldukça önemlidir.
Spordan Önce Esnemek Faydalıdır

Durağan Esneme – Aktif Esneme
Kanadalı ve Amerikalı bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmaya göre spor öncesi yapılan durgun esneme egzersizleri kasları hazırlamaz ve esasında beklenmedik sakatlanmalara sebep olabilir. Esnemek elbette ki de kasları spora hazırlar ve rahatlatır ama hemde da onları güçsüzleştirir ve ağırlık çalışmalarını kötü etkiler. Bir çok spor hocası hareketli esmeyi ısınma olarak, durgun esnemeyi ise yapmış olduğunız spor sonunda yapmanızı öneri ediyor.
Pozitif Düşünme Akıl Sağlığı İçin Çok Önemli

Psikologlar ‘her şeyi yapabilirim’ gibi pozitif düşüncenin esasında çok tehlikeli olabileceğini söylüyor. Bu düşünce biçimi sizin gerçeklik algınızı kısıtlıyor ve riskleri tahmin etmenizi zorlaştırıyor ve sizi engel olunamaz bir başarısızlığa, depresyona hatta anksiyete bozukluklarına sürükleyebiliyor. Bütün negatif düşünceleri ve hislerinizi yok saymamalısınız bunlar sayesinde arzu ettiğiniz amacı gerçek çözümler ile elde etmek için kullanabilirsiniz.

Ekstra: Duş Almak İçin En Güzel Zaman Nedir?

Sağlıklı Bir Yaşam için Doğru Bildiğimiz 10 Yanlış 11

Sabah mı yoksa akşam mı duş almanın iyi olup olmadığıyla ilgili pek çok görüş vardır ama esasında bu cilt tipinize veya geç uyumak isteyip istemediğinize göre değişebilir. Eğer yağlı bir cildiniz var ise sabahları duş alın çünkü gece boyunca gözeneklerinizde birikmiş yağın temizlenmesinde etkili olur. Eğer kuru bir cildiniz var ise akşamları duş almanız çok daha iyi olacaktır. Çünkü kuru ciltler gün içerisinde deri dökülmeleri yaşarlar ve akşam duş aldığınızda vücudunuz da birikmiş deri döküntülerinden kurtulabilirsiniz. Uykuveyalmakta güçlük çekiyorsanız akşamları duş almak sizin için çok daha iyi olacaktır. Serin suyla yıkanmak sizi uykulu yapacaktır ve uykuveyalmanız daha kolay olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.