Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Kadınların Göz Ardı Etmemesi Gereken 8 Belirti

18.01.2021
1.073
Kadınların Göz Ardı Etmemesi Gereken 8 Belirti

Hayatımız o kadar hareketli bir hale geldi ki, vücudumuzun vermiş olduğu bazı uyarıları durup dinlemeye fırsat bile bulamıyoruz. Eğer vücudumuzda değişen bir şeyler var ise, bunu ya farketmiyoruz veya önemsiz bir şey olduğunu zannedip geçiştiriyoruz. Ancak göz ardı ettiğimiz takdirde çok ciddi sağlı sorunlarına yol açabilecek bir takım belirtiler var.
Bu belirtileri sizler için derledik.

 

 

BEKLENMEDİK KİLO KAYBI

Kadınların Göz Ardı Etmemesi Gereken 8 Belirti 1

 

Kilo vermek esasında bayanlar için çok da üzücü bir şey değildir. Ancak diyet ya da herhangi bir egzersiz yapmadan, aniden kilogram vermeye başladıysanız dikkat etmelisiniz. Bu durumun bir kaç nedeni olabilir: Kronik stres, diyabet, kanser vb. Hastalıklar. Eğer beklenmedik şekilde kilogram veriyorsanız, bir an evvel doktora görünmelisiniz.

KALICI YORGUNLUK HİSSİ
Hepimiz bazı zamanlarda aşırı yorgunluk hissi ile karşılaşabiliriz. Ancak bu yorgunluk hissi 2 haftadan uzun sürüyor ve bir türlü geçmiyorsa doktora gitmenizde fayda var. Bunun sebepleri: Tiroid sorunları, kalp rahatsızlıkları ya da D vitamini eksikliği olabilir.

GÖĞÜSTEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Kadınların Göz Ardı Etmemesi Gereken 8 Belirti 3

Her kadın ayda bir kere meme kanserine karşın meme kontrolü yapmalıdır. Ve eğer meme renginde, biçiminde ya da büyüklüğünde herhangi bir değişiklik hissediliyorsa aile doktoru veya jinekoliste gidilmesi gerekiyor.

 

 

En basit egzersizlerde bile nefes tıkanıklığı ve baş dönmesi
Bir kat merdiven çıkmak bile nefesini daraltıyor ya da başınızı döndürüyor ise doktora gitmenizi öneri ederiz, çnükü bu durum astım veya kalp hastalıklarının belirtisi olabilir.

HIZLI KALP ATIŞLARI
Eğer spor ya da egzersiz yaparken kalp atışlarınız hızlanıyorsa bu durum çok normaldir. Ancak daimi olarak kalp çarpıntıları yaşamaktaysanız muhakkak kalbinizi kontrol ettirmelisiniz.

VÜCUTTAKİ BEN DEĞİŞİKLİKLERİ

Kadınların Göz Ardı Etmemesi Gereken 8 Belirti 5


Eğer yüzünüzde ya da vücudunuzun herhangi bir yerinde yeni bir ben çıkmışsa ya da eski beninizin rengi ya da biçimi değişmiş ise bir cilt uzmanına görünmenizde fayda vardır. Güneşli havalarda dışarıda geçirdiğiniz zamana da dikkat etmelisiniz.

 

 

ŞİŞKİNLİK HİSSİ
Ağır bir yemekten sonra hepimiz şişkinlik hissederiz. Ancak yemekle alakalı olmayan bir şişkinlik hissi var ise yumurtalıklarda bir problem olabilir. Daha da önemlisi, bir anda ortaya çıkan tokluk hissi ya da pelvik sancı gibi durumlarla karşılaşırsanız, acilen doktora görünmelisiniz.

ANİ GÖRÜŞ KAYBI
Eğer bir anda görme yeteneğinizin azaldığını hissederseniz, veya nesneleri çift görmeye başlarsanız, bir göz doktoruna gitmeniz gerekebilir. Bu belirtilere ilave olarak denge kaybı, baş dönmesi, konuşma zorluğu yüz kaslarında değişim ve uyuşma gibi belirtilere de rastlarsanız, hemen ambulans çağırın: bu belirtiler bir arada iken felç geçirme riskiniz bir hayli yüksektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.