Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Horlama İle Başa Çıkmada Doğal ve Kalıcı Çözümler

Horlama İle Başa Çıkmada Doğal ve Kalıcı Çözümler

Eşinizin horlamasından rahatsız olup uyandığınız oldu mu? Daha da kötüsü, hiç kendi horlamanız yüzünden uykunuz bölündü mü? Horlama, herkezin düşündüğünün tam tersine bütünüyle doğal bir şeydir ve herkes horlar. Horlamamızın nedeni ise derin uyku halindeyken boğazımızın gevşemesidir. Ancak horlama her ne kadar doğal bir şey de olsa rahatsız edicidir ve insomnia, uyku düzensizliği veya en basitinden çevremizdeki insanları rahatsız etme gibi bir takım sorunlara yol açabilir.

 

 

1.Nane Yağı ve Altın Mühür Otu: Horlamanın sebeplerinden bir tanesi burun tıkanıklığı ve göğüs daralmasıdır. Nane yağı sinüslerin açılmasını sağlayarak boğaz yollarını rahatlabilir. Güçlü balgam söktürücü özelliğiyle nefes yollarını rahatlatır ve nefese bağlı horlamalardan kurtulmanızı sağlar.Altın mühür otu ise horlamanın tedavisinde kullanılacak olan diğer bir bitkidir. Göğüs daralmalarını azaltır ve geniz yolunu açar. Altın mühür otu antibiyotik ve bağışıklı sistemi güçlendirici fonksiyonları yüzünden genelde alerji ve soğuk algınlığına karşı kullanılır.

Horlama İle Başa Çıkmada Doğal ve Kalıcı Çözümler 1

2. C Vitamini Takviyesi: Bağışıklı sistemini güçlendirme ve solunum yolları söz konusu ise, C vitamini bir hayli etkilidir. Horlamanın sebeplerinden bir tanesi sinüslerin sebep olduğu nefes yollarındaki tıkanmadır. Bu da uyku sırasında nefesin ağızdan alınmasına ve boğaza giren havanın titreşim yapıp horlamanın oluşmasına yol açar.Yeteri kadar C vitamini kullanıldığı takdirde, sinüsleriniz temizlenecektir. C vitamini yönünden zengin olan bazı yiyecekler ise; brokoli, turunçgiller, limon, kırmızı dolmalık biber, papaya ve ananastır. Ananas hemde sinüs hastalıklarıyla mücadaleye yardımcı olan bromelain enzimi yönünden bir hayli zengindir.Uyumadan 1 saat önce bir bardak taze sıkılmış portakal suyu içerek ya da bir kaç dilim ananas yiyerek horlama probleminin önüne geçebilirsiniz.

 

Horlama İle Başa Çıkmada Doğal ve Kalıcı Çözümler 3

 

3.Kıvırcık Nane ve Çemenotu: Sindirim sistemi düzenli ve daha sağlıklı bir uyku çekmemizde önemli bir rol oynar ve aşırı yeme, hazımsızlık gibi durumlar horlamaya yol açabilir. Kıvırcık nane ve çemenotu, hazımsızlık ve mide asidi gibi sorunlara bağlı oluşan horlamayı önleme konusunda bir hayli etkili olan şifalı bitkilerdir. Ayrıca, bu bitkiler bronşit, doku enfeksiyonu ve kronik öksürük gibi rahatsızlıkları önlemede de etkililerdir.Bu bitkilerin çalışma biçimi ise vücuttaki fazla asidi dışarı atmak ve bu biçimde horlama ihtimalini azaltmaktır. Çemenotu, uyku apnesiyle mücadele ve sindirim sistemi sağlını güçlendirmede etkili iken, kıvırcık nane ise hazımsızlık ve reflü ile mücadelede etkilidir.Her iki bitki de sıvı, toz veya hap halinde kolayca temin edilebilir.

Horlama İle Başa Çıkmada Doğal ve Kalıcı Çözümler 5

4.Okaliptüs Yağı: Okaliptüs, soğuk algınlığı tedavisinde yaygın olarak kullanılacak olan, hemde çeşitli enfeksiyonların tedavisinde ve solunum yollarını güçlendirmede de bir hayli etkilidir. Okaliptüs yağı, antioksidan, antiinflamatuar ve ağrı dindirici yönlerinden bir hayli zengindir.Aynı zamanda bakteri, viral enfeksiyonlar ve mantar enfeksiyonu ile mücadelede de bir hayli kuvvetli bir bitkidir. Okaliptüs yağını, horlamayı önlemek için kullanmak için ise aşağıda belirtilen yöntemi deneyebilirsiniz.Geniş bir kabın içerisine kaynar su koyup içerisine okaliptüs yağını damlatın, üstünüze bir havlu kapatın ve ağzınızdan ve burnunuzdan buharı içinize çekin. Bu şekilde sinüsleriniz temizlenecek ve rahat bir uyku çekebileceksiniz. Aynı yöntemi buhar makinası ile de deneyebilirsiniz. Buhar makinasınin içerisindeki suya bir kaç damla okaliptüs yağı damlatın ve çıkan buharı burnunuzdan ve ağzınızdan içinize çekin.
Bu işlemi yatmadan hemen önce gerçekleştirin.

 

 

5. Kilonuza Dikkat Edin Bazen fazla kilolar – özellikle boyun kısmındaki kilolar- yattığınız zaman boğaz ve gırtlak kısmının daralmasına yol açabilir ve bu nedenle uyku sırasında horlama olabilir. Yapılan bir çalışmada horlayan insanların boyun çevrelerinin kalınlığının normal insanlara göre daha kalın olduğu gözlenmiştir.Bu da gösteriyor ki kişinin boyun kalınlığı ile horlama arasında ciddi bir bağlantı vardır ve kilolu insanlar gün içinde olduğu gibi uyku ısırasında nefes sorunları yaşamaktadırlar. Kilo vermek horlamayı azaltmanın beraberinde uyku düzenini sağlamak ve uyku niteliğini çoğaltmak için bir hayli önemlidir.

6. Nemlendirici: Eğer horlamanızın nedeni burun tıkanıklığı ya da alerjiler ise, kuru ve rutubetli ortamlar bu durumu daha da ciddileştirebilir. Kuru hava boğazı ve geniz yollarını kuruttuğu için horlamayı arttırır.Bu problemin çözümü için nemlendirici kullanabilirsiniz. Nemlendirici, kuru havanın etkisini ortadan kaldıracak ve vücudunuz, ciğerleriniz ve nefes yollarınız için daha rahat bir ortam yaratacaktır. Dilerseniz nemlendiricinin içerisine bir kaç damla okaliptüs yağı da damlatabilirsiniz.

7.Si-garayı Bırakın: Si-gara burun boşluğu ve gırtlağı tahriş eder ve boğaz şişmesi ve nezle gibi hastalıklara yol açar. Nefes yolları si-garaya bağlı şekilde tıkandığında ise içeri giren hava akışı azalır ve nefes almada güçlük çekersiniz.Bu durumun horlamaya yol açma ihtimali ise bir hayli yüksektir ve her si-garada bu ihtimal daha da artar. Si-gara içmeyen birisi bile çevresindeki si-gara dumanından etkilenerek aynı belirtileri yaşayabilir.Horlamayı azaltmanın beraberinde, daha ciddi sağlık problemlerinin da önüne geçmek için si-garayı bırakmalısınız. Si-garayı bırakmaya ruhsal olarak hazır değilseniz, en azından yatmadan 4 saat öncesine kadar si-gara içmeyi bırakmalısınız.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yemeli? - Acıbadem Hayat

8.Beslenmenizi Güçlendirin: Antioksidan ve enzimler yönünden zengin olan bir beslenme programı vücuttaki enfeksiyonları azaltır ve hemde horlamayı da engeller. Yatmadan önce süt ürünleri tüketmek ise balgama yol açacağından horlama riskini daha da arttırabilir.Ayrıca uyku zamanına yakın ağır yemekler yememeye de dikkat etmelisiniz. Mideniz yemekle dolu olduğu için diyaframınız üst kısımlara doğru baskı yapar ve düzenli nefes almanızı engeller. Bu da horlamaya yol açar.

YATMADAN ÖNCE KAÇINMANIZ GEREKEN BESİNLER:
Kızarmış yiyecekler
Süt ürünleri
A-lkol,Çikolata
İşlenmiş gıdalar
Basit karbonhidratlar
Ek BİLGİ : Horlamayı Azaltmak İçin Doğal Bir Tedavi.. Bu yöntem bütünüyle doğal malzemelerden oluşup vücudun mukus üretimini azaltmasını sağlar ve ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirecek besin maddeleri sağlar. Ayrıca boğazınızı ve solunum yollarınızı balgamdan temizler, burun basıncını dengeler ve solunum sistemini düzenler.

 

 

MALZEMELER:
2 adet havuç
2 adet elma
Çeyrek limon
1 adet çubuk tarçın
1 bardak portakal suyu
Verilen malzemeleri blender ile karıştırın ve yatmadan bir kaç saat önce için.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.