Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Şeker hastalığının başlıca belirtileri! Tip 2 Diyabet nedir ?

Şeker hastalığının başlıca belirtileri! Tip 2 Diyabet nedir ?

Tip 1 şeker hastalığının belli başlı belirtileri; ağız kuruluğu, susama hissi, sık idrara çıkma, yorgunluk ve halsizlik, sık acıkma, diyet yapmadığı halde zayıflama, bulanık görme, ellerde ve ayaklarda hissizlik ya da uyuşma ve karıncalanmadır.

 

 

 

Tip 2 diyabet, tüm dünyada binlerce insanı etkileyen ve hemde en hızlı yayılan hastalıklardan biridir. Bulaşıcı değildir ancak 21. Yüzyılın epidemisi olarak nitelendirilir çünkü kontrol altına alınmadığı takdirde en kötü vakalarda hayatını kaybetmeye varan çok vahim sonuçları olabilir. Pek çok insanın bu hastalıktan muzdarip olduğunu bildiğinize eminiz, bu sebeple de iki çeşit diyabet olduğunu belirtmek istiyoruz:

Tip 1 diyabet: Juvenil (gençlik) diyabet olarak da isimlendirilir. Bu, doğumdan itibaren başlayan bir hastalıktır.

 

Şeker hastalığının başlıca belirtileri! Tip 2 Diyabet nedir ? 1

Tip 2 diyabet: Bu çeşit diyabet çoğu zaman kötü yaşam tarzından dolayı ortaya çıkar, çünkü son dönemde insanlar ya zaman yetersizliğinden dolayı veya daha hesaplı ve daha hızlı olduğundan kötü beslenme rejimlerine maruz kalmaktadır.

TİP 2 DİYABET NEDİR?
Birkaç sene önce, yalnızca erişkinler bu hastalığa yakalanırdı ve erişkin diyabeti olarak bilinirdi. Bu tip diyabete insüline dirençli metabolize kan şekeri ile pankreasta insülin yapımının azalması yol açar. Bu iki faktör kan şekeri seviyesinin önemli derecede yükselmesine neden olur ve bu durum hiperglisemi olarak adlandırılır. Bu durum kalp ve böbrekler gibi çeşitli organlarda belirgin ve uzun vadeli hasarlara yol açar.

Körlüğe ve yara iyileşmesi problemlerine de neden olur. Maalesef günümüz dünyasında bu hastalığa yakalen temeln çocuklara ve gençlere sıkça rastlanmaktadır. Henüz tedavisi bulunmamış olmakla birlikte, doğru tedaviyle, doktorun talimatlarını yakından uygulayarak ve yaşam tarzında, özellikle de beslenme rejiminde yapacakları köklü değişikliklerle, tip 2 diyabet hastaları hayatlarının geri kalanında yakalarını bırakmayacak olan bu hastalıkla birlikte yaşamayı ve onu kontrol altına almayı öğrenebilirler.

Şeker hastalığının başlıca belirtileri! Tip 2 Diyabet nedir ? 3
TİP 2 DİYABETİN NEDENLERİ NELERDİR?
Vakaların çoğunda tip 2 diyabet kötü beslenme ve fiziksel eksersiz eksikliğinden dolayı oluşur. Tip 2 diyabet hastalarının % doksanından fazlası aşırı kiloludur. Obez kişilerin midelerine konsantre oldukları çok açıktır. Bu hastalığa yatkın olan kişiler de bunlardır.

 

 

Eğer fazla kiloluysanız ve de fazla kalorileri yakmak için hiçbir fiziksel aktivite yapmıyorsanız, bu hastalığa yakalanma riskiniz belirgin derecede artar. Ek olarak, diyabete yakalanmada genetik risk de bulunur. Eğer ailenizde bu hastalığı olan birisi var ise, onlarla ilgili olarak sizin de yakalanma riskiniz sebebiyle en iyisi önlem almaktır. Yoğun olarak karbonhidrat ve şekerle beslenen, meyve ve sebze tüketimi düşük olan kişiler bu hastalık için kusursuz bir zemin hazırlarlar. Bugün insanlar için kötü beslenmek çok kolaydır. Abur cubur yiyecekleri almak ve yemek çok kolay ve ekonomiktir. Her zaman ve heryerde bulunurlar ve çok ucuz fiyatlarla ilginizi çekerler. Sağlığınızı düşünmeden bunları seçersiniz. Biraz gayret gösterir ve sağlıklı beslenirseniz, bu hastalığı kesinlikle önlersiniz.

Şeker hastalığının başlıca belirtileri! Tip 2 Diyabet nedir ? 5

Eğer insanlar kendilerine dikkat etmezlerse ve bu hastalığın sağlıkları için ne kadar çok büyük bir tehlike olduğunun, ilerleyici görme kaybı, böbrek yetmezliği, kan dolaşımı bozukluğuna bağlı ekstremite amputasyonu ve benzeri bir çok diğer problemler gibi doğuracağı ciddi sonuçların bilincine varmazlarsa, hastalık asla durmayacak ve gün geçtikçe bundan etkilenen insan sayısı artacaktır, ki bu da bir hayli korkutucudur.

Umarız ki bu hastalığın en temel nedenlerini ve ciddi neticelerini bilmeniz, sizi tip 2 diyabete yakalanmaktan kurtaracak bir çok daha sağlıklı alışkanlık edinmeniz için teşvik edecektir. Bu bilgileri aile bireylerinizle ve risk altında olduğunu düşündüğünüz arkadaşlarınızla paylaşmanız da oldukça iyi bir fikir, değil mi?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.