Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Protein Eksikliği Yaşadığınıza Dair 8 Belirti

15.01.2021
2.598
Protein Eksikliği Yaşadığınıza Dair 8 Belirti

Proteinin vücudumuzun işleyişinde hayati bir rol oynadığı iyi bilinmektedir. Ve eğer protein eksikliğiniz var ise, vücudunuzda bazı problemler ortaya çıkacaktır. Yapılan bir araştırmaya göre dünya genelinde yaklaşık 1 milyar insan protein eksikliği problemi yaşamaktadır. Özellikle Orta Afrika ve Güney Asya’da: çocukların %30 kadarı yeterli proteini alamamaktadır.

 

 

PEKİ PROTEİN EKSİKLİĞİNİZİN OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARSINIZ?
Protein eksikliği yaşamakta olduğunuz zaman karşılaştığınız problemin ne olduğunu anlayabileceksiniz.

8. İŞTAH ARTIŞI
Eğer devamlı aç hissediyorsanız ve yoğun bir iştah artışınız var ise bunun nedeni düşük protein ve yüksek karbonhidrat ve şeker içerikli beslenme alışkanlığınız olabilir. Sorun, daimi olarak kalori miktarı ile karşılaştırıldığında protein miktarının düşük olduğu yüksek kalorili yiyeceklerle beslenmeniz olabilir.

7. KAS KİTLESİNDE AZALMA VE EKLEM AĞRILARI

Protein Eksikliği Yaşadığınıza Dair 8 Belirti 1

Kaslar vücudun en büyük protein rezervuarlarıdır. Kas güçsüzlüğü, ağrı ve kas kitlesindeki kayıp protein eksikliğinin bir göstergesidir. Yapılan bir çalışma, bu durumun genelde yaşlı insanlarda gözlemlendiğini söylüyor. Protein kas büyümesi ve bakımı için gereklidir.

6. CİLT VE TIRNAK PROBLEMLERİ

Protein Eksikliği Yaşadığınıza Dair 8 Belirti 3
Protein eksikliği tırnaklarınızı zayıf ve kırılgan hale getireceği gibi bazı durumlarda, tırnaklarda beyaz ve kahverengimsi lekelerin oluşmasına neden olabilir. Buna ilave olarak, görseldeki gibi, tırnağınızın şeritli bir yapısının oluşmasına neden olabilir.

Aynı zamanda, protein eksikliği cildi de etkileyebilir, çünkü protein hücre yenilenmesini sağlar, yeni hücreler üretir ve ölü olanların yerine geçer. Protein eksikliği yaşamakta olduğunuz zaman, cildinizin kuru, pul pul ve çatlaklı bir hal aldığını hissedeceksiniz.

 

 

5. SAÇ DÖKÜLMESİ
Saçlarımızın %90lık bir bölümü keratin olarak bilinen proteinden oluşur. Yeterli miktarda protein ağırlıklı besin almazsanız, saçlarınız incelebilir ve soluklaşabilir. Bu, vücudun kendini korumak için saç büyümesi gibi temel olmayan şeylere protein kullanmayı bırakması sebebiyle olur.

4. KARACİĞER YAĞLANMASI

Protein Eksikliği Yaşadığınıza Dair 8 Belirti 5


Protein eksikliğinin en sık görülen semptomlarından birisi de karaciğer yağlanmasıdır. Eğer protein eksikliği uzun süre tedavi edilmezse, karaciğer yağlanmasına neden olabilir, bu da karaciğerde iltihaplanmaya, karaciğerde yaraların çıkmasına ve potansiyel karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Bu durum, çok fazla alkol tüketenlerde, obez insanlarda ve hatta çocuklarda yaygın görülen bir durumdur.

3. KEMİKLERDE KIRILMA VE ÇATLAKLARIN OLUŞMA RİSKİNİ ARTIRMA

Protein Eksikliği Yaşadığınıza Dair 8 Belirti 7

Tıpkı kaslar gibi, düşük protein alımı kemikleri da etkileyebilir. Yeterli proteine sahip olmamak, kemiklerin zayıflamasına yol açarak kemik kırılma ve çatlama riskini artırır. Dr. Axe’ın yaptığı bir konuşmaya göre “Protein, kalsiyum emilimi ve kemik metabolizmasına yardımcı olmak için gereklidir.”

2. UYKUSUZLUK
Uyumakta güçlük çekiyorsanız ya da uyku yoksunluğunuz var ise, muhtemelen bu durum protein eksikliğine bağlı olabilir. Yediğimiz gıdalardan elde edilen proteinler, triptofan için yani, uyuşukluğa sebep olan bir amino asit için, yapı taşları görevi görür. Daha iyi bir uyku için yatmadan önce protein açısından zengin yiyecekler yememiz gerekiyor. Tabii yatmadan hemen önce değil.

1. BİLİNÇ BULANIKLIĞI
Sağlıklı beyin fonksiyonunu desteklemek için uygun protein alımı son derece önemlidir. Motivasyon eksikliği, zayıf bellek ya da yeni bir şey öğrenmeyle ilgili sorun yaşamaktaysanız, bunlar protein eksikliği yaşamakta olduğunuzın bir işareti olabilir. Yapılan bir çalışmaya göre, dopamin, epinefrin ve serotonin vücudunuzun odaklanmak için ihtiyaç duyduğu nörotransmitterlerdir.

ABD Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’na göre, tavsiye edilen minimum günlük protein alımı şöyledir; yetişkin erkekler için günde 56 gr., yetişkin bayanlar için günde 46gr., çocuklar için günde yaklaşık 19 gr. Ile 34 gr. Arasında farklılık göstermektedir ve bu oran çocukların yaşlarına göre hesaplanmaktadır. Eğer hamile veya hastaysanız almanız gerekli olan günlük minimum protein değeri farklılık göstermektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.