Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

KORONA AŞISINI İLK YAPTIRAN BİLİM KURULU ÜYESİ AŞININ YAN ETKİLERİNİ ANLATTI

15.01.2021
1.344
KORONA AŞISINI İLK YAPTIRAN BİLİM KURULU ÜYESİ AŞININ YAN ETKİLERİNİ ANLATTI

Dün akşam Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile beraber ilk koronavirüs aşısını yaptıran isimlerden Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, aşı olduktan sonra yaşadığı yan etkileri anlattı. İlk yan etkinin uygulama bölgesinde ağrı, baş ağrısı ve yorgunluk olduğunu belirten Kayıpmaz, bunların da 48 saatte sonlandığını aktardı.

 

KORONA AŞISINI İLK YAPTIRAN BİLİM KURULU ÜYESİ AŞININ YAN ETKİLERİNİ ANLATTI 1

 

Çin’den Türkiye’ye getirilen Sinovac işletmesinin CoronaVac aşıları, sağlık çalışanlarına yapılmaya başlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu en temel kadar 150 binden fazla sağlık çalışanın aşı olduğunu açıkladı.

SAĞLIK BAKANI KOCA İLE BİRLİKTE AŞI OLMUŞTU
Dün akşam Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile beraber koronavirüs aşısını ilk yaptıran isimlerden bir tanesi olan Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “Aşının ilk yan etkileri uygulanma bölgesinde ağrı, baş ağrısı, yorgunluk, kas-eklem ağrısı gibi istenmeye yan etkiler. 48 saat içinde de sonlanıyor bunlar” dedi.

 

 

KORONA AŞISINI İLK YAPTIRAN BİLİM KURULU ÜYESİ AŞININ YAN ETKİLERİNİ ANLATTI 3

“AŞI OLAN KİŞİ 15 DAKİKA BOYUNCA İZLENİYOR”
Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, aşı olduktan sonra uygulama noktasında hafif ağrı olduğunu belirterek, “Aşıya bağlı alerjik reaksiyonlar gözlenebiliyor nadir de olsa. Aile sağlığı merkezleri ve hastanelerde bu durumlara karşı gerekli önlemler alınmış durumda. Aşı olan kişi 15 dakika boyunca izleniyor. Beklenmedik alerjik reaksiyona karşı da önlemlerimiz hazır durumda bekletiliyor” ifadelerini kullandı.

KORONA AŞISINI İLK YAPTIRAN BİLİM KURULU ÜYESİ AŞININ YAN ETKİLERİNİ ANLATTI 5

AŞI BİLGİLENDİRME PLATFORMUNU ANLATTI
Doç. Dr. Kayıpmaz, “Sağlık Bakanlığı Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu” ile alakalı de bilgi verdi. Doç. Dr. Kayıpmaz, bu platformdan aşılen temelnların anlık takibinin yapılabildiğini, aşı ile alakalı tüm sorulara da burda yanıt bulabileceklerini kaydetti. Doç. Dr. Kayıpmaz, “Sayfayı güncelliyorum ve an be an aşılen temeln kişi sayısını görüyorum. Her geçen dakika aşılen temeln kişi sayısı binlerle artıyor. Çok güzel. Her dakika yenilediğimizde daha fazla kişinin aşılandığını görüyoruz, çok mutlu edici bir durum” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.