Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Fazla Kilonuzdan Kurtulmayı Engelleyen 7 Sağlık Sorunu

15.01.2021
2.340
Fazla Kilonuzdan Kurtulmayı Engelleyen 7 Sağlık Sorunu

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınını yaptığı bir veriye göre, 2016 senesinde 18 yaş ve üstündeki erkeklerin %39’u ve bayanların %40’ı fazla fazla kilogramlu. Bu da 1.9 milyar insen temel denk geliyor ve bunların da 650 milyonu obez. Fazla kilogramların nedeni yalnızca aşırı tatlı tüketimi ya da egzersiz yapmamak değildir. Bazen bu kilogramların alınma nedeni vücudumuzda gizlidir.

 

 

Vücudumuzda ortaya çıkması durumunda aşırı kilogram almamıza yol açan sağlık problemlerini sizler için derledik.

1. TİROİT YETMEZLİĞİ

Tiroit bezi ne kadar iyi çalışırsa, metabolizmamız da o kadar iyi çalışır. Tiroit hormonlarının eksikliği metabolizmamızı yavaşlatır. Yavaş metabolizma da tiroit yetmezliğine (Hipotiroidizm) yol açar. Tiroit yetmezliği en başta yorgunluk ile karıştırılabilir çünkü uyku sersemliği, rehavet, isteksizlik gibi belirtiler iki durumda da ortaktır.

 

Fazla Kilonuzdan Kurtulmayı Engelleyen 7 Sağlık Sorunu 1

Tiroit yetmezliği konusunda bir hayli dikkatli olmalıyız. Cilt kuruması, hassas ve kırılgan tırnaklar ile saçlar, anemi, bulantı ve kabızlık tiroit yetmezliğinin belirtileri olabilir. Metabolizmanız zayıfladığında bağırsaklarınız daha yavaş çalışmaya başlar ve kilogram alırsınız. Eğer kilogram alırken bu belirtiler ile karşılaşırsanız, diyet ya da spor yapmak yerine doktora gitmeyi tercih etmelisiniz.

2. PROLAKTİNOM

Fazla Kilonuzdan Kurtulmayı Engelleyen 7 Sağlık Sorunu 3
Prolaktin hormonu, üremeden ve anneler için emzirmeden sorumlu bir hormondur. Aynı zamanda bebek için önemli olan besin maddelerinin taşınmasından sorumludur. Eğer hipofiz bezi çok fazla prolaktin üretirse, özellikle kadınlarda iyi huylu tümörler ortaya çıkabilir.

Prolaktinomun en temel fonksiyonları şunlardır: Kadınlarda; doğumla alakasız ve düzensiz aralıklarla ortaya çıkan patolojik süt salgılanması, erkeklerde ise; düşük libido, ruhsal problemler, göz sorunları ve baş ağrısı. Aynı zamanda iki cinsiyet içinde göğüs ve omuzlar bölgelerinde aşırı yağ depolanması görülebilir.

Bu hastalık tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ancak çok geç olmadan doktora gidilmesi gerekiyor.

3. TİP 2 DİYABET HASTALIĞI

Fazla Kilonuzdan Kurtulmayı Engelleyen 7 Sağlık Sorunu 5


Tip 1 diyabetin tam tersine, Tip 2 diyabet hastalığı durumunda, pankreasın yeterince insülin üretme konusunda bir problemi yoktur ancak insülin organlar tarafından kabul edilmez ve zamanla insüline karşı tolerans gösterirler. Sonuç olarak vücutta aşırı miktarda üretilen ve biriken insülin obeziteye yol açar.

Asıl tehlike ise bu hastalık uzun zaman boyunca fark edilmeyebilir ve yalnızca kan testi ile tespit edilebilir. Normal diyabet hastalarında gözlenen aşırı susama ve sık sık idrar yapma gibi belirtiler tip 2 diyabette görülmeyebilir.

4. İNSÜLİNOMA

Fazla Kilonuzdan Kurtulmayı Engelleyen 7 Sağlık Sorunu 7

İnsülinoma, kandaki şeker miktarının hızlı bir biçimde düşmesine ve hipogliseminin ortaya çıkmasına yol açar. Hipoglisemi ise yoğun açlık hissine yol açar ve vücudumuz glikoz seviyesine takviye yapmaya çalışır.

Eğer bir şahıs hipoglisemi ortaya çıktığında yemek yemezse, titreme, taşikardi, konuşma ve davranış bozuklukları gibi belirtiler ile karşılaşabilir, hatta baygınlık bile geçirebilir. Hipoglisemik nöbetler gerçekten çok sıkıntılı durumlardır, bu nedenle hipoglisemi vücutta ortaya çıktığı andan itibaren vücut açlık için devamlı bir alarm haline geçer. Sonuç olarak da kişi aşırı kilogram almaya başlar. Böyle bir durumlar karşı karşıya kalırsanız bir an evvel bir doktora görünmelisiniz.

5. STRES VE DEPRESYON

Fazla Kilonuzdan Kurtulmayı Engelleyen 7 Sağlık Sorunu 9
Kortizol nedir ve vücudumuzun neden kortizole ihtiyacı vardır? Kortizol, böbrek üstü bezleri tarafından üretilen bir horomondur. Karbonhidrat metabolizmasını ve stres tepkilerini kontrol eder. Ayrıca stresli durumlarda vücudun fazla enerji yakmasını engeller.

Kronik stres kortizol ve adrenalin hormonlarının hiç durmadan üretilmesine yol açabilir. Bu durumda kortizol hormonu vücuttaki enerjiyi yağa dönüştürerek bu yağı depolamaya başlar. Bu durumda da aşırı kilogram almaya başlarsınız.

6. CUSHİNG SENDROMU

Fazla Kilonuzdan Kurtulmayı Engelleyen 7 Sağlık Sorunu 11
Ülkemizde çok ender rastlen temeln bir rahatsızlık olan cushing sendromu, esasında çok ciddi bir hastalıktır ve dünya çapında 10-15 000 000 insan bu hastalığa yakalanmıştır. Bu hastalık basitçe; vücudumuzun, üretilen yağları karın ve boyun bölgelerinde depolaması ve hemde kollarımızı ve bacaklarımızı zayıf bırakmasıdır.

Bu hastalığı teşhis etmek çok zor değildir. Yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol, insomnia belirtileri ve bütün bu belirtilere rağmen azalmayan iştah, bu hastalığın belirtileridir.

7. POLİKİSTİK OVER SENDROMU (PCOS)

Fazla Kilonuzdan Kurtulmayı Engelleyen 7 Sağlık Sorunu 13
Bir kişi aşırı kilogram almaya başlamış ve aynı anda düzensiz aralıklarla migren oluşumuna rastlıyorsa, büyük ihtimalle polisitoza yakalanmıştır. Bu hastalık ile vücudumuzun üst kısmı kilogram alır ve ağırlaşır. Ek olarak istenmeyen kıllar büyümeye başlar ve çeşitli cilt sorunları ortaya çıkar.

Bu hastalığın nedeni ise cinsiyet hormonlarının eksikliğidir. Yumurta hücreleri düzenli şekilde gelişmez ve yumurtalıklara yapışık olarak kalır. Her 5 kadından 1’i bu hastalıktan muzdariptir. Bu hastalık tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Yukarıda belirtilen hastalıklara ait belirtilerden yalnızca 1 tanesine rastlamanız, bu hastalığa yakalandığınız manasına gelmez. Ancak belirtilerden bir kaç tanesine aynı anda rastlamışsanız, bir an evvel doktora gidip önlem almanız gerekebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.