Sağlıklı Yaşam

Site Rengi

Ayaklarda Yanma Neden Olur – Ayak Yanması Sebepleri

Ayaklarda Yanma Neden Olur – Ayak Yanması Sebepleri

Ayak yanması pek çok kişinin karşılaştığı ve çeşitli sebeplere bağlı şekilde genelde de geceleri oluşan bir rahatsızlıktır. Ayak yanması ayak tabanında karıncalanma, iğnelenme ve kaşınma gibi hislerle kendisini gösterir.

 

 

En yaygın sebeplerinden bir tanesi ayak damarlarına giden sinirlerin yıpranmasıdır. Bunun dışında pek çok neden ayak yanmasına sebep olup yaşam kalitenizi düşürebilmektedir.

Ayaklarda Yanma Neden Olur – Ayak Yanması Sebepleri 1

SİNİRLERİN HASAR GÖRMESİYLE OLUŞAN AYAK YANMASI
Bacak ve ayaklarda ki sinirlerin hasar görmesi sonucu ayaklarda yanma oluşur. Bu sinirlerde ki hasar oluşmasının nedeni ise şeker hastalığı, enfeksiyon, zona ya da ayak ya da bacağın incinmesinden kaynaklanır.

 

 

DİYABETTEN KAYNAKLANAN AYAK YANMASI
Kan şekerinin uzun süre yüksek olması sinirlere kan götürerek oksijeni ve besin taşıyan kan damarlarını ve sinirin sinyal iletmesine zarar verir. Bu durumlarda genelde ayaklarda ve bacaklarda yanma aşırı hassaslık oluşur.

SİNİRLERİN KALINLAŞMASI İLE OLUŞAN AYAK YANMASI

Ayaklarda Yanma Neden Olur – Ayak Yanması Sebepleri 3
Ayakta ki sinirlerinden bir tanesinin kalınlaşması neticesinde ayaklarda yanma oluşur. Bu sinirin kalınlaşması ise uzun süre ayakta durmak, dar ya da bol ayakkabı giymek ya da koşma gibi ağır ve etkili spor yapılmasından kaynaklanır. Sinirlerin kalınlaşması ile ayak yanmasının en yaygın belirtisi sanki çakıl taşının üstünde yürüyor hissi vermesidir.
Ayak Kemiklerinin Yıpranması Veya İltihaplanması Sonucu Oluşan Ayak Yanması

Kasların dar ya da zayıf olması, yanlış ayakkabı tercihi, ayak pozisyonunun yanlış olması ya da iltihaplı şişlik gibi nedenler ile ayak yanması oluşur. Genellikle öncelikle baş parmağının altından başlar ve ayakta kaldıkça yanma hissi artar.

 

 

ATARDAMARLARIN DARALMASIYLA OLUŞAN AYAK YANMASI
Yaş ilerledikçe artan bu durum atardamar duvarının kalınlaşması neticesinde oluşur. Yanma hissedilen ayakta ağrı, kasılma ve güçsüzlük gibi belirtilerde görülebilir.

Ayaklarda Yanma Neden Olur – Ayak Yanması Sebepleri 5

BUNLARIN DIŞINDA AYAKLARDAKİ YANMALARIN DİĞER SEBEPLERİ
Al-kol kullanımı
Kronik böbrek rahatsızlığı
Aids
Hipotiroid
B12 vitaminin eksikliği
M-enapoz

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.